Čínští vědci vytvořili čip pro analýzu mozku na základě poznatků z vesmírného výzkumu

čip
Autor fotografie: Anna Shvets / Zdroj fotografie: Pexels

Zdá se, že vědci jsou při snaze pochopit lidský mozek stále kreativnější. Tým v Číně vyvinul speciální čip inspirovaný tím, jak se studují objekty ve vesmíru. Tento čip jim má pomoci odhalit tajemství mozku v reálném čase.

Nový čip dokáže analyzovat velké množství mozkových dat opravdu rychle a hned na nich pracuje.

V současnosti je problém následující. Vědci nyní mohou vyfotografovat celý mozek zebřičky najednou, ale zjistit, co všechny tyto informace znamenají, trvá příliš dlouho. Je to jako mít obří puzzle bez obrázku na krabici.

Čínští výzkumníci si všimli něčeho zajímavého. Když astronomové studují rychlé záblesky rádiových vln z vesmíru, potřebují také rychle analyzovat velké množství dat. Vědci si tedy vzali příklad od astronomů a navrhli čip se speciálním výpočetním výkonem. Tento čip dokáže zpracovat obrovské množství dat z mozku (jako stovky filmů přehrávaných najednou) a okamžitě je začít zpracovávat.Jejich výzkum, publikovaný ve vědeckém časopise, ukazuje, že čip skutečně funguje. Dokáže sledovat aktivitu až 100 000 mozkových buněk malé zebřičky. Vědci dokonce použili čip k ovládání pohybu ochrnutých zebřiček, což připomíná čip Neuralink, ale není na místě oba tyto čipy srovnávat.

Doufejme, že se tento drobný čip ukáže být velkým skokem vpřed pro výzkum mozku. Mohl by vědcům pomoci pochopit, jak náš mozek funguje v reálném čase, což by vedlo k novým údajům, nebo ještě lépe k nové léčbě následných nemocí.

Na další poznatky si budeme muset ještě počkat. Vývoj je stále ještě na začátku své dlouhé cesty. Bude zajímavé sledovat, kam se vývoj v této oblasti bude pomalu směřovat.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: english.news.cn, chinadaily.com.cn

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *