Čínské společnosti vydělávají na sankcích proti Rusku

Čína Rusko
Ruský prezident Vladimir Putin / Autor fotografie: Дмитрий Осипенко / Zdroj fotografie: Pixabay

Od konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou došlo v Rusku k mnoha změnám. Několik zemí zakázalo dovoz těch nejrůznějších produktů do transkontinentální země. V důsledku toho jsou nuceny tyto společnosti povinné opustit ruský trh. Nicméně, existuje jedna země, která se válkou nezaobírá, a tou je Čína. Dokud nebude Čína pod pohrůžkou západních zemí potažmo pohrůžkou Spojených států, tak si bude vesele obchodovat, jak se ji jen zachce. Bromance mezi těmito zeměmi je již od počátku konfliktu velká. Nekonvenční čínské společnosti nemají s ničím problém, a tak teď vydělávají mnoho peněz. Podle zpráv největšího ruského prodejce tvoří čínské smartphony dvě třetiny všech nových prodejů v Rusku od dubna do června tohoto roku. I to je jedno z odvětví, které ovlivňuje válka.

Zpráva dále odhaluje, že čínské značky smartphonů (Xiaomi, Honor, Realme) tvoří 42 % ruských prodejů smartphonů v květnu 2022. Pro srovnání měly tyto značky minulý rok ve stejném období podíl na trhu pouze 28 %. Na prvním místě je Samsung s 26 %, na druhém místě je Xiaomi s 20% podílem na trhu a první trojku uzavírá Realme s 11,2% podílem. Bramborovou pozici si vysloužil Apple s 10,2% a páté místo patří Honoru s 5,7 %. Zbytek tvoří další společnosti, jako je Oppo či Huawei. Naneštěstí i na ruském trhu si Huawei vede podobně špatně jako na ostatních globálních trzích. Je otázkou, jak zákazy Roskomnadzoru ovlivní trh i nadále, a zdali se Huawei posune na vyšší příčky.Již dříve, kvůli vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu, společnosti Apple se Samsungem uvedly, že zakážou prodeje svých smartphonů v Rusku. Je možné, že až se situace zklidní, tak se obě společnosti na trh vrátí, ale to může být otázka i několika let, ale to odhalí až čas.

Nedávno v Ruské federaci prošel zákon, který jí umožňuje nakupovat zboží přes prostředníka s tím, že k tomu nepotřebuje souhlas vlastníka autorských práv ke zboží. Tento zákon se vztahuje také na Apple a Samsung.

Rusku se opět povedlo obejít sankce, což je docela tomto případě překvapivé. Je otázkou, jak se k tomu postaví Apple se Samsungem, když uvidí, že jeho zboží, i přes sankce skončí v Rusku.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *