Čínský dovoz polovodičů prudce klesá. Integrované obvody se dostávají do země nelegálně

Dovoz
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Čína zaznamenává během prvních devíti měsíců tohoto roku výrazný pokles dodaných polovodičů. A to bohužel kvůli americkým sankcím, ty totiž potvrzují svůj účinek. Čínský dovoz integrovaných obvodů klesl o 14,6 % v porovnání s minulým rokem.

Snížení na pouhých 355,9 miliardy jednotek dodaných obvodů většina lidí přičítá drsným americkým sankcím, které Spojené státy zavedly z důvodu obav rychlého pokroku Číny v odvětví umělé inteligence. Celková hodnota dovozu se meziročně propadla o téměř 20 % a dosáhla pouze 252,9 miliard USD. To odráží zároveň dopad těchto omezení na čínskou ekonomiku.

Je až neuvěřitelné, že v Číně je poptávka po některých produktech natolik velká, že vznikl i nelegální trh pro pašované grafické procesory. Nejvíce pašované jsou modely Nvidia A100 a H100, které si hledají cestu do země neoficiálními zdroji. Americká vláda sice omezuje export čipů, co to dá, už od minulého srpna. Nicméně vymýtit nelegální obchod s některými produkty od Advanced Micro Devices a Nvidia zcela nejde. Celá tato situace podtrhuje problémy, kterým Spojené státy musí při pokusech ohledně omezení Číny čelit. Pro giganta ze západu je důležité, aby Čínu zpomalil a zároveň držel obchodní rovnováhu na podobné úrovni jako doposud.

Čínský dovoz klesá i v dalších zemích

Nicméně, čínský dovoz klesl i od jiných důležitých hráčů přímo z Asie. A to ze zemí, jako je Jižní Korea, Japonsko a Tchaj-wan. Dovoz se z Jižní Koreje snížil o 23 %, zatímco dovozy z Japonska a Tchaj-wanu klesly o 16,3 a 20 %. Tato snížení jen potvrzují to, s kým raději tyto státy spolupracují. Čína je opravdu silný hráč, a ač se to teď nemusí zdát, tak si nakonec nějakou cestu najde. Všechna omezení ji spíše opravdu jen zpomalí, ale nezastaví.

Své by o tom mohl vyprávět Huawei, o kterém se USA domnívaly, že je již na lopatkách. Nakonec však dokázal povstat z popela a představit nám svůj čip Kirin 9000S s připojením 5G, což bylo ještě nedávno něco nereálného.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *