Google v problémech. Musí Rusku zaplatit tučnou pokutu

Google Rusko
Ruský prezident Vladimir Putin / Autor fotografie: Дмитрий Осипенко / Zdroj fotografie: Pixabay

Plno západních společností opouští Rusko nebo aspoň přemýšlí o tom, jak své subjekty prodají tamním firmám, ale není to tak snadné. Proti Rusku vede válku každý, a nutno podotknout, že Rusko taky. Mezi tímto musíme zmínit to, že Rusko haní Google ze všech stran. Například včera dostal Google pokutu ve výši 21 miliard rublů, což je nějakých 360 milionů dolarů. Soud se totiž domnívá, že Google je vinen ze správního deliktu.

Google byl obviněn z toho, že opakovaně neodstranil informace zakázané v Rusku. Pro právnické osoby z něj vyplývá odpovědnost pokuty ve výši 1/20 až 1/10 příjmů z předchozího roku. Ruský soud se pochopitelně přikláněl k té vyšší možnosti, která je pro Google horší variantou.

Jde tedy již o druhou pokutu pro Google v Rusku za poslední rok. Jak jsem psal již v minulosti, tak v prosinci 2021 stejný soud rozhodl o zaplacení pokuty ve výši 120 milionů dolarů od americké korporace v Rusku. V budoucnu společnost Google toto rozhodnutí napadla, ale zůstalo v platnosti i v odvolací instanci. Google tuto pokutu plně zaplatil.


Mohlo by Vás zajímat:


Letos v červnu Roskomnadzor oznámil vypracování nového protokolu podle stejného článku proti americké korporaci. Tentokrát byla stíhána za opakované nesmazání materiálů na YouTube. Úřady v něm odhalily „nepřesné informace o průběhu speciální vojenské operace na Ukrajině, která diskredituje ozbrojené síly Ruské federace“. Roskomnadzor se navíc domnívá, že Google propaguje extremismus.

Mnozí uvádí, že jde o zjevnou ukázku toho, jak Putinovo Rusko ukazuje svou svobodu slovu. Nicméně musíme uvést na pravou míru to, že bylo plno případů, kdy lidé na různých sociálních sítích přáli Putinovi smrt, a americká společnosti s tím nic nedělala. Obrázek o tom, jestli to je správně, si můžete udělat sami.

Jsem zvědavý, zdali Google pokutu zaplatí, a co vy? Já osobně jsem toho názoru, že se Rusko těchto peněz nedočká.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *