Čína čelí dalším problémům. Tentokrát si na ni posvítilo Japonsko
Vypadá to tak, že Čína nedostane nikdy pokoj. Tentokrát si na ní posvítilo Japonsko, které chystá zavést exportní omezení na 23 kategorií ve spojitosti se zařízeními a materiály na čipy. Je to další překážka pro asijskou velmoc k tomu, aby se stala polovodičově soběstačnou. Nová omezení mají vstoupit v platnost příští měsíc s tím, že byla pečlivě vybrána. Japonci se zaměřili na konkrétní cíle tak, aby to na čínský polovodičový průmysl mělo co největší možný dopad.
Nečekané problémy představují velkou překážku pro naplnění ambic Číny, které jsou opravdu velké. Asijská země díky novému kroku nebude schopná dostatečně rozvíjet domácí kapacity na výrobu polovodičů. Vývoj a eskalace celé situace jen podtrhuje složitost a napětí kolem polovodičového průmyslu. Omezení dokonce vyvolávají obavy z možných důsledků pro strategické plány.
Japonsko nezakázalo výhradně dovoz jen Číně kritické čipové technologie. Nová omezení vývozu však budou vyžadovat výslovné povolení pro jakoukoli zemi, která není uvedena na seznamu 42 „přátelských“ trhů. Na tomto seznamu Čína není, což v podstatě znamená, že je zakázána. Omezující opatření zavedená Japonskem jsou připravena těžce postihnout čínský trh s čipy a dále mu bránit v úsilí o jeho rozvoj a nezávislost.
V pondělním prohlášení čínský ministr obchodu silně kritizoval japonské zavedení kontrol vývozu polovodičů. Popsal to jako „prohřešek“, který nehorázně ignoruje mezinárodní hospodářské a obchodní předpisy. Ministr vyzval Japonsko, aby vývozní omezení nezavedlo, přičemž zdůraznil, že nejen porušují zavedená pravidla, ale také představují významné porušení mezinárodních norem upravujících obchodní vztahy. Prohlášení odráží pevný postoj Číny vůči krokům Japonska a zdůrazňuje její obavy ohledně možného dopadu na hospodářskou spolupráci.
Odborníci uvádí, že nové sankce jsou nad rámec omezení, které již dříve uvalily Spojené státy na Čínu. Cílové položky na seznamu zdůrazňují záměr Japonska omezit Čínu v přístupu ke kritickým položkám nezbytným pro výrobu čipů. Nedávno se země G7 shodly na přijetí opatření proti Číně tak, aby nemusely s druhou největší ekonomikou světa přestat obchodovat. Opatření si kladou za cíl zmírnit potencionální rizika spojená se závazky vůči Číně.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizmochina.com, scmp.com
良い一日。 ありがとう。 この変化にとても満足しています。
nesmíte ten překlad z translatoru brát doslova
Od čeho je zde tedy WTO, když si každý lump může vyhlašovat embarga a sankce, jak se mu zlíbí? Co kdyby SSA, Japonsko a další zaplatili odškodné zemím, které svými drzostmi poškozují? Už SSA odškodnily Kubu, proti které již v 60. letech vyhlásily sankce a embarga a poté okolo roku 2000 Valné shromáždění OSN rozhodlo, že ta embarga a sankce byly nezákonné? Kolik zaplatíme Kubě my za to, že jsme se k nezákonným sankcím připojili?
Když USA na počátku 40tých let zatrhly dovoz ropy do Japonska, odvetou bylo potopení lodí v Pearl Harboru.
Počítá tedy Japonsko se stejnou reakcí Číny?
Zastavení dovozu ropy do Japonska z USA bylo reakcí na zvěrstva, která Japonsko dělalo v Číně. Takže příčina – následek…. nu a Japonsko nějak přecenilo své síly, nakonec kapitulovalo. Čína jistě má velké zdroje a sílu, nicméně….. není radno výše pšoukat, než kam může zadel koukat. J.L. end
Jste chytrý jako Lenin. Ten tvrdil o hnusných kapitalistech že je oběsí na provaze který mu sami prodají. Ti hnusové ho prokoukli a provaz mu neprodali. Stejně jako Japonci ty čipy. ☺
Nevyhnutelné se zase o kousek přiblíží …taiwan
Čína si i s Japonskem může vytřít …
Osobně si myslím že na nějaké sankce s úmyslem zmařit Číně vybudování samostatného polovodičového průmyslu je už dost pozdě. Mají už hodně svých kapacit a hlavně lidí, kteří se v dané problematice orientují. Navíc peníze pro ně nejsou problém. Takže dříve či později svého cíle dosáhnou.
Hrozná doba, za dávných časů se obchodovalo, každý s každým, aby měli všichni prospěch, dnes když to čtu a vidím jak se všichni jen naparuji a každý si myslí jak je chytrý (přitom je to hlupák) s IQ tykve, a jen si vzájemně škodí (tudíž jde ekonomika od Covidu do řiti), tak si říkám jaká budoucnost nás asi může čekat, inu asi špatná, a ti pánové co sedí na vysokých židlích si myslí že jsou nedotknutelni. Není to pravda, ani v minulosti nebyli pánové nedotknutelni, jen to trvalo o vous déle než si spravedlnost našla cesticku…
Japonská zvěrstva v Číně za 2.sv.války má v paměti každý Číňan,žádný jiný národ nenávidí víc
Japonsko než právě Číňané,v době dominantní ekonomické a vojenské nadvlády Číny v Asii,by si měli Japončíci neustále připomínat,co to byly atomové útoky na jejich území a dělat všechno pro to,aby
se už nikdy neopakovaly.