Čína čelí dalším problémům. Tentokrát si na ni posvítilo Japonsko

Čína
Autor fotografie: PublicDomainPictures / Zdroj fotografie: Pixabay

Vypadá to tak, že Čína nedostane nikdy pokoj. Tentokrát si na ní posvítilo Japonsko, které chystá zavést exportní omezení na 23 kategorií ve spojitosti se zařízeními a materiály na čipy. Je to další překážka pro asijskou velmoc k tomu, aby se stala polovodičově soběstačnou. Nová omezení mají vstoupit v platnost příští měsíc s tím, že byla pečlivě vybrána. Japonci se zaměřili na konkrétní cíle tak, aby to na čínský polovodičový průmysl mělo co největší možný dopad.

Nečekané problémy představují velkou překážku pro naplnění ambic Číny, které jsou opravdu velké. Asijská země díky novému kroku nebude schopná dostatečně rozvíjet domácí kapacity na výrobu polovodičů. Vývoj a eskalace celé situace jen podtrhuje složitost a napětí kolem polovodičového průmyslu. Omezení dokonce vyvolávají obavy z možných důsledků pro strategické plány.

Japonsko nezakázalo výhradně dovoz jen Číně kritické čipové technologie. Nová omezení vývozu však budou vyžadovat výslovné povolení pro jakoukoli zemi, která není uvedena na seznamu 42 „přátelských“ trhů. Na tomto seznamu Čína není, což v podstatě znamená, že je zakázána. Omezující opatření zavedená Japonskem jsou připravena těžce postihnout čínský trh s čipy a dále mu bránit v úsilí o jeho rozvoj a nezávislost.V pondělním prohlášení čínský ministr obchodu silně kritizoval japonské zavedení kontrol vývozu polovodičů. Popsal to jako „prohřešek“, který nehorázně ignoruje mezinárodní hospodářské a obchodní předpisy. Ministr vyzval Japonsko, aby vývozní omezení nezavedlo, přičemž zdůraznil, že nejen porušují zavedená pravidla, ale také představují významné porušení mezinárodních norem upravujících obchodní vztahy. Prohlášení odráží pevný postoj Číny vůči krokům Japonska a zdůrazňuje její obavy ohledně možného dopadu na hospodářskou spolupráci.

Odborníci uvádí, že nové sankce jsou nad rámec omezení, které již dříve uvalily Spojené státy na Čínu. Cílové položky na seznamu zdůrazňují záměr Japonska omezit Čínu v přístupu ke kritickým položkám nezbytným pro výrobu čipů. Nedávno se země G7 shodly na přijetí opatření proti Číně tak, aby nemusely s druhou největší ekonomikou světa přestat obchodovat. Opatření si kladou za cíl zmírnit potencionální rizika spojená se závazky vůči Číně.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hodnocení: 19

Zatím nehodnoceno.

11 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *