Čínský startup PXW přináší naději. Může v budoucnu společnosti Huawei pomoci obejít americké embargo na čipy

Huawei
Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Huawei údajně z části financuje podporu pro nového výrobce čipů, aby obešla sankční režim USA, který na ni byl uvalen v roce 2019. Startup Pengxiwei IC Manufacturing Co (PXW) si objednal zařízení na výrobu čipů pro závod na výrobu polovodičů v Číně. Společnost vede bývalý manažer společnosti Huawei, což v amerických kruzích podněcuje podezření, že Huawei může být s tímto krokem spojen.

Předpokládá se, že se na tom podílejí zahraniční dodavatelé zařízení na výrobu čipů. Úřad pro průmysl a bezpečnost (BIS) amerického ministerstva obchodu se již zaměřil na společnost PXW. BIS ve zveřejněném prohlášení uvádí, že sleduje snahy o kontrolu vývozu společností, jako je Huawei, které jsou uvedeny na seznamu subjektů. Výrobní závod PXW se nachází v blízkosti sídla společnosti Huawei, což bylo zjištěno pomocí satelitních snímků a veřejných záznamů.

Společnost PXW bude omezena v tom, jaké zařízení na výrobu čipů může nakupovat od amerických dodavatelů nebo jiných zámořských společností, které ve svých zařízeních nasazují americké technologie. Společnost plánuje zahájit výrobu čipů 28nm procesem v roce 2025.


Nenechte si ujít:


Huawei prožívá krušné období od doby, kdy na vrcholu své globální dominance na společnost dopadli americké sankce. Dříve byla největším světovým dodavatelem zařízení pro mobilní komunikaci a lídrem v průkopnické technologii 5G. Obvinění USA se soustředí na špionáž a čínská společnost tato tvrzení nadále popírá.

Nutno dodat, že americká vláda doposud nepodala jediný důkaz, který by dokazoval tvrzení na základě, kterých jsou na společnost Huawei uvaleny sankce. Většina odborníků se spíše přiklání k názoru, že se jedná pouze o technologickou válku, která má za úkol pouze zpomalit čínskou konkurenci při vývoji technologií.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *