Ministryně amerického obchodu je pod velkým tlakem. Průlom v oblasti čipů, které předvedl Huawei je „neuvěřitelně znepokojivý“

Huawei
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Americká ministryně obchodu Gina Raimondo uvedla, že zprávy o průlomu v oblasti čipů společnosti Huawei Technologies Co. jsou „neuvěřitelně znepokojivé“, a zdůraznila, že její ministerstvo potřebuje více způsobů, jak prosazovat režim kontroly vývozu.

  • Čínská firma nabízí pokročilé čipy tohle je „neuvěřitelně znepokojující“
  • Nový telefon Huawei vyvolal otázky ohledně vývozních limitů USA

„Potřebujeme jiné nástroje,“ řekla Raimondová při slyšení v senátním výboru pro obchod. „Potřebujeme další zdroje na prosazování našich pravidel.“


Raimondo poukázala na odložený legislativní návrh, který by rozšířil pravomoci jejího ministerstva v oblasti technologických transakcí, u nichž se zjistí, že představují riziko pro národní bezpečnost, a také na alternativní rámec pro zmírnění rizik v technologickém dodavatelském řetězci, který navrhla senátorka Maria Cantwellová. Raimondo odmítla komentovat pokrok v šetření ministerstva obchodu ohledně nového chytrého telefonu Huawei vybaveného pokročilým 7nanometrovým čipem.

Raimondo uvedla, že je hrdá na to, že její ministerstvo počátkem letošního roku uložilo historicky nejvyšší pokutu americké společnosti za prodej zboží společnosti Huawei bez vývozní licence. „Jsme tvrdí, jak je třeba, ale potřebujeme více zdrojů,“ řekla výboru.Slyšení bylo jejím druhým vystoupením před zákonodárci od její cesty do Číny koncem srpna, která měla zlepšit diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Pekingem po měsících vysokého napětí. Telefon Huawei, který se začal prodávat v době jejího pobytu v Číně, rozpoutal ve Washingtonu debatu o účinnosti amerických pokusů omezit technologický pokrok Číny, přičemž Raimondová se ocitla přímo na mušce.

Raimondo minulý měsíc během výpovědi ve Sněmovně reprezentantů uvedla, že nevidí žádný důkaz, že by Čína dokázala vyvinout pokročilé 7nanometrové čipy ve velkém měřítku, ale stále čelí silnému politickému tlaku ze strany republikánů v Kongresu, aby zpřísnila kontroly – a to rychle.

Administrativa se zároveň snaží zlepšit vztahy s Pekingem a připravit půdu pro potenciální setkání prezidenta Joea Bidena a čínského vůdce Si Ťin-pchinga na listopadovém zasedání fóra Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce v San Francisku, což je obtížné vyvažování při rozhodování, zda a kdy rozšířit kontroly oznámené loni v říjnu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: huaweicentral.com, whitehouse.gov

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hodnocení: 6

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *