Amerika lapá po dechu. Záhadný čínský vesmírný letoun vypustil na oběžnou dráhu neidentifikovaný objekt
Co víme o záhadném čínském vesmírném letadle, které právě přistálo po devíti měsících na oběžné dráze v rámci tajné mise. Uděláme si menší souhrn zajímavých informací.
Po devíti měsících na oběžné dráze podruhé přistálo záhadné čínské kosmické letadlo, čímž se Čína stala jedním z mála subjektů, které úspěšně využili opakovaně použitelnou kosmickou loď.
„Úplný úspěch tohoto experimentu znamená významný průlom ve výzkumu technologie opakovaně použitelných kosmických lodí v naší zemi,“ uvedla na začátku tohoto měsíce čínská státní mediální agentura Sin-chua.
Čínská vláda však o lodi zveřejnila jen velmi málo dalších informací. Například podrobnosti o její konstrukci, schopnostech a výkonu zůstávají zahaleny v tajemnu.
Odborníci se domnívají, že čínské letadlo je pravděpodobně podobné americkému kosmickému letadlu Boeing X-37B, které debutovalo v roce 2010. Kevin Pollpeter, vědecký pracovník Centra pro námořní analýzy, řekl serveru Nature.com, že odhalení X-37B vyvolalo v čínské vládě obavy z vojenského potenciálu tohoto letadla. Je možné, že to podnítilo vesmírný program země, který je úzce spjat s její armádou, k zahájení vývoje vlastní verze, řekl Pollpeter.
Stejně jako X-37B je čínské plavidlo zřejmě bez posádky a relativně malé. Poprvé pravděpodobně vzlétla v září 2020 a uskutečnila krátký dvoudenní let na oběžnou dráhu, než se vrátila na zem. Její poslední mise začala v srpnu 2022, kdy odstartovala na raketě Long March 2F z Jiuquan Satellite Launch Center v severní Číně, uvádí zpráva washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Přesný účel mise zůstává nejasný.
V současnosti víme, že vypustilo vesmírné plavidlo tajemný „objekt“ na oběžnou dráhu někdy v říjnu. Objekt nenadále v lednu zmizel, aby se v březnu znovu objevil na radarech satelitního sledování. Odborníci se domnívají, že by to mohlo naznačovat, že letadlo má nějakou schopnost odstínit sledovací satelity. Dalším prvkem tajemného vesmírného plavidla je robotické rameno.
„Číňané hodně pracují s robotickými rameny v jiných souvislostech, například na čínské vesmírné stanici,“ řekl Jonathan McDowell, astrofyzik z Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics.
Pokud je tomu tak, pak by hlavním účelem letadla mohla být oprava poškozených družic nebo odstraňování orbitálního odpadu. To však nevylučuje vojenské schopnosti, ať už čínského letadla, nebo X-37B. Dokud se však neobjeví další podrobnosti, můžeme jen spekulovat.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: nature.com, news.cn
Část článku je pouze spekulace a část jen popisuje.Co tím Číňané sledují se neví.Ať je to cokoliv,autor toho moc neví.Ale přiznává to na konci článku.
Petr M:
Už z nadpisu článku je patrné, že se toho o objektu mnoho neví. A jedná se spíše o spekulace, jako v případě každého vojenského objektu nebo zbraně. Já jsem spíše rád, že někdo do naší kotliny přinese i takovéto zprávy. A nemáme ty jenom o USA a Ukrajině. Ale, že se nezaujatě podíváme i na „druhou“ stranu barikády.