Čínští vědci odhalili plány na téměř neviditelné střely stealth, které by mohly „nově“ definovat moderní válku

střely
Ilustrační snímek / Autor: WikiImages

Čínští vědci tvrdí, že našli nový způsob vstřikování hélia do raketových motorů, který by se dal využít k výrobě raket, jež by bylo mnohem obtížnější odhalit nebo zachytit. Nová technologie byla údajně inspirována vadnou kosmickou lodí, která loni „uvěznila“ astronauty NASA na ISS.

Čínští vědci tvrdí, že se jim podařil velký průlom v technologii raketového pohonu, který by jim mohl umožnit sestrojit novou generaci raket stealth schopných měnit rychlost ve vzduchu a vyhnout se detekci systémy včasného varování.

V této fázi však tato technologie nebyla testována. Podle serveru Interesting Engineering byly nové poznatky získány pomocí počítačových modelů.

Podle listu South China Morning Post se údajně tento pokrok inspiroval závadami na kosmické lodi Boeing, které loni „uvěznily“ dvojici astronautů NASA na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). „V ironickém obratu řešení kosmických problémů čínští výzkumníci přeměnili vleklou bolest hlavy NASA v revoluční průlom v pohonu, který by mohl nově definovat moderní válku a cestování vesmírem,“ uvedl list.

V červnu 2024 uvízli astronauti Butch Wilmore a Suni Williams na ISS poté, co se v modulu Boeing Starliner, kterým přiletěli, vyskytly četné problémy a později se vrátil na Zemi bez cestujících. To změnilo původně zhruba týdenní vesmírný výlet v probíhající desetiměsíční misi, která by měla definitivně skončit v polovině března, kdy se má dvojice astronautů vrátit domů.

Hlavním problémem modulu Starliner bylo, že z něj unikalo plynné helium (na více místech), které se používá k natlakování raket na kapalné palivo tím, že se do reakční komory vhání kapalné palivo. To znamená, že musí být skladováno samostatně a v případě potřeby vytlačováno přes ventily, což ho činí náchylným k úniku. Podle agentury Reuters tento problém v minulosti způsobil problémy i u jiných kosmických lodí, včetně indické Chandrayaan-2 a Ariane 5 Evropské kosmické agentury.

Ve studii zveřejněné 10. února v čínském časopise Acta Aeronautica et Astronautica Sinica vědci uvádějí, že navrhli raketu, která přímo mísí plynné helium s palivem v hořícím motoru vstřikováním do komory mikroskopickými póry. Tím se palivo podobně natlakuje, což umožňuje účinnější reakci a zároveň snižuje pravděpodobnost úniku. Další podstatný rozdíl spočívá v tom, že je možné použít směs pevného a plynného paliva namísto kapalného paliva, jaké se používá ve Starlineru a většině dalších kosmických lodí, což je mnohem levnější a spolehlivější.

Vědci tvrdí, že při správném poměru helia a paliva by motor mohl vyvinout více než třikrát větší tah, než jaký by vytvořilo samotné palivo. Dálková změna množství hélia vstupujícího do motoru by teoreticky mohla uživateli umožnit změnit rychlost případné rakety uprostřed letu – což by ostatním ztížilo její sledování nebo zachycení.

Nový motor by také teoreticky produkoval méně přebytečného tepla. Výzkumníci tvrdí, že jeho výfukový proud by mohl být až o 2 880 stupňů Fahrenheita (1 600 stupňů Celsia) chladnější než u ekvivalentní rakety. Pokud by se motor používal k vytváření raket, byla by díky tomu zbraň téměř neviditelná pro současné systémy včasného varování, jako jsou například satelity Starshield společnosti SpaceX, které identifikují a sledují rakety pomocí jejich infračervené signatury, uvádí Interesting Engineering.

Potenciální aplikace

Není to poprvé, co byla tato technologie odhalena světu. V září 2024 stejná výzkumná skupina publikovala v americkém časopise Physics of Fluids článek, který demonstroval teoretické možnosti tohoto motoru (a také naznačuje, že nápad mohl vzniknout ještě před fiaskem Starlineru, vzhledem k tomu, jak dlouho obvykle trvá publikování vědeckých článků).

Na rozdíl od dřívější studie, která se zaměřovala spíše na to, jak by vstřikování helia mohlo zvýšit tah, však nový dokument zdůrazňuje jeho potenciální využití ve stealth zbraních a zdůrazňuje jeho schopnost vyhnout se detekci a protiopatřením.

To však není jediné možné využití. Protože rakety na pevné palivo jsou levnější než rakety na kapalné palivo, mohl by nový motor výrazně snížit náklady na vysílání raket do vesmíru, což by mohlo být vzhledem k nedávnému celosvětovému nárůstu počtu startů převratné.

Tento vývoj by mohl pomoci Číně vytvořit tajnou konstelaci družic „Tisíc plachet“, která se začíná formovat na nízké oběžné dráze Země a vyvolává hněv astronomů kvůli vysoké míře světelného znečištění.

Čína rovněž plánuje vybudovat do roku 2035 lidskou základnu na Měsíci a ještě letos vypustí své první obří opakovaně použitelné rakety, které mají pomoci tohoto cíle dosáhnout. Pokud by byla nová technologie začleněna do této mise, mohla by snížit náklady a pomoci zemi uskutečnit její lunární ambice.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: livescience.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *