Vláda USA pracuje na seznamu čínských továren, které mají zakázáno používat pokročilé nástroje pro výrobu čipů

USA
Autor: Francesco Ungaro / Zdroj: Pexels

Americká vláda právě vytváří seznam čínských zařízení na výrobu čipů, kterým je zakázáno přijímat pokročilé nástroje, uvedla agentura Reuters s odvoláním na tři osoby obeznámené s touto záležitostí. Očekává se, že seznam bude hotov během několika měsíců. Čínské subjekty mezitím urychlují nákupy litografických systémů od společnosti ASML a možná i od amerických společností.

Seznam je údajně zaměřen na zjednodušení dodržování předpisů pro společnosti, které dodávají nástroje pro výrobu čipů do Čínské lidové republiky, ale na druhou stranu může zalepit některé mezery, které čínským subjektům ztíží překonávání amerických vývozních kontrol.

Vývozní předpisy, které Spojené státy přijaly v roce 2022, nařizují americkým společnostem a jednotlivcům získat vývozní licence k prodeji zařízení a technologií podílejících se na výrobě neplanárních tranzistorových čipů s výrobní technologií 14nm/16nm a nižších, 3D NAND s nejméně 128 vrstvami a paměťových čipů DRAM s poloviční roztečí 18nm nebo menší. Společnosti však měly problém určit, které čínské továrny do této kategorie spadají, a zasazovaly se o to, aby ministerstvo obchodu poskytlo jasný seznam.

Současný proces získání americké vývozní licence na prodej výrobního nástroje čínskému subjektu zahrnuje zveřejnění přesného místa určení tohoto nástroje, což znamená uvedení výrobního závodu. Americká vláda ví, které z čínských továren mohou vyrábět čipy a paměti na pokročilých výrobních uzlech, a proto nedovoluje, aby tam byly dodávány sofistikované kusy zařízení. Mezitím dává zelenou dodávkám pokročilých systémů do továren, které se specializují na zaostávající procesní technologie (starší technologie). Někteří se domnívají, že vzhledem k tomu, že americká vláda nemůže přesně kontrolovat, kde jsou nástroje pro továrny nakonec instalovány, je to pro některé továrny způsob, jak získat stroje, které podle nejnovějších amerických vývozních pravidel formálně mít nemohou.

Seznam továren, které mohou získat nástroje a technologie vyrobené v USA, zjednoduší život společnostem, jako jsou Applied Materials, KLA a Lam Research. Mezitím přirozeně zalepí některé mezery v amerických exportních kontrolách.

Vytvoření tohoto seznamu naznačuje odhodlání americké vlády posílit stávající omezení pro čínský čipový průmysl a řešit bezpečnostní rizika spojená s transferem vyspělých technologií do Číny. Zároveň je navržen tak, aby americkým společnostem usnadnil dodržování těchto předpisů a umožnil jim nadále prodávat své výrobky některým čínským subjektům.

Podle agentury Reuters američtí představitelé během každoroční konference o kontrole vývozu, která se konala tento týden ve Washingtonu, diskutovali o požadavcích průmyslu na seznam konkrétních zařízení. Jeden z úředníků poznamenal, že ačkoli seznam nemusí být úplný, pomohl by identifikovat továrny, které vládu USA zvláště znepokojují.

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu kritizovalo americká vývozní pravidla a obvinilo je z přílišného rozšiřování pojmu národní bezpečnosti a zneužívání státní moci k útokům na čínské podniky. Mluvčí velvyslanectví v rozhovoru s tiskovou agenturou vyzval USA, aby s těmito kroky přestaly.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: money.usnews.com, ca.style.yahoo.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *