Čínští výrobci elektromobilů se zaměřují na Evropu. Němečtí dodavatelé důležitých komponent tento krok vítají

Čínští výrobci elektromobilů
Huawei AITO M5 / Zdroj: AITO

Čínští výrobci elektromobilů (EV), včetně společností BYD, Nio, Xpeng a Leapmotor, se zaměřují na evropský trh s EV, kde se v první polovině roku 2023 zvýšil prodej o téměř 55 % na přibližně 820 000 vozidel. Němečtí dodavatelé plány čínských výrobců elektromobilů na evropském trhu vítají. Vidí v nich příležitost k rozšíření svého podnikání a zvýšení příjmů.

Evropské plány čínských výrobců elektromobilů

Čínští výrobci elektromobilů se zaměřují na evropský trh s elektromobily, který by měl v nadcházejících letech výrazně růst. Evropská unie si stanovila cíl snížit do roku 2030 emise uhlíku o 55 %, což by mělo podpořit poptávku po elektromobilech.

Čínští výrobci elektromobilů se stále více snaží rozšířit svůj záběr i mimo Čínu, přičemž Evropa a Blízký východ jsou dva klíčové regiony zájmu. Zatímco v Evropě se čínští výrobci elektromobilů zatím nedokázali pevně prosadit, v Evropě své úsilí o to stupňují.

BYD, Xpeng a další čínští výrobci elektromobilů uvádějí na trh elektromobily pro mezinárodní trhy a společnost Xpeng oznámila plány na expanzi do Evropy. Čínští výrobci postupně přizpůsobují svá vozidla evropskému trhu prostřednictvím uživatelských zkušeností a orientace na zákazníka. Evropa je pro elektromobily trhem č. 2 a konkurence je zde méně intenzivní než v Číně.

Čínští výrobci elektromobilů se však v Evropě potýkají s problémy a doposud se elektromobily vyrobené v Číně na evropském trhu moc neukázaly. Čínské začínající společnosti uvedly, že Evropu vnímají jako dlouhodobou hru a předpokládají, že se jim to vyplatí až za deset let. Domácí čínští výrobci elektromobilů stále více dominují svému silně konkurenčnímu domácímu trhu, který je v oblasti elektromobilů největší na světě.

Společnost BYD, největší prodejce elektromobilů v Číně a největší prodejce elektromobilů a plug-in hybridů na světě, hodlá v roce 2023 prodat čtyři miliony vozidel, což je nejméně dvojnásobek letošního odhadovaného celkového počtu. Aby toho dosáhla, musí se v Evropě skutečně prosadit.

Čínští výrobci elektromobilů
Zdroj: BYD

Reakce německých dodavatelů

Němečtí dodavatelé vítají evropské plány čínských výrobců elektromobilů, protože v nich vidí příležitost k rozšíření svého podnikání a zvýšení svých příjmů. Generální ředitel společnosti Bosch Stefan Hartung na mnichovském veletrhu mobility IAA řekl: „Čínští výrobci budou postupně přizpůsobovat vozidla evropskému trhu prostřednictvím uživatelských zkušeností a orientace na zákazníka. To je dobrý způsob a pro nás jako dodavatele také zcela přirozený, protože všichni tyto výrobce známe z naší spolupráce v Číně.“

Čínští výrobci elektromobilů plánují expanzi na evropský trh a němečtí dodavatelé tento krok vítají. Čína je v současné době lídrem v celosvětovém růstu trhu s elektromobily a její prodeje se v roce 2021 téměř ztrojnásobí na 3,4 milionu. I přes omezené dotace růst prodejů v roce 2021 naznačuje, že čínský trh s elektromobily možná začíná dozrávat.

Evropa je druhým největším trhem pro elektromobily a čínští výrobci elektromobilů v ní vidí obrovskou příležitost. V Evropě však panují obavy z přílivu čínských elektromobilů, přičemž Francie nesouhlasí s plánem Číny prodat v Evropě milion elektromobilů. Francie se obává, že toto opatření může poškodit její obchod v Číně. Nedávné rozhodnutí Evropy zakázat od roku 2035 prodej nových automobilů se spalovacími motory však poskytlo strategickou příležitost pro čínské začínající automobilové značky.



Výhody pro německé dodavatele

Očekává se, že němečtí dodavatelé budou mít z evropských plánů čínských výrobců elektromobilů prospěch hned v několika ohledech. Zaprvé budou mít možnost dodávat díly a systémy čínským značkám elektromobilů. To zvýší jejich příjmy. Zadruhé budou moci rozšířit své podnikání na rostoucím evropském trhu s elektromobily. Zatřetí se budou moci poučit ze zkušeností čínských výrobců EV na čínském trhu s EV, který je největší na světě. Zde jsou některé další potenciální výhody

  • Nákladová výhoda: Čínští výrobci elektromobilů mohou díky nižším nákladům na výzkum a vývoj vyrábět vozidla levněji. Také nižší úroveň kapitálových výdajů a nižší náklady na pracovní sílu než u konkurentů v Evropě zvýší nákladovou výhodu. Tato nákladová výhoda může vyvinout tlak na evropské výrobce na jejich domácím trhu.
  • Přístup na čínský trh: Němečtí dodavatelé mohou těžit z partnerství s čínskými výrobci elektrických vozidel. To jim umožní přístup na čínský trh, který je největším trhem s elektromobily na světě. Například společnost Daimler vytvořila společný podnik s firmou Geely, který bude vyvíjet nové elektromobily.
  • Přenos technologií: Čínští výrobci elektromobilů investují velké prostředky do výzkumu a vývoje, aby zdokonalili své technologie pro elektromobily. Němečtí dodavatelé mohou těžit z partnerství s čínskými značkami EV a získat tak přístup k těmto technologiím a odborným znalostem. To jim může pomoci zlepšit jejich vlastní výrobky a udržet si konkurenceschopnost na globálním trhu.
  • Výhoda prvního hráče na trhu: Čínští výrobci elektromobilů se zaměřují na Evropu jako na svůj další významný trh. Němečtí dodavatelé mohou z partnerství s čínskými značkami EV těžit. Získají tak na tomto trhu výhodu prvního hráče. To jim může pomoci vybudovat si silnou pozici a získat podíl na trhu.

Němečtí dodavatelé vítají evropské plány čínských výrobců elektromobilů. Vidí v tom příležitost k rozšíření svého podnikání a zvýšení příjmů. Čínské značky elektromobilů se zaměřují na evropský trh s elektromobily, který by měl v příštích letech výrazně růst. Evropská unie si stanovila cíl snížit do roku 2030 emise uhlíku o 55 %.

Očekává se, že to podpoří poptávku po elektromobilech. Očekává se, že němečtí dodavatelé budou z plánů Číňanů těžit hned v několika ohledech. Patří mezi ně dodávky dílů a systémů pro čínské značky elektromobilů a rozšíření jejich podnikání na evropském trhu elektromobilů. Německé značky se také budou učit ze zkušeností čínských značek EV na čínském trhu EV.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: rechargevodafone.co.uk, reuters.com

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *