Další rána pro motoristy. Všechna nová auta prodávaná v EU musí mít inteligentní asistenci rychlosti (ISA)

EU
Huawei ARCFOX oS / Zdroj fotografie: Huawei

Majitelé BMW nebo Porsche nebudou mít brzy radost. Nařízení EU (součást širšího obecného nařízení o bezpečnosti vozidel) dnes vstupuje v platnost. Píše se v něm, že všechna nová vozidla a různé typy aut prodávané v Evropské unii musí obsahovat technologii proti překročení povolené rychlosti. Je známá jako inteligentní asistence rychlosti (ISA). Přestože nařízení platí pro všechna auta, která budou uvedena na tento trh, nevztahuje se na žádná nová auta, která jsou dnes v showroomech.

„Zavedení ISA je obrovským krokem vpřed pro bezpečnost silničního provozu a má potenciál dramaticky snížit počet zranění a úmrtí na silnicích. Výrobci automobilů mají nyní příležitost maximalizovat potenciál ISA pro vytváření bezpečnějších silnic pro všechny,“ uvedla Evropská komise v tiskové zprávě.

Co je inteligentní asistence rychlosti (ISA)?

Může to znít jednoduše, ale ISA odkazuje na celou řadu systémů. Jsou schopny detekovat rychlostní limity na silnici prostřednictvím předních kamer, dat GPS nebo obojího. Řidiči jej budou moci nakonfigurovat. Po dokončení může technologie ISA poskytnout zpětnou vazbu s upozorněním na omezení rychlosti. Dokáže dokonce automaticky upravit tempomat tak, aby odpovídal rychlosti vozovky. Co nás zaráží nejvíce, je jeho schopnost snížit výkon motoru na případné pomalé zrychlení.Pokud to ještě nevíte, tak v Evropě je mnoho řidičů, kteří již používají vozy s podporou ISA. Vybrané modely značek Honda, Ford, Jeep a Mercedes-Benz mají tento systém na evropském trhu už delší dobu, pouze nebyl aktivní. Jak uvádí deník PROSPER, jakmile se ISA stane povinným, bude mít za následek o 26 až 50 % méně úmrtí na silnicích EU.

Deník Autocar zase poznamenal, že technologie ISA stále není dokonalá. „Během našeho testu systém občas reagoval pomalu, a dokonce se domníváme, že byl zmaten limity provozu na okolních silnicích. Zhroutil se však pouze jednou, když se v klidné vesnici Hampshire zobrazil a nastavil limit na 60 mil za hodinu. “

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: engadget.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *