Dodávky čipů pro Huawei od Intelu jsou v ohrožení. Přestane Huawei vyrábět počítače?

Huawei
Autor fotografie: StockSnap / Zdroj fotografie: Pixabay

Huawei se musí pořád potýkat se sankcemi, které mu značně znesnadňují existenci. Jeho domovská země, Čína, má mnoho problémů se Spojenými státy, což se podtrhuje také v oboru technologií.

Intel je jednou z mála společností, která dostala v roce 2020 výjimku na prodej pokročilých procesorů do notebooků Huawei. Další známý výrobce čipů, AMD, se pokusilo také získat licenci na dodávání čipů pro Huawei, ale bez úspěchu. Jeho žádost nynější Bidenova administrativa zamítla. Tento vývoj situace ukazuje, jak jsou vztahy komplikované s tím, že se to AMD nelíbí.

Ještě v roce 2020 tehdejší Trumpova administrativa dala licenci Intelu, aby mohl pokračovat v dodávkách čipů společnosti Huawei. Trh s čipy se celkově vyznačuje intenzivní konkurencí a politickým manévrováním. Tvrzení AMD o nespravedlivém zacházení podpořili znalci z oboru a politické osobnosti, jako je senátor za Republikány Marco Rubio. Ten naléhal na Bidenovu aministrativu, aby celou situaci přehodnotila. Navzdory jeho výzvám zůstali Bidenovy úředníci neoblomní, což není dobrá zpráva pro Huawei. Intelu končí platnost licence na konci tohoto roku, a tak ve vzduchu visí otazník nad tím, jestli se mu licence prodlouží.

Huawei v ohrožení

Většina procesorů v počítačích či noteboocích Huawei pochází stále od Intelu. Jakákoli další omezení by mohla být pro čínskou společnost kritická s tím, že by samotný Huawei musel nabídku svých zařízení omezit, a to třeba jen na pár trhů. Podíl čínského giganta se začíná v Číně opět zvyšovat, ale pokud bude mít málo čipů, tak vyrobí i méně notebooků, což bude mít za následek snížené prodeje. Z tohoto pohledu je situace naprosto kritická.

Složitost situace přesahuje až na trh s telefony. Jelikož čipy do zařízení Huawei může dodávat pouze Qualcomm. MediaTek s jeho žádostí o licenci podobně jako AMD neuspěl. Pro čínskou společnost budou pravděpodobně zásadní volby prezidenta, které se v USA konají v listopadu. Vzhledem k postojům Republikánů můžeme očekávat, že ti licenci Intelu opětovně udělí v případě, že by ji Demokraté neprodloužili.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, qz.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *