Qualcomm přijde v roce 2024 až o 60 milionů objednávek kvůli Kirinu 9000S od Huawei. To znamená potenciální miliardové ztráty

Qualcomm
Autor: Monoar Rahman Rony / Zdroj: Pixabay

Americké sankce zatlačily Huawei do kouta, pokud jde o jeho podnikání v oblasti chytrých telefonů, ale čínská firma zůstala neústupná a podařilo se jí obejít tato obchodní omezení. Procesor Kirin 9000S je první vlastní SoC, který se zhmotnil po krátké přestávce a je obsažen v nově vydaném Mate 60 Pro 5G.

Ačkoli se nejedná o nejschopnější čipset při porovnávání výkonu a efektivity, jeho vznik značí záměr společnosti Huawei nespoléhat se v budoucnu na takové společnosti, jako je Qualcomm, který prý kvůli tomuto novému procesoru potenciálně přijde v budoucnu o miliardy dolarů.

Společnost Huawei v roce 2023 zakoupila od společnosti Qualcomm 40-42 milionů čipových sad. Vzhledem k tomu, že nyní má Huawei vlastní Kirin 9000S. Tak to bude mít pro Qualcomm za následek obrovské finanční ztráty.

Navzdory obchodním sankcím uvaleným na společnost Huawei byla stále jedním z největších zákazníků společnosti Qualcomm, která v roce 2022 nakoupila 23-25 milionů kusů a v roce 2023 40-42 milionů kusů. Vzhledem k tomu, že čínská firma údajně v roce 2024 zcela přijde na čipové sady Kirin, alespoň podle analytika Ming-Chi Kuo, znamená to, že Qualcomm v příštím roce dodá přibližně o 50-60 milionů kusů procesorů méně, což výrazně sníží jeho příjmy za celý rok 2024.

Pusťme se do našich odhadů a za předpokladu, že každá z těchto dodávek je Snapdragon 8. generace 3 a cena jednoho SoC je 180 dolarů, může Qualcomm příští rok přijít o 10,8 miliardy dolarů na příjmech. Není jasné, zda Huawei hodlá příští rok nabídnout Kirin 9000S více čínským značkám, ale pokud tak učiní, bude to pravděpodobně za nižší cenu než vlastní nabídka Qualcommu.

V rámci boje proti těmto klesajícím prodejům čipových sad Kuo uvádí, že Qualcomm pravděpodobně zahájí cenovou válku již ve 4. čtvrtletí 2023, aby si udržel silný podíl na trhu v regionu, což však bude na úkor jeho ročních zisků. Dalším nebezpečím, které číhá za rohem, je připravovaný Exynos 2400 společnosti Samsung, který se údajně chystá na trhy, kde se bude prodávat řada Galaxy S24.

Aby toho nebylo málo, Kuo také poznamenává, že Apple údajně představí svůj 5G modem v roce 2025, takže Qualcomm může za dva roky zaznamenat pokles prodeje čipů základního komuniknačního pásma. V každém případě bude muset společnost ze San Diega během několika měsíců učinit určitá rozhodnutí, jinak riskuje, že bude v blízké budoucnosti trpět neustálými ztrátami každé čtvrtletí.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: medium.com, phonearena.com

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *