Dohání ji čínská konkurence ke slevám? Tesla snižuje cenu Modelu Y v některých evropských zemích

Tesla
Autor fotografie: Blomst / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Tesla nedávno oznámila výrazné snížení cen svého Modelu Y v několika evropských zemích. Toto snížení cen přichází po podobném snížení cen v Číně. Podle deníku Investor Business Daily Tesla snížila cenu Modelu Y v Německu, Francii, Nizozemsku a Norsku.

Německo

Německé oficiální webové stránky společnosti Tesla potvrdily následující snížení cen:

  • Model Y Standard Range+ byl zlevněn o 1 900 eur na 42 900 eur
  • U variant Model Y Long Range a Performance došlo ke snížení ceny o 5 000 eur. Jejich ceny tak klesly na 49 900 eur, resp. 55 990 eur.
  • Cena verze Tesla Model Y s pohonem zadních kol klesá ze 44 890 eur na 42 990 eur.
  • Cena verze Tesla Model Y High Performance klesá z 60 990 eur na 55 990 eur.

Francie, Nizozemsko a Norsko

  • Ve Francii se ceny Modelu Y snížily od 5,7 % do 6,7 %.
  • V Nizozemsku se snížení cen pohybovalo od 4,3 % do 7,7 %.
  • V Norsku došlo ke snížení o 5,6 % až 7,1 %.

Tesla 11. ledna vydala oznámení, že kvůli nedostatku potřebných dílů berlínská továrna od 29. ledna téměř úplně pozastaví výrobu. Společnost však uvedla, že nyní je již vše pod kontrolou a továrna obnoví výrobu 12. února.

Pro srovnání se krátce podívejme na snížení cen v Číně. Po snížení cen nový Model 3 a Model Y předznamenaly nejnižší ceny v historii čínského trhu. Společnost u těchto modelů snížila cenu o 6 500 (839 eur) až 15 500 jüanů (1999 eur). Po slevách je nyní startovací cena Modelu 3 245 900 jüanů (31 724 eur). Startovací cena verze Modelu Y s pohonem zadních kol však činí 258 900 jüanů (33 401 eur). Navzdory snížení cen jsou čínské modely stále přibližně o 10 000 eur levnější než evropské modely.

Proč snížení cen

Tyto úpravy cen jsou důsledkem snahy společnosti Tesla udržet si konkurenceschopnost na trhu s elektromobily v neposlední řadě před čínskou konkurencí. To platí zejména po ukončení pobídek pro elektromobily v různých evropských zemích. Rozhodnutí společnosti snížit ceny je také ovlivněno potřebou stimulovat prodeje v regionu. V Evropě se poptávka po elektromobilech potýká s problémy v důsledku měnících se dotačních programů a další dynamiky trhu.

Očekává se, že snížení cen učiní model Y společnosti Tesla dostupnějším pro spotřebitele na těchto evropských trzích, což by mohlo zvýšit prodeje a tržní podíl společnosti. Objevily se však obavy ohledně dopadu tohoto snížení cen na ziskové marže společnosti Tesla, zejména v souvislosti s pokračujícími poruchami v dodavatelském řetězci a problémy ve výrobě.

Průměrná prodejní cena jednoho vozu se oproti předchozímu roku snížila o více než 5 000 USD. Analytici odhadují, že průměrný vůz Tesla se v posledním čtvrtletí prodával za 46 850 dolarů, což je o 52 100 dolarů méně než o rok dříve. Toto snížení cen sice podpořilo poptávku po elektromobilech Tesla, ale přineslo s sebou vysokou cenu v podobně nízkých příjmů.



Důsledky pro snížení cen

Nedávné snížení cen Modelu Y společností Tesla v několika evropských zemích má významné důsledky pro společnost a trh s elektromobily (EV). Očekává se, že snížení cen učiní Model Y společnosti Tesla cenově dostupnějším a přístupnějším pro spotřebitele na těchto trzích. Mohlo by také potenciálně zvýšit prodeje a podíl společnosti na trhu. Očekává se také, že tento krok zvýší tlak na ostatní značky elektromobilů, aby následovaly jeho příkladu, což povede k potenciální „cenové válce“ v tomto odvětví. Upozorňujeme, že „cenová válka“ je pro spotřebitele dobrá věc, protože různé značky budou soutěžit o nejlepší ceny. To znamená, že spotřebitelé získají výrobky za nižší ceny.

Nicméně v souvislosti s problémy v dodavatelském řetězci a ve výrobě panují obavy, jaký dopad bude mít snížení cen na společnost Tesla. Rozhodnutí společnosti snížit ceny je ovlivněno také potřebou stimulovat prodeje v regionu. To však zároveň znamená, že její zisková marže se propadne.

Připomeňme, že snížení cen napříč modelovou řadou vedlo k poklesu čistého zisku společnosti Tesla v prvním čtvrtletí, který se oproti předchozímu roku snížil o 24 %. Provozní marže společnosti v prvním čtvrtletí rovněž klesla z 19,2 % v prvním čtvrtletí předchozího roku na 11,4 %. Také základní marže společnosti Tesla se v prvním čtvrtletí propadla na 19 % a ve druhém čtvrtletí na 18,1 %, což svědčí o neustálém snižování ziskových marží. K poklesu vedla agresivní cenová strategie, včetně výrazného snižování cen a slev.

Navzdory snížení cen akcie společnosti Tesla prokázaly odolnost, přičemž akcie společnosti zažívaly v reakci na tyto zprávy výkyvy. Širší dopady těchto cenových úprav na finanční výsledky a postavení společnosti Tesla na trhu budou v následujících měsících pravděpodobně pečlivě sledovány.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, investors.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *