Elektromobilita může položit Česko a Slovensko na lopatky. Jsme připraveni na novou automobilovou éru?

Elektromobilita
Autor: Sunderdeep Singh / Zdroj: Pexels

Češi a Slováci vyrábějí více aut na obyvatele než kdekoli jinde na světě. Přechod na elektromobily nyní ohrožuje rozsáhlý dodavatelský řetězec. Dolný Kubín je se svou architekturou z 19. století a betonem z dob komunismu typickým příkladem střední Evropy a její minulosti. Město na severu Slovenska je ale také symbolem něčeho zlověstnějšího pro budoucnost.

V uplynulých třech desetiletích se Dolný Kubín stal domovem investorů, jako je rakouský výrobce automobilových součástek Miba AG, a z bývalého Československa se stal jeden z největších světových výrobců automobilů.

Ale region, který se stal známým jako evropský Detroit, začíná v roce 2024 další proměnou, protože se zrychluje přechod na elektromobily a Evropská unie prosazuje domácí výrobu. Rozdíl je tentokrát v tom, že spíše, než dohánění je úkolem zabránit zaostávání a podkopávání dynama ekonomiky.

Výrobci automobilů investují do přechodu na elektrická vozidla velké prostředky. Volkswagen AG začne na Slovensku po roce 2025 vyrábět plně elektrické modely SUV, zatímco Volvo staví u Košic nový závod, který bude od roku 2026 vyrábět elektromobily. Problémem je, co se stane s rozsáhlou sítí dodavatelů, kteří tvoří páteř průmyslu a udržují ekonomiku v chodu.

Podle studie GLOBSEC, think tanku se sídlem v hlavním městě Slovenska Bratislavě, může být v nejhorším případě při přechodu na elektromobilitu zrušeno až 85 000 pracovních míst na Slovensku, což představuje 4,5 % pracovní síly.

V České republice, která je domovem značky Škoda koncernu Volkswagen, si předseda vlády stanovil jako strategickou prioritu pomoci místnímu automobilovému průmyslu s přechodem. Stejně jako Slovensko je země v různých fázích jednání s potenciálními investory o výstavbě závodů na výrobu baterií, ačkoli ani jeden z nich se v jejich přilákání nepřibližuje Maďarsku a Polsku.

„Pokud tuto transformaci nezvládneme, budeme mít problém se zaměstnaností,“ řekl Alexander Matušek, prezident slovenské lobbistické skupiny automobilového průmyslu. Je těžké přeceňovat význam automobilového průmyslu pro Slovensko a Českou republiku, které se od sebe v roce 1993 pokojně oddělily. V obou zemích se vyrábí více automobilů na osobu než kdekoli jinde na světě.

Nejméně čtvrtina jejich vývozu závisí na automobilových závodech, které v posledních dvou desetiletích zajistily hospodářský růst, který na Slovensku dosahoval v průměru 3,5 % a v České republice 2,4 %, což je více než průměr EU. Polovina průmyslové výroby na Slovensku pochází od automobilek a jejich dodavatelů. Celkem 260 000 lidí je zaměstnáno ve čtyřech automobilkách a 350 dodavatelích automobilového průmyslu rozmístěných po celém Slovensku. V České republice je počet zaměstnaných v tomto odvětví téměř dvojnásobný.

Dolný Kubín, město s přibližně 18 000 obyvateli, leží v Žilinském kraji na Slovensku, kde se nachází také rozlehlý závod korejské automobilky Kia. Trvalo dvě desetiletí, než se 20% míra nezaměstnanosti snížila na 4 %, a to i díky společnosti Miba, která vyrábí komponenty pro spalovací motory a převodovky pro zákazníky, jako jsou Volkswagen a Stellantis, mezi jejichž značky patří Fiat a Citroen.

Starosta Jan Prilepok se obává, že přechod na elektromobily vrhne jeho město na zpátečku. „Z rozhovorů s dodavateli vím, že jsou připraveni se přizpůsobit, ale jsou závislí na svých zákaznících, kteří transformaci zvládnou,“ řekl. „Vnímáme to jako vážnou hrozbu. Napadají mě paralely s Nokií a jejími mobilními telefony v minulosti.“

V České republice a na Slovensku jsou roztroušeny stovky firem, které podporují automobilky. Nyní se snaží udržet zakázky a pracovní místa v odvětví, které prochází největším otřesem od privatizace státních automobilek a vzniku nových v 90. letech.

Tlak vychází ze skutečnosti, že hnací ústrojí běžného automobilu má přibližně 200 pohyblivých částí, zatímco elektrické hnací ústrojí jich má asi desetinu. Také nejsou potřeba takové věci, jako jsou vstřikovače paliva a výfukové systémy. Koncem loňského roku zahájil Volkswagen ve svém bratislavském závodě výrobu nejnovějších verzí vlajkových modelů VW Passat a Škoda Superb, které však možná budou jedněmi z posledních vozů poháněných spalovacím motorem, které se zde budou vyrábět.

Do roku 2027 plánuje 128 let stará Škoda investovat 5,6 miliardy eur do přechodu na elektromobily před zákazem prodeje nových benzinových a naftových aut v EU po roce 2035, uvedl loni v rozhovoru v Praze generální ředitel Klaus Zellmer.

Kritici však obviňují EU z podkopávání tohoto odvětví. Podle šéfa českého průmyslového svazu Zdeňka Zajíčka je přechod příliš rychlý a firmy budou mít ještě větší problémy konkurovat Číně. „Evropa nabrala velké tempo a vydala se směrem, který nás svým způsobem staví do nevýhodné pozice oproti jiným kontinentům,“ uvedl v rozhovoru zveřejněném v listopadu na internetu.

Některé společnosti to již začínají pociťovat. Kongsberg Automotive, výrobce převodovek ve Vráblích na středním Slovensku, propustil v říjnu kvůli rostoucím nákladům 192 zaměstnanců. Další dodavatel, společnost Svec Group, uvedl, že musí splňovat ekologická kritéria EU, která čínští konkurenti nesplňují.

„My ani nenakupujeme materiál za cenu, za kterou oni prodávají své finální výrobky,“ řekl Lubomír Švec, jehož společnost vyrábí ve Vrable lisovací nástroje pro výrobu karosářských dílů. „Ptáme se dnes našich zákazníků, jak budou čelit této transformaci, a ani oni to zatím nevědí.“

Ještě více otazníků nad jejich budoucností vyvolává skutečnost, že Česká republika a Slovensko riskují, že zaostanou v získávání investorů pro výstavbu závodů na výrobu elektrických baterií. Maďarsko a Polsko mají téměř desítku továren, které již vyrábějí nebo se staví. Podle Vazila Hudáka, bývalého slovenského ministra hospodářství a místopředsedy think tanku GLOBSEC, je problém v tom, že když se automobilky rozhodnou expandovat, mohou novou výrobu směřovat tam, kde mají v blízkosti dodavatele baterií.

Volkswagen v listopadu uvedl, že v současné době „nemá žádné obchodní důvody“ pro další továrnu na výrobu baterií poté, co si vybral jiné lokality v Evropě a Kanadě.

Společnost Miba, která v Dolním Kubíně zaměstnává 750 lidí, si je vědoma náročných úkolů, které ji čekají. I když její inženýři najdou nové příležitosti, není zaručeno, že společnost bude schopna udržet všechny své zaměstnance, řekl Vladimír Toman, generální ředitel závodu od roku 1994. „Situace na trhu se dramaticky mění,“ řekl.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: europe.autonews.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *