Česká republika má smůlu. Volkswagen odkládá čtvrtou továrnu na baterie v souvislosti s malou poptávkou po elektromobilech

Volkswagen
Autor: Piotr Grzankowski / Zdroj: Pexels

Skupina Volkswagen se rozhodla odložit rozhodnutí o výstavbě čtvrté továrny na výrobu bateriových článků s odkazem na nižší než očekávanou poptávku po elektromobilech v Evropě. Generální ředitel Oliver Blume se vyjádřil, že vzhledem k pomalému růstu trhu s bateriovými elektromobily (BEV) v Evropě v současné době neexistuje žádný opodstatněný obchodní důvod pro pokračování v rozhodování o dalších lokalitách.

Společnost přestala hledat potenciální lokality v Evropě

Společnost již dříve pozastavila rozhodování o potenciálních lokalitách v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Rozhodnutí bylo už dříve odloženo o rok a na začátku letošního roku se neprojevovala žádná naléhavost při dalším rozhodování.

Nedávná schůzka mezi Blumem a českými představiteli zřejmě nepřinesla žádný pokrok. Česká republika navrhla místo pro giga továrnu na baterie, ale vzhledem k nerozhodnosti Volkswagenu premiér Petr Fiala oznámil, že už nemohou déle čekat. Navrhovaná lokalita bude nabídnuta dalším potenciálním investorům.Tento krok společnosti Volkswagen je v rozporu s jejím původním plánem. Automobilka chtěla otevřít do roku 2030 prostřednictvím své dceřiné společnosti PowerCo celkem šest továren na baterie. Mezi lokality, které již byly pro tyto gigafactory vybrány, patří německý Salzgitter, španělská Valencie a St. Thomas v kanadském Ontariu. Očekává se, že závody v Salzgitteru a Valencii budou uvedeny do provozu v roce 2025, resp. 2026, a závod v Ontariu by měl být otevřen v roce 2027.

Zajímavé je, že Evropa je pro Volkswagen největším trhem s elektrickými vozidly a podílí se na jeho celosvětovém prodeji více než 60 %. Objednávky elektromobilů společnosti v Evropě však zaznamenaly výrazný pokles, přičemž finanční ředitel Arno Antlitz odhalil 50% pokles z loňských 300 000 na letošních 150 000 kusů.

Stojí za zmínku, že Volkswagen není ve svém rozhodnutí odložit plány související s EV sám. Několik světových výrobců automobilů, včetně společností Ford a General Motors, rovněž odložilo výrobu baterií pro elektromobily a uvedení modelů na trh, zatímco Toyota přehodnotila svá očekávání prodeje elektromobilů pro současný fiskální rok.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: insideevs.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *