Energetická krize Vás může připravit o mobilní internet. Čeká Evropu kolaps?

Energetická krize Vás může připravit o mobilní internet. Čeká Evropu kolaps?
Autor: F. Muhammad / Zdroj: Pixabay

Dokážete si představit svět bez internetu? Dokážete používat svůj chytrý telefon celé dny bez připojení k internetu? No, tento scénář se v Evropě může brzy stát realitou kvůli energetické krizi, která se každým dnem prohlubuje.

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou stále ovlivňuje celý svět. Několikanásobné sankce proti Rusku se neobešly bez zvýšených nákladů. Procházíme obrovskou hospodářskou krizí a Evropa bude trpět ještě více.

Energetická krize v Evropě představuje vážnou hrozbu

Rusko je pro evropské země dodavatelem mnoha důležitých zdrojů. Podle nové analytické zprávy chytré telefony v celé Evropě brzy mohou ztratit přístup k internetu prostřednictvím mobilních sítí.

Kvůli energetické krizi přijímá mnoho zemí v Evropě opatření na úsporu energie. V souvislosti s tím se podle čtyř vedoucích pracovníků v oblasti mobilních sítí obávají kruté zimy. Ta prověří spolehlivost evropských sítí. Navíc donutí společnosti a vlády hledat způsoby, jak dopady snížit.

Mnoho evropských zemí však nemá dostatečné záložní systémy. Nedokážou se vypořádat s rozsáhlými výpadky elektřiny. To může způsobit, že miliony chytrých telefonů zůstanou bez mobilního signálu.

V Evropě je téměř 500 000 základnových stanic mobilní komunikace. Většina z nich má záložní baterie na pouhých 30 minut provozu. Jakmile tato energie dojde, všichni uživatelé pocítí výpadek signálu.


Nenechte si ujít:


Mobilní sítě nejsou považovány za součást „životně důležitých služeb“, chytré telefony tedy ztratí sign

Země EU včetně Francie, Švédska a Německa se snaží zajistit, aby komunikační služby zůstaly v provozu. Francouzští distributoři elektřiny plánují střídavé výpadky proudu po celé zemi. Cílem je zajistit bezproblémový provoz služeb, jako jsou nemocnice, policie a státní správa. Mobilní síť však na seznamu garantovaných dodávek elektřiny není.

Švédský regulační úřad uvádí, že nakupuje přenosné základnové stanice a generátory. Země chce být připravena na vše, co se v nadcházejících týdnech, případně měsících stane.

Čtyři vedoucí pracovníci tvrdí, že evropští operátoři musí své sítě přepracovat. Cílem je snížit spotřebu energie a používat energeticky účinnější systémy. Pro úsporu energie budou operátoři používat software pro optimalizaci provozu. Kromě toho přepnou základnové stanice do „režimu spánku“ a vypnou nepoužívaná frekvenční pásma. Nedostatek mobilních sítí se samozřejmě nedotkne jen chytrých telefonů.

Situace může v některých zemích zanechat miliony uživatelů bez mobilních dat. V tuto chvíli by se systém SOS Emergency společnosti Apple opravdu hodil. Zatím však není k dispozici a první vlna se bude týkat pouze USA a Kanady.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ITHome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *