Společnost Ericsson se údajně stahuje z Ruska. Má to však jeden háček
Od vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu se z Ruska stahuje několik klíčových podniků. Většinou se jedná o americké a evropské firmy. Tyto společnosti nechtějí být na „špatné straně“, a proto raději opouští ruský trh.
Pokud se ještě najdou nějaké společnosti, které mají v Rusku nějaké své obchody. Tak z pravidla musí podat vysvětlení své přítomnosti v Rusku. Podle nedávné zprávy je v Rusku stále k dispozici například švédská společnost Ericsson. Agentura Reuters však odhalila, že od začátku rusko-ukrajinského konfliktu společnost neprodává mobilním operátorům žádné telekomunikační vybavení.
Společnost Ericsson již nedodává nový hardware do Ruska
Dřívější zpráva ze Švédska však tvrdí, že společnost stále vyváží svůj hardware do Ruska. Poté, co se zpráva objevila na internetu, akcie společnosti v ranním obchodování klesly o 4,6 %. Společnost Ericsson pozastavila své aktivity v Rusku údajně už v dubnu. V srpnu společnost odhalila, že v příštích několika měsících ze země odejde zcela úplně. V souvislosti s ukončením činnosti v zemi zaznamenala náklady ve výši přibližně 80 milionů USD a zrušila 400 pracovních míst.
„Za účelem dodržování sankcí poskytujeme software a technickou pomoc. To se týká produktů dodaných před konfliktem. Umožňuje nám to plnit naše smluvní závazky,“ uvedl mluvčí.
Nenechte si ujít:
„Když byly sankce vyhlášeny, přestali jsme dodávat zboží ruským zákazníkům,“ dodal.
Hlavní rival společnosti Ericsson, Nokia, má rovněž v plánu opustit ruský trh. Ta již oznámila, že se z Ruska stáhne do konce roku. Tvrdí však, že musí provést určitou údržbu kritických sítí, aby splnila své smluvní a humanitární závazky.
Sveriges Radio Ekot uvádí, že společnost Ericsson požádala švédskou agenturu pro kontrolu strategických produktů o 12 licencí, na které se nevztahují sankce, a sedm z nich jí bylo uděleno. Sankční seznam švédských úřadů zahrnuje software a technologie související s telekomunikacemi.
Společnost Ericsson uvedla, že licence se týkají softwaru a technické pomoci.
„I když jsou mobilní telefony určeny pro civilní použití, jsou vývozní licence vyžadovány. Důvodem je především pokročilá šifrovací technologie zabudovaná v našich produktech. Platí to pro všechny země,“ řekl.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: ithome.com