Trh se smartphony se zotavuje, Apple poprvé po 13 letech svrhl Samsung

Apple
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

V posledních letech trh se smartphony spíše stagnoval. Mohla za to vysoká inflace a také pandemie Covidu, která se nevyhnula snad žádnému státu na Zemi. Nicméně vlivy se začaly klidnit, a tak trh se smartphony začal konečně vykazovat známky oživení. Podle údajů analytické společnosti Canalys zaznamenal trh s telefony meziroční růst o 8,5 %. A aby to nebylo vše, tak Apple poprvé po 13 letech předčil v prodejích Samsung.

Celosvětové dodávky telefonů sice klesly, ale na druhou stranu se zvýšily prodeje. Ty totiž dosáhly 326 milionů kusů ve 4. čtvrtletí 2023, což je hned o 26 milionů kusů v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Americký gigant, Apple, prodal nejvíce telefonů nejenom za celý rok 2023, ale také v posledním čtvrtletí loňského roku. A vzhledem k tomu, že Apple zpravidla představuje své nové smartphony na pomezí 3. a 4. čtvrtletí, tak to zas není natolik překvapivá zpráva.Jednoduše se jedná o nejsilnější období Applu z celého roku, protože lidi kupují nové iPhony jako diví. Ve čtvrtém čtvrtletí americká společnost prodala 80,5 milionů kusů telefonů, zatímco za celý rok to bylo 234 milionů kusů. Její podíl na trhu v procentech činil 20,1 procent, což je o 0,7 % více než měl jeho největší konkurent Samsung. Na třetím místě se umístilo Xiaomi s 12,5 % podílem, zatímco Oppo a Transsion se podělily o čtvrté a páté místo. Oppo dosáhlo na podíl 8,8 procent a Transsion zase 8,1 procent.

Transsion a Apple jako nejúspěšnější

Největším skokanem roku je ze všech bezesporu Transsion. Ten ve čtvrtém čtvrtletí měl ohromné tržby s tím, že prodal 28,2 milionů telefonů a zaznamenal tak ohromný 68% meziroční růst. Na paté místo se v posledním čtvrtletí loňského roku se dostalo Vivo s tím, že prodalo 24,1 milionů kusů telefonů. Největší propad zaznamenal Samsung, který prodal o 10 % méně smartphonů v porovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, canalys.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *