Evropa si kope vlastní hrob. Huawei varuje, že přísné sankce vůči Číně mohou poškodit evropský růst umělé inteligence
Kapitola americko-čínských omezení dosáhla nového vyvrcholení, kdy Huawei varuje, že zákazy čínských technologií by mohly být stejně škodlivé pro potenciál AI v Evropě. Může to omezit rozvoj průmyslu umělé inteligence mimo Čínu.
Tony Jin Yong – viceprezident společnosti Huawei Europe nedávno v Pekingu diskutoval o globálním řízení umělé inteligence a spolupráci mezi Čínou a Evropou. Zmínil, že situace je značně stresující a je zmaten z probíhajících sankcí a tvrdších restrikcí vůči čínským technologickým společnostem.
Jing říká, že sankční přístup omezuje spolupráci tím, že se zaměřuje na zemi technologických společností. Dodal, že ne každá společnost by měla být přidána na seznam subjektů, jinak globálním firmám nezbudou žádné ideální společnosti pro spolupráci. Vedení společnosti Huawei se domnívá, že používání politických myšlenek k zákazu čínských firem a omezení jejich používání zahraničního zboží je zcela špatné. Pokud tak učiníte, oslabí se evropský potenciál umělé inteligence v globálním technologickém závodě a bude daleko za ním.
„Nesouhlasíme s používáním politického postoje k blokování určitých společností na trhu. To nejen poškozuje globální spolupráci, ale také omezuje potenciál evropského průmyslu umělé inteligence.“ říká Tong Jin Yong.
Tony Jin dále uvedl, že spolupráce Číny a Evropy bude mít za následek velký potenciál, protože vývoj umělé inteligence závisí hlavně na globální spolupráci a inovacích. Nakonec poskytne rovná práva, příležitosti a pravidla pro všechny země a společnosti. K tomu francouzský velvyslanec na akci řekl:
„AI může být a doufejme, že bude důležitým tématem spolupráce mezi Evropou a Čínou, vezmeme-li v úvahu zájem obou stran a jejich příspěvky k této záležitosti.“
Huawei jednoduše znamená, že čínská technologie s evropskou AI může vytvořit silnou globální konverzaci. Může vést k většímu počtu příležitostí pro přeshraniční spolupráci, která může zvýšit obchodní výhody pro spotřebitele.
Uprostřed tlaku americké obchodní kontroly by se podpora z Evropy mohla ukázat jako hlavní přínos pro Čínu a Huawei. Technologický gigant se sankcemi zabývá od roku 2019. Stále je v řetězcích a k high-endovým technologiím se vůbec nemůže dostat. Evropa ale může v tomto případě fungovat jako pomocná ruka. I když jde jen o prohlášení jednatele Huawei. To, jak na to zareagují Evropa a USA, bude příkladem, který změní hru.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: scmp.com, europarl.europa.eu, ChatGPT AI