Evropský trh se smartphony vzrostl v prvním čtvrtletí o 10 %

Trh
Zdroj: Samsung

Evropskému trhu telefonů se začíná více dařit, alespoň to naznačuje nová zpráva z dílny analytické společnosti Counterpoint Research. V prvním čtvrtletí tohoto roku trh setřásl dlouhodobý propad a vzrostl hned o 10 % v porovnání s předchozím rokem. Je to vůbec první pozitivní růst od třetího čtvrtletí roku 2021 s tím, že se může jednat o potenciální bod obratu.

Evropskému trhu nejvíce dominují Samsung, Apple a Xiaomi. Samsung je se 7% nárůstem dodávek lídrem trhu s celkovým podílem 32 %. Je to vítaný obrat po obdobích poklesu. Největší roli sehrála pravděpodobně řada Galaxy S24 s umělou inteligencí, což zřejmě mnoha uživatelům stálo za koupi. Uvedení nových modelů A35 a A55 ke konci prvního čtvrtletí může pozici Samsungu na další měsíce ještě posílit.

Apple zaznamenal mírný 1% pokles, ale i přesto drží 25% podíl na trhu. To lze přičíst tomu, že Apple své vlajky uvádí jenom jednou ročně s tím, že po hlavní vlně prodejů ostatní prodeje dále jenom klesají. Tento rok americký gigant zřejmě neuvede model SE, a tak prodeje začnou zase stoupat až s představením velmi očekávané řady iPhone 16.

Xiaomi si na přes rok polepšilo 11% nárůstem dodávek a upevnilo si třetí pozici s 18% podílem na trhu. Nejvíc se Xiaomi dařilo v západní Evropě, a to konkrétně ve Španělsku a Itálii díky řadě Redmi Note 13, která tam nabrala nečekanou popularitu. Výrazným nárůstem prodejů se ještě chlubí Realme, které dosáhlo na 59% růst podpořený především západní Evropou.

Další významným počinem se chlubí Honor, který dosáhl na pozoruhodný 67% růst, čímž překonal Oppo a poprvé se dostal na 5. místo v Evropě. A opět to dokázala díky západní Evropě, kde se dodávky společnosti zdvojnásobily.

Oživení je sice slibné, ale analytik z Counterpoint Research varuje před tím, že nemáme být moc optimističtí. Propad v roce 2023 byl významný a čísla ani zdaleka neodpovídají těm z období před pandemií. Očekává se, že v roce 2024 bude evropský mírně růst.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, counterpointresearch.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *