Rusko nakupuje japonské polovodiče za stovky miliónů korun sankcím navzdory

Rusko
Autor: Дмитрий Осипенко / Zdroj: Pixabay

Invaze ze strany Ruské federace na Ukrajinu trvá již přes rok a půl s tím, že nic nenasvědčuje tomu, že by mohl být brzy konec. Zemřelo během ní tisíce lidí a škody se vyšplhaly na několik miliard dolarů. To se samozřejmě ostatním zemím nelíbí, a tak podporují Ukrajinu, aby byla schopna vyhnat vojáky Ruska zpět na jejich území.

Už před více než rokem bylo na Rusko uvaleno několik sankcí, ale zdá se, že ty by nemusely být tak účinné, jak se doposud uvádělo. Polovodiče japonských společností si svou cestu do největší země světa dokážou najít, ale jak je to možné?

Rusko se nyní staví globálnímu odporu za napadení Ukrajiny. Mnoho zemí jej odsoudilo a začalo Rusko sankciovat, což zemi způsobilo některé ekonomické potíže. Dokonce se mnoho společností rozhodlo pro odchod z Ruské federace. Mezi takové společnosti se řadí Samsung, Škoda nebo Apple. Jednalo se o kroky, které měly Vladimira Putina donutit k tomu, aby „speciální vojenskou operaci“ ukončil, ale nestačilo to.

Japonsko se zachovalo podobně jako EU a USA, takže na Rusko uvalilo sankce v rámci několika odvětví, ale nyní se ukázalo, že i přes to jsou japonské polovodiče v Rusku stále dostupné. A to z jednoho prostého důvodu – Rusko tyto polovodiče nakupuje od Číny. Japonské sankce se vztahují pouze na přímý vývoz ze země, takže japonská vláda nemá jak zastavit ostatní strany, aby polovodiče nevyvážely.

Jen za rok 2022 se do Ruska dostaly polovodiče v hodnotě 11 milionů dolarů, což činí v české měně asi 238 miliónů korun. Největším překupníkem je Čína, která do Ruska dodala více než 70 % japonských polovodičů. Na druhém místě se umístila Jižní Korea a na třetím Turecko. Japonská vláda sice zpřísnila kontroly vývozu polovodičů, ale nemůže zastavit jejich proudění do jiných zemích světa. V tuto chvíli nemůžeme říct, na kolik procent jsou nová opatření účinná, ale můžeme předpokládat, že to na sto nebude.

Jaký názor máte na celou situaci vy? Dejte mi to vědět do komentářů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, asia.nikkei.com

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *