Existuje ještě soukromí? Americká rozvědka ilegálně nakupuje citlivé osobní údaje od třetích stran

Údaje
Autor fotografie: Henrikas / Zdroj fotografie: Pixabay

Mnoho lidí si v dnešní době myslí, že jsou sledováni. Někteří z toho viní Rusko, jiní zase Čínu, ale nyní vyšlo na povrch, že se podobně chovají i Spojené státy. Odtajněné dokumenty vlády USA odhalily nákupy osobních údajů svých občanů od třetích stran. Tato situace nyní vyvolává ještě více otázek o tom, jak vlády chrání údaje svých občanů.

Na základě dat z Office of the Director of National Intelligence jsou v osobních údajích zahrnuty informace z počítačů, telefonů, chytrých televizí a další elektroniky. Dokumenty byly odtajněny v lednu 2022 na žádost senátora Rona Wydea. Svého zveřejnění se dočkaly 9. června 2023, jak uvádí web TechCrunch.

V tuto chvíli je jisté, že každý občan USA používající smartphone je šmírován třetími stranami. Ty shromažďují různé informace, jako je historie procházení webu, a poté vše prodávají vládě nebo tomu, kdo zaplatí. Již mnoha společnostem unikla data svých uživatelů. Mezi ně mimo jiné patří Twitter, Instagram, Facebook či Google Maps. Všechny tyto společnosti uvedly naše soukromí do nebezpečí s tím, že jsme ještě pořádně neznali následky. Nyní víme, že riziko je ještě vyšší o to, že se pak naše data prodávají dále.

Prodané osobní údaje umožňují americkým tajným službám nahlédnout do soukromí každého občana a to do těch největších podrobností. Data mohou být užitečná jako základ pro sledování a předpovídání chování daného jedince. Web TechCrunch dále uvádí, že problémem nejsou pouze nákupy informací. Některá z dat jsou totiž natolik citlivá, že by různé subjekty potřebovaly soudní povolení k jejich zisku. Když jsou ovšem tato data koupena nelegálně, tak se to dá snadno obejít, ač je to nemorální sebevíc.

Dokumenty odhalují podivné případy sledování lidí, kteří se měli v plánu zúčastnit nějaké demonstrace nebo jiného veřejného shromáždění. Dokonce jsou některá data natolik bizarní, že díky nim byl propuštěn katolický kněz, který se nacházel na gay seznamce. Ukradená data však může získat kdokoli, kdo je ochotný zaplatit a nejenom vláda. Už jen z tohoto důvodu je docela děsivý ten fakt, že máme smartphone.

Citlivost osobních údajů je poslední dobou stále důležitější téma. O tom svědčí i nedávná pokuta pro Metu ve výši 1,3 miliardy dolarů za uchovávání dat svých uživatelů mimo Evropskou unii. Bohužel nyní vyvstává otázka, jestli něco podobného nepraktikují vlády i jiných států, což by bylo samozřejmě velkým problémem.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *