Globální výrobci snížili objednávky smartphonů o 200 milionů kusů

Android smartphone
Autor fotografie: Amarnath Radhakrishnan / Zdroj fotografie: Pixabay

Apple a hlavní čínští výrobci smartphonů Android snížili objednávky v tomto odvětví. Nedávný průzkum společnosti Fubon Investment Consulting uvádí, že MediaTek nedávno revidoval svou roční prognózu dodávek čipů na menší marži. Jeho celková dodávka bude činit pouze 570 milionů čipových sad. Dodávky vlajkového procesoru Dimensity 9000 se sníží z 10 milionů kusů na pouhých 6 až 5 milionů. Na tuto situaci má vliv mnoho faktorů, jako je válka na Ukrajině, globální inflace a opětovné vypuknutí pandemie v některých čínských městech. Do Ruska se smartphony úplně přestaly dodávat a v Číně rovněž poptávka oslabila, což má asi největší vliv na klesající tendenci.

Kvůli tomuto všemu výrobci chytrých telefonů celosvětově snižují svůj letošní cíl dodávek. To má samozřejmě vliv i na další komponenty, které by bez hlavní čipové sady neměly využití. Podle posledních zpráv Apple snížil objednávky řady iPhone 13 a iPhone SE o 2 až 3 miliony kusů.

Poslední zprávy uvádí, že výrobci mobilních zařízení Android zatím snížily své objednávky o 170 milionů kusů. To představuje 20 % původního plánu dodávek v roce 2022. Z toho více než 70 % tvoří čipy MediaTek. Společnost Fubon Investment Consulting již dříve MediaTek varovala, že jeho očekávání ohledně Dimensity 9000 jsou příliš vysoká. To hlavně vzhledem k vyšší jednotkové ceně a vyšší hrubé ziskové marži, která po revizi objemu zásilek také ovlivní celkový hrubý zisk společnosti MediaTek.

Při pohledu na druhou polovinu roku Fubon Investment poukázalo na to, že kvůli pokračujícímu dopadu Covid-19 na pevninskou Čínu je viditelnost vyššího objemu chytrých smartphonů velmi nízká. Dále společnost JPMorgan Chase Securities tvrdí, že poptávka po mobilních telefonech střední třídy s 5G je v Číně slabá. MediaTek by na tuto situaci mohl zareagovat snížením ceny ve druhém čtvrtletí o 5 – 10 %. Pro změnu HSBC Securities uvedlo, že globální ekonomický výhled je plný nejistot. Dodávky se v roce 2022 sotva udrží na 1,3 miliardě kusů. Rovněž by se ani tolik nemělo vést 5G smartphonům, tak jak uváděly poslední zprávy.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *