Meta chce zjistit, jak sociální média dopadají na demokracii

Demokracii
Autor fotografie: Azam Kamolov / Zdroj fotografie: Pixabay

Názor Mety je takový, že musí učinit krok k tomu, aby zajistila transparentnost a odpovědnost. Za tímto účelem přišla s novou iniciativou, která prozkoumá vliv platforem spadajících pod Meta, především Facebooku a Instagramu, na politické postoje a chování během prezidentských voleb ve Spojených státech roku 2020. Nový podnik má za cíl navázat debaty o vlivu sociálních médií na demokracii.

Platformy, jako jsou Facebook nebo Instagram, mají ve světě velkou popularitu. Hlavně Facebook je důležitou sociální sítí, na které mohou občané všech zemí světa vyjadřovat svůj názor. Rovněž jsou i skupiny, ve kterých se někteří z politiků nachází a odpovídají tam občanům na jejich otázky. Avšak to většinou bývá na lokální úrovni. Na té státní to je úplně jiné, a Meta si to uvědomuje. Její platformy mají vliv na různé dezinformace nebo volby, kdy mohou být prakticky zneužity.

Meta o všem ví s tím, že to chce řešit. Proto se rozhodla založit novou iniciativu a hledat pozitivní aspekty sociálních sítí v demokratickém světě. Americká společnost bude spolupracovat s externími akademiky pod vedením dvou profesorů – Talie Strouda a Joshuy A. Tuckera. Ti budou řídit dalších 15 pracovníků, kteří byli vybráni na základě jejich odbornosti.

Projekt se zaměří na tři konkrétní věci – nezávislost, transparentnost a souhlas. Výzkum nebude Meta nikterak ovlivňovat, přičemž odborníci ani nebudou nějak upláceni apod. Aby byla transparentnost průkazná, tak se akademici rozhodli zveřejňovat svá fakta v podobě otevřeného přístupu vůči ostatním. A to včetně studijních plánů, závazků a hypotéz. Studie má několik účastníků, kteří dali informovaný souhlas na použití jejich dat ve výzkumu.

Po kontroverzi v rámci prezidentských voleb v USA v roce 2016 Meta ztrojnásobila počet zaměstnanců v oblasti bezpečnosti a ochrany. Dále spolupracovala s vládou a náležitými orgány, které rovněž bojovaly proti zásahu do voleb třetím stranám. Společnost se sídlem v Kalifornii věří, že nové poznatky výzkumu přispějí k utvoření pravidel internetu ve prospěch demokratické společnosti.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *