Google Chrome Vás bude hlídat ještě víc. Nyní Vám bude kontrolovat i to, co si stahujete

Google Chrome
Autor fotografie: PhotoMIX-Company / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Google vyvíjí novou funkci pro zvýšení bezpečnosti svého webového prohlížeče. Google Chrome již nějakou dobu upřednostňuje bezpečné připojení při surfování. Schopnost prohlížeče Chrome načítat všechny stránky ve výchozím nastavení přes protokol HTTPS byla poprvé nabídnuta ve verzi 90. Prohlížeč se přepnul na protokol HTTP, pokud prohlížená webová stránka zabezpečený protokol nepodporovala.

Později Google svůj systém vylepšil přidáním nové možnosti „pouze HTTPS“ v prohlížeči Chrome 94. Ta, která je obecně dostupná ve většině webových prohlížečů, byla navržena tak, aby zvýšila bezpečnost při návštěvě internetu omezením toho, jaké webové stránky se v prohlížeči zobrazují, na ty, které dodržují protokol HTTPS. Výsledkem je, že pokud webová stránka nepodporuje zabezpečené surfování, webový prohlížeč se již automaticky nepřepne na protokol HTTP. Zobrazí se varovná stránka s informací, že se uživatel chystá načíst nebezpečnou webovou stránku. To uživatele zastaví v jeho počínání.


Nenechte si ujít:


V prohlížeči Google Chrome bude brzy k dispozici nová bezpečnostní funkce

Podle kódu objeveného společností 9to5Google v úložišti Chromium Gerrit (platforma pro spolupráci vývojářů při revizi kódu prohlížeče) se společnost Google chystá rozšířit svůj modul určený pouze pro HTTPS tak, aby zahrnoval všechny stahované soubory. Pokud Chrome zjistí, že stahování souboru využívá nebezpečný protokol HTTP, okamžitě jej zablokuje. Tato nová možnost tedy přesahuje rámec toho, co prohlížeč poskytuje nyní, protože se týká řady nových případů. Prohlížeč zablokuje jakékoli stahování z nezabezpečené webové stránky, stránky, která používá nezabezpečené přesměrování, nebo stránky, jejíž konečná adresa URL není HTTPS.

Pro dokončení stahování požadovaného souboru bude vždy možné požádat Chrome o odstranění tohoto blokování. Zůstane tedy volitelným opatřením. Experimentální verze této nové bezpečnostní funkce, která je v současné době ve vývoji, by měla být zpočátku dostupná pouze v prohlížeči Chrome. Zpočátku bude fungovat pouze po aktivaci příznaku #block insecure downloads na stránce chrome:/flags. Která uvádí všechny experimentální funkce. Navíc by neměla být dostupná před vydáním Chrome 111 v březnu 2023.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: 9to5google.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *