Evropská unie mění pravidla společnosti Apple. iPhone brzy dostane obchod s aplikacemi Google Play, AppGallery a další

Apple
Autor fotografie: Victoria_Art / Zdroj fotografie: Pixabay

Ve společnosti Apple se brzy všechno změní. Americká společnost se chystá otevřít dveře alternativním obchodům s aplikacemi pro iPhone v důsledku jednoho z návrhů Evropské unie, který vstoupí v platnost v nadcházejících měsících. Opatření, které by jejich zařízení přiblížilo ekosystému Androidu, kde je větší volnost při instalaci aplikací.

To znamená, že uživatelé si budou moci stahovat aplikace třetích stran, aniž by museli navštěvovat App Store, to znamená, že nebudou podléhat omezením této společnosti ani až 30% provizi, kterou ukládá za platby. Opatření, se kterým Apple ne zcela souhlasí, ale které bude muset dodržet, stejně jako standardizaci konektoru USB-C.

iPhone získá více svobody

Cílem Evropské unie je prostřednictvím tohoto právního předpisu zrovnoprávnit podmínky externích vývojářů a zlepšit zkušenosti uživatelů při stahování aplikací do iPhonu. Tato změna proběhne zpočátku v Evropě, ale dotkla by se i modelů distribuovaných po celém světě.

Zákon o digitálních trzích, což je název evropského zákona, vstoupí v platnost v následujících měsících, ačkoli společnosti, kterých se týká, budou povinny dodržovat předpisy až od roku 2024. Zákon konkrétně vyžaduje, aby technologické společnosti umožnily instalaci aplikací třetích stran. Aby uživatelům umožnily snadnou změnu původního nastavení. Požaduje také, aby služby pro zasílání zpráv musely spolupracovat a aby vývojáři třetích stran měli k těmto službám rovný přístup.

Pro společnost Apple není nová legislativa zcela šťastná, protože mnohokrát odsoudila sideloading aplikací, který spočívá v procesu instalace aplikací mimo App Store. Tvrdí totiž, že je nutná ochranná vrstva. Sideloading by totiž mohl vést k tomu, že se uživatelům dostanou do rukou nebezpečné aplikace.

Cílem americké společnosti je, aby tato velká změna přišla s uvedením systému iOS 17. Nevíme však, zda se tak stane ode dne uvedení, nebo zda půjde o pozdější doplněk. Aby se výrobce iPhonu ochránil před škodlivými aplikacemi, zvažoval by rozhodnutí zavést bezpečnostní požadavky navzdory skutečnosti, že software je distribuován externě v oficiálním obchodě. Nebylo by tedy překvapením, kdyby Apple našel způsob, jak tyto systémy ověřit. Připomínáme, že společnost si z App Store bere 15 až 30 % příjmů. Nebylo by to tedy nic nového.

iOS: Apple pracuje na kompletním systému

Kromě toho všeho společnost pracuje také na otevření možností pro aplikace třetích stran, jako je více kamerových technologií a NFC. Měli bychom poznamenat, že prozatím pouze aplikace Wallet. A služba Apple Pay využívají čip NFC v iPhonu. Apple by tedy čelil tlaku, aby se tato možnost dostala i do dalších aplikací třetích stran.

Zatím se jim nepodařilo najít způsob, jak otevřít iMessage dalším službám třetích stran, jak to vyžaduje zákon o digitálních trzích. Inženýři společnosti Apple se domnívají, že tato změna může poškodit koncové šifrování nebo jiné funkce ochrany soukromí. Musí tedy najít způsob, jak ji pro své iPhony bezproblémově zajistit.

Apple šmíruje uživatele v obchodě App Store

Apple může vědět o všem, co děláte, a špehovat váš mobil pomocí App Storu. Jak zjistili někteří vývojáři, ví totiž, čeho se při procházení jeho obchodu s aplikacemi dotýkáte.

Ačkoli původně na svých platformách reklamy neumisťoval a byl dlouholetým zastáncem ochrany soukromí, nyní se v App Store objevují nová reklamní místa a stále více lidí se obává, jak se politika společnosti změní. I když to není jediná věc, která by je měla znepokojovat.

Vzhledem k tomu, že systém iOS poskytuje společnosti Apple databázi interakcí každého uživatele s obchodem App Store, vyjádřili dva bezpečnostní výzkumníci a vývojáři vystupující pod přezdívkou Mysk obavy o ochranu soukromí v souvislosti s tím, že obchod App Store dodává více reklam.


Nenechte si ujít:


Nedávno bylo zjištěno, že pokud máte iPhone, operační systém odesílá společnosti Apple informace o všem, co děláte v obchodě s aplikacemi. Údaje o používání jsou doručovány v reálném čase prostřednictvím souboru JSON. A zahrnuje informace o tom, kde každý z uživatelů klepne na obrazovku. I když jsou cílené reklamy vypnuté, App Store data ukládá a odesílá dále.

Tvrdí, že od vydání systému iOS 14.6 v květnu 2021 sledují akce uživatelů v rámci obchodu App Store. I když to může být v souvislosti se statistikami výkonu reklam. Netušíme, jak společnost tyto údaje využívá. A nemáme ani žádné oficiální potvrzení od společnosti ohledně tohoto nedávného zjištění.

I když nevíme, zda společnost Apple stále shromažďuje analytické údaje. I když je sdílená analytika a personalizovaná doporučení vypnutá, může. V každém případě toho o našem chování a způsobu zkoumání aplikací ví hodně.

Společnost sice tvrdí, že shromážděné údaje nesdílí s třetími stranami, ale jistotu nemáme. Situace by mohla vyvolat větší kontroverzi, než se na první pohled zdá. A to zejména v závislosti na tom, jak se společnost bude od nynějška chovat. A zda obavy jejích uživatelů nejsou pravdivé nebo mají nějaké opodstatnění.

Prozatím o tom nemáme více informací, i když doufáme, že se brzy dozvíme více a uvidíme, zda Apple v této věci promluví a poskytne oficiální verzi o tom, že ví, co v App Store děláte za všech okolností a v reálném čase.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *