Jak se vyhnout nebezpečným virům a malwaru při běžném procházení webu? Máme pro vás pár důležitých rad a tipů

malwaru
Zdroj: Svět Huawei

Procházení webu může být riskantní, protože existuje mnoho virů a malwaru, které mohou infikovat vaše zařízení a ohrozit jeho bezpečnost. Existuje však několik způsobů, jak se těmto hrozbám vyhnout a chránit své zařízení při procházení webu. V tomto článku se budeme zabývat 10 způsoby, jak se vyhnout virům a malwaru při běžném procházení webu.

1. Instalace a aktualizace bezpečnostního softwaru

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro ochranu svého zařízení před viry a malwarem, je instalace a aktualizace bezpečnostního softwaru. Patří sem antivirový a antimalwarový software a brány firewall. Tyto programy mohou pomoci odhalit a odstranit hrozby dříve, než mohou způsobit poškození vašeho zařízení. Je důležité tyto programy aktualizovat, protože se neustále objevují nové hrozby.

2. Používejte bránu firewall

Brána firewall je systém zabezpečení sítě, který monitoruje a kontroluje příchozí a odchozí síťový provoz. Může pomoci zabránit neoprávněnému přístupu k vašemu zařízení a blokovat „škodlivý“ provoz. Většina operačních systémů je vybavena vestavěnou bránou firewall, ale můžete si také nainstalovat brány firewall třetích stran pro další ochranu.

Brána firewall je bezpečnostní funkce, která má zabránit neoprávněnému přístupu do počítačové sítě nebo z ní. Funguje jako bariéra nebo strážce brány mezi vaším počítačem a jinou sítí, například internetem, a funguje jako regulátor provozu. Brány firewall mohou poskytnout ochranu před vnějšími počítačovými útočníky tím, že chrání počítač nebo síť před škodlivým nebo nepotřebným síťovým provozem. Mohou také zabránit přístupu škodlivého softwaru do počítače nebo sítě přes internet. Firewally lze nakonfigurovat tak, aby blokovaly data z určitých míst, aplikací nebo portů a zároveň propouštěly relevantní a potřebná data.

3. Vyhněte se stahování bezplatných věcí

Stahování bezplatných věcí, jako je nelegální stahování populárních filmů, televizních pořadů nebo her, může vaše zařízení vystavit riziku viru. Tyto stažené soubory jsou často provázány s malwarem a dalším nežádoucím softwarem, který může ohrozit vaše zabezpečení. Nejlepší je vyhnout se stahování čehokoli z nedůvěryhodných zdrojů.

Držte se známých obchodů s aplikacemi, jako jsou Apple App Store, Google Play Store, Amazon a Samsung. Vyhněte se stahování z webových stránek nebo zdrojů třetích stran. Stahujte pouze aplikace a software, které jsou vysoce hodnocené, dobře recenzované a jsou na trhu déle než několik týdnů nebo měsíců.

4. Vyhněte se stránkám pro sdílení souborů

Stránky pro sdílení souborů jsou dalším častým zdrojem malwaru a dalšího nežádoucího softwaru. Na těchto stránkách jsou často umístěny soubory infikované malwarem a jejich stažení může ohrozit vaše zařízení. Nejlépe je se webům pro sdílení souborů zcela vyhnout.

Autor: Lisa Fotios / Zdroj: Pexels

5. Vyhněte se klikání na odkazy ve falešných vyskakovacích oknech zabezpečení

Podvodníci s technickou podporou často používají falešná vyskakovací okna zabezpečení, aby lidi přiměli kliknout na odkazy, které stáhnou viry, spyware a další nežádoucí software. Tato vyskakovací okna mohou být velmi přesvědčivá, ale je důležité si uvědomit, že legitimní bezpečnostní upozornění vás nikdy nebudou vyzývat ke kliknutí na odkaz nebo ke stažení čehokoli.

6. Vyhněte se klikání na reklamy umístěné podvodníky

Podvodníci často umisťují na webové stránky reklamy, které vypadají legitimně, ale ve skutečnosti jsou navrženy tak, aby lidi přiměly ke stažení malwaru a jiného nežádoucího softwaru. Tyto reklamy mohou být velmi přesvědčivé, ale je důležité být obezřetný a neklikat na nic, co vypadá podezřele.

Možná se budete chtít zeptat, jak tyto reklamy od podvodníků rozeznat. No, neexistuje způsob, jak s jistotou zjistit, zda je reklama podvodná. Pokud však webová stránka není důvěryhodná, je nejlepší se reklamě zcela vyhnout. Také pokud na reklamu kliknete a ta vás přesměruje na stránku, která nebyla inzerována, pak se zcela jistě jedná o podvod. Jedná se o trik, který má uživatele přenést na místa, ke kterým se nehlásí.

7. Dávejte si pozor na phishingové e-maily

Phishingové e-maily jsou dalším běžným způsobem, jak se podvodníci snaží lidi přimět ke stažení malwaru a jiného nechtěného softwaru. Tyto e-maily se často tváří jako z legitimních zdrojů, ale obsahují odkazy nebo přílohy, které po kliknutí infikují vaše zařízení. Je důležité být obezřetný a neklikat na nic, co vypadá podezřele.

8. Udržujte svůj software aktualizovaný

Zranitelnosti softwaru mohou být zneužity malwarem a jiným nežádoucím softwarem k infikování vašeho zařízení. Abyste se tomu vyhnuli, je důležité udržovat svůj software aktuální. To se týká operačního systému, webového prohlížeče a dalšího softwaru, který pravidelně používáte. Většina softwaru automaticky kontroluje aktualizace, ale můžete je zkontrolovat i ručně.

9. Vyhněte se pochybným webovým stránkám

Na internetu existuje mnoho webových stránek, které jsou navrženy tak, aby infikovaly vaše zařízení malwarem a dalším nežádoucím softwarem. Tyto webové stránky často využívají různé nástroje ke stažení viru do počítače, jako je stahování z infikovaných serverů, hostování škodlivých reklam a přimění vás ke kliknutí na klamavé odkazy. Těmto webovým stránkám je nejlepší se zcela vyhnout.

10. Používejte virtuální privátní síť (VPN)

Virtuální privátní síť (VPN) je síťová technologie, která vytváří bezpečné připojení přes internet. Může pomoci ochránit vaše zařízení před malwarem a jiným nežádoucím softwarem tím, že šifruje váš internetový provoz a skrývá vaši IP adresu. Díky tomu je pro hackery a další škodlivé subjekty obtížnější sledovat vaši online aktivitu a infikovat vaše zařízení.

Existuje mnoho způsobů, jak se při procházení webu vyhnout virům a malwaru. Dodržováním těchto tipů můžete pomoci chránit své zařízení před infikováním a udržet své osobní údaje v bezpečí. Nezapomeňte být vždy obezřetní a vyhýbat se všemu, co vypadá podezřele, a udržujte svůj software aktualizovaný, abyste byli chráněni před nejnovějšími hrozbami. Pokud tento článek ochrání alespoň jednoho uživatele, tak víme, že to mělo cenu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: consumer.ftc.gov, psafe.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *