TSMC nabízí revoluci v přímém přenosu. Pomalu postupuje k výrobě 2nm procesorů

TSMC
Procesor / Autor: Bru-nO / Zdroj: Pixabay

Mezi největší výrobce čipů patří Samsung a TSMC. Nicméně, i když se Samsung snaží, tak se TSMC prozatím nemůže rovnat. V minulosti se k němu obracel nejvíce Huawei a teď Apple společně s Qualcommem. Aby tchajwanský gigant byl nadále oblíbený a upřednostňovaný před ostatními, tak musí přicházet s novými čipy a to má v plánu.

Dle jeho nejnovějšího vyjádření společnosti se už v roce 2025 dočkáme výroby procesorů pomocí 2nm procesu. Pro vaši představu, největší čínský výrobce SMIC ovládá teprve 14nm výrobní proces s tím, že do budoucna to s ním nevypadá vůbec dobře.

Nejnovější prohlášení je v souladu s tím, co jsme od tchajwanského giganta slyšeli v minulosti. Časový rámec sedí naprosto přesně, protože nám jej už před nějakou dobou odhalil starší viceprezident společnosti TSMC. Ten k tomu také rovnou dodal, že projekt je na dobré cestě. Testování prvních 2nm výrobních procesů začne už v roce 2024, ale komerční výroba bude zahájena nejdříve v roce 2025. To především z toho důvodu, aby TSMC mohlo odhalit všechny defekty, kterými bude výroba trpět.

U čipů je jejich velikost zásadní z toho důvodu, že čím menší čip je, tak tím více tranzistorů se na něj vejde. To má pak za následek vyšší výkon a nižší spotřebu energie daného zařízení. Je tedy přirozené, že čím menší čip je, tak tím sofistikovanější technologie obsahuje. Bohužel vývoj a výzkum nových součástek něco stojí, a tak jsou menší procesory pořád dražší a dražší. Dokonce platí i to, že čím menší procesor je, tak tím větší je pak při výrobě šance na defekt a to se do ceny rovněž promítne.

Trh s čipy se vyvíjí opravdu rychle a mezitím, co se Samsung po loňském fiasku raději odmlčel, tak TSMC jede na Tchaj-wanu i v americké Arizoně, kde má továrnu na výrobu čipů. Uvidíme, s čím Samsung přijde v brzké době, ale nemyslím si, že by se TSMC mohl dorovnat. Jak to vidíte vy? Dejte mi to vědět do komentářů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,
7 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *