Google míří k soudu. Jeho monopolní postavení se přestává líbit řadě senátorů

Google
Autor: Deepanker Verma / Zdroj: Pexels

Společnost Google, nejpopulárnější vyhledávač na světě, čelí ve Spojených státech antimonopolní žalobě. Žaloba, kterou podalo ministerstvo spravedlnosti (DOJ) a 38 států a teritorií, tvrdí, že společnost Google má v oblasti vyhledávačů nezákonný monopol.

Případ má být projednán u soudu v září 2023 a federální soudce nedávno zúžil rozsah případu. V pátek ve Washingtonu americký soudce Amit Mehta rozhodl, že antimonopolní řízení by mělo začít příští měsíc. Zatímco v některých bodech rozhodl soudce ve prospěch společnosti Google, ve zbytku se případ dostane před soud. V tomto článku se budeme zabývat podrobnostmi antimonopolního případu týkajícího se vyhledávače Google v USA.

Počátek všeho

Google je v USA již řadu let dominantním vyhledávačem s více než 80% podílem na trhu. Ministerstvo spravedlnosti a skupina států již několik let vyšetřují obchodní praktiky společnosti Google a v říjnu 2020 na ni podaly žalobu. V žalobě se tvrdí, že společnost Google používá taktiky narušující hospodářskou soutěž, aby si udržela monopolní postavení na trhu vyhledávačů.

Antimonopolní případ

Antimonopolní případ proti společnosti Google má být projednán u soudu v září 2023. Případ bude projednávat soudce amerického okresního soudu Amit Mehta. V rozhodnutí, které bylo odtajněno 4. srpna 2023, soudce Mehta zúžil rozsah případu. Soudce rozhodl ve prospěch společnosti Google z některých důvodů a uvedl, že státní zástupci nemohli prokázat, že výsledky vyhledávání společnosti Google poškozují uživatele. Mehta také zamítl tvrzení států, že Google ztěžuje uživatelům přístup k jiným vyhledávačům. Mehta uvedl, že státy „neprokázaly požadovaný protisoutěžní účinek na relevantním trhu“.

Google však nezískal kladné rozhodnutí z jiných důvodů, Soudce však povolil pokračovat v řízení s tím, že ministerstvo spravedlnosti a státy poskytly dostatek důkazů na podporu svých tvrzení, že Google má na trhu vyhledávačů nezákonný monopol.

Ministerstvo spravedlnosti a státy tvrdí, že společnost Google používá protisoutěžní taktiky, aby si udržela monopolní postavení na trhu vyhledávačů. Konkrétně tvrdí, že společnost Google uzavřela vylučující dohody se značkami zařízení a několika operátory. Advokáti uvedli, že cílem dohody je zajistit, aby byl jeho vyhledávač výchozí volbou v jejich zařízeních. Tvrdí také, že společnost Google využívá své dominantní postavení na trhu vyhledávačů k potlačení konkurence v jiných oblastech. Jednou z těchto oblastí je online reklama.

Reakce společnosti Google

Společnost Google obvinění odmítla a prohlásila, že se bude důrazně bránit u soudu. Společnost tvrdí, že její vyhledávač je oblíbený, protože uživatelům poskytuje nejlepší výsledky. Společnost Google uvádí, že používání jejího vyhledávače nemá žádnou souvislost s jakýmikoliv protisoutěžními praktikami. Společnost Google rovněž zdůraznila, že její vyhledávač je možné používat zdarma. Tvrdí také, že uživatelé mohou snadno přejít na jiné vyhledávače, pokud se tak rozhodnou.

Antimonopolní řízení týkající se vyhledávače Google v USA bude zahájeno v září 2023. V případu se tvrdí, že společnost Google má na trhu vyhledávačů nezákonný monopol a k udržení své dominantní pozice používá protisoutěžní taktiky. Ačkoli federální soudce zúžil rozsah případu, ministerstvo spravedlnosti a státy poskytly dostatek důkazů na podporu svých tvrzení a případ bude pokračovat před soudem. Společnost Google obvinění odmítla a uvedla, že se bude u soudu důrazně bránit. Výsledek soudního řízení může mít významné důsledky pro trh s vyhledávači a pro obchodní praktiky společnosti Google.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *