Google neuhlídal malware, který infikoval miliony smartphonů. Problém se týká i našeho trhu

Google
Autor: Gerd Altmann / Zdroj: Pixabay

Pokud se řekne Google, tak se každému okamžitě vybaví operační systém Android. Faktem zůstává, že systém Android je nejoblíbenější mobilní systém na světe. Každý den ho používá přes 3 miliardy aktivních uživatelů. Proto není divu, že se stále častěji stává cílem vývojářů, kteří vytváří nebezpečný malware.

Ohledně malwaru tohle není žádná novinka. Stále jsme svědky toho, jak se nějací podvodníci snaží dostat do našich telefonů. Kde následně ukradnou citlivá data, emaily nebo v horším případě bankovní údaje. Společnost Google pokaždé slibuje, že pracuje na lepším zabezpečení, které nás má před tímto nešvarem ze strany hackerů ochránit. Situace je bohužel taková, že malware se tvoří tak rychle, že mnohdy nestíhá společnost Google ani reagovat.

Předinstalovaný malware nalezen v milionech chytrých telefonů

Nedávná studie totiž odhalila, že miliony zařízení se systémem Android jsou infikovány opět dalším malwarem. Společnost McAfee zveřejnila kompletní seznam infikovaných aplikací a přidala další na rostoucí seznam infikovaných zařízení. Nová studie však odhalila, že velké množství telefonů se systémem Android obsahuje malware již po vybalení z krabice. Je to proto, že výrobci delegují některé úkoly na dodavatele firmwaru, což umožňuje škodlivým aktérům infikovat produkty škodlivými kódy již při jejich dodání.

Jedním z typů modulů, které byly identifikovány jako potenciální hrozba, jsou moduly proxy. Tyto moduly umožňují zločincům „pronajmout“ si zařízení až na pět minut, což jim dává dostatek času k infikování chytrých telefonů. Tento způsob vkládání škodlivého softwaru začal, když klesla cena firmwaru mobilních telefonů. Vzhledem k tomu, že konkurence mezi dodavateli firmwaru byla stále intenzivnější, prodejci se údajně obrátili na levnější společnosti.

Fyodor Yarochkin, hlavní výzkumník společnosti Trend Micro, vysvětlil, že „nic není zadarmo“. Dále uvedl, že kvůli ostré konkurenci mezi dodavateli firmwaru začal být firmware vybavován nežádoucí funkcí zvanou „silent plugins“. Výzkumník prověřil desítky firmwarů na přítomnost malwaru a našel více než 80 takových modulů.

Škodlivý software, který se v těchto zařízeních nachází, je mění na proxy servery, které jsou následně využívány ke krádežím a prodeji SMS zpráv, převzetí sociálních sítí a online e-mailových účtů. Výzkumníci odhadují, že počet infikovaných zařízení se celosvětově počítá na miliony, s koncentrací v jihovýchodní Asii a východní Evropě. Tato studie také tvrdí, že samotní škodliví aktéři uvedli, že počet infikovaných zařízení se pohybuje kolem 8,9 milionu.

Google
Autor: Pasi Mämmelä / Zdroj: Pixabay

Jak malware infikuje zařízení se systémem Google Android

Existuje řada způsobů, jak může malware infikovat zařízení se systémem Android. Jedním z běžných způsobů jsou škodlivé aplikace. Vývojáři tyto aplikace často maskují jako legitimní, ale obsahují skrytý kód, který může ukrást osobní údaje, například čísla kreditních karet a hesla. Malware může zařízení se systémem Android infikovat také prostřednictvím škodlivých webových stránek nebo e-mailů.

Po instalaci do zařízení se systémem Android může škodlivý software provádět řadu věcí. Může ukrást osobní údaje, například hesla a čísla kreditních karet. Může také do zařízení nainstalovat další škodlivé aplikace. Malware může být také použit ke sledování polohy uživatelů, monitorování jejich aktivit a dokonce k převzetí kontroly nad jejich zařízeními.

Své zařízení se systémem Android můžete před malwarem chránit několika způsoby. Zde je několik tipů:

  • Stahujte aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů, například z obchodu Google Play.
  • Dávejte si pozor, na jaké odkazy v e-mailech a na webových stránkách klikáte.
  • Udržujte operační systém zařízení a aplikace v aktuálním stavu.
  • Nainstalujte si mobilní bezpečnostní aplikaci.
  • Dávejte si pozor na to, jaké osobní údaje sdílíte online.
Google
Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Co dělat, pokud je vaše zařízení se systémem Google Android infikováno škodlivým softwarem?

Pokud se domníváte, že je vaše zařízení se systémem Android infikováno malwarem, můžete udělat několik věcí. Nejprve se pokuste škodlivou aplikaci odinstalovat. Pokud aplikaci nemůžete odinstalovat, můžete se pokusit obnovit tovární nastavení zařízení. Měli byste si také nainstalovat mobilní bezpečnostní aplikaci a zkontrolovat zařízení, zda neobsahuje malware. Pokud naleznete nějaký malware, aplikace pro zabezpečení mobilních zařízení by jej měla být schopna odstranit.

Malware pro Android představuje vážnou hrozbu, ale existuje řada možností, jak se před ním chránit. Dodržováním výše uvedených tipů můžete přispět k ochraně svého zařízení se systémem Android před malwarem.

Kromě výše uvedených tipů jsou zde uvedeny další věci, které můžete udělat pro ochranu svého zařízení se systémem Android:

  • Používejte silné heslo pro své zařízení.
  • Povolte dvoufaktorové ověřování pro svůj účet Google.
  • Dávejte si pozor na to, jaká oprávnění udělujete aplikacím.
  • Udržujte nastavení zabezpečení svého zařízení aktuální.
  • Pravidelně zálohujte své zařízení.

Dodržováním těchto tipů můžete pomoci chránit své zařízení se systémem Android před malwarem.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: tomsguide.fr

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hodnocení: 5

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *