Google odhalil první sladké podrobnosti o Androidu 14

Google Android - Samsung
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Jak všichni dobře vědí, až dosud jsou verze Google Androidu pojmenovány různými sladkostmi. Navíc samotná jména jsou v abecedním pořadí. Je pravda, že názvy dezertů byly zachovány už pouze pro interní názvy verzí zeleného robota, zatímco spotřebitelé dostávají nové verze operačního systému se sériovými čísly: Android 10, Android 11, Android 12, Android 13 a tak dále. Po jakém dortíku bude Android 14?

Google odhalil, že oficiální kódové označení pro čtrnáctou iteraci zeleného robota je Upside Down Cake. K dispozici bude tento systém dostupný až v roce 2023. Tento název již lze nalézt v kódu Android Open Source Project (AOSP). Připomeňme, že kód Androidu 13 je Tiramisu a Android 12 je Snow Cone.


Upside Down Cake – Toto je dort, který se peče „vzhůru nohama“ na jedné pánvi, s polevou na dně formy. Po vyjmutí z trouby se hotová příprava dnem vzhůru překlopí a vyklopí na servírovací talíř, čímž se „narovná“ a podává se pravou stranou nahoru.


Je ještě příliš brzy mluvit o tom, jaký bude operační systém Android 14, ale je jasné, že Google na něm již začal pracovat. Nyní společnost dokončuje poslední přípravy před oznámením Androidu 13, které proběhne v květnu na konferenci Google I/O. Téměř okamžitě bude muset společnost vydat první preview, které si mohou vyzkoušet majitelé zařízení zařazených do programu beta testování. Stabilní verze systému by se měla objevit na podzim nebo nejdříve v srpnu.

Podle posledních údajů operační systém Android nadále ztrácí svůj podíl na trhu. To je jasný důkaz, že iPhony jsou stále žádanější než smartphony s Androidem. Podíl smartphonů s Androidem už pět let na trhu klesá.

Podle StockApps má Android v současné době 69,74 % trhu smartphonů ve srovnání s 25,49 % pro iOS. To znamená, že Android bezpodmínečně dominuje, ale nuancí je, že za posledních pět let jeho podíl výrazně klesl.

Přesněji řečeno, v roce 2018 představoval 77,32 % trhu oproti 19,4 % u iOS. A to znamená, že Apple odvedl vynikající práci; podařilo získat zpět značný počet uživatelů od hlavního konkurenta. Přitom v listopadu loňského roku, tedy krátce po uvedení řady iPhone 13; který se ukázal být velmi populární, podíl iOS dosáhl 30 %.

Obecně, soudě podle grafu, trend pokračuje, takže je pravděpodobné, že podíl Androidu bude nadále klesat a iOS bude nadále posilovat svou pozici, i když tento proces samozřejmě nemůže trvat věčně.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: xda-developers.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *