Google podal stížnost na společnost Microsoft za vytváření protisoutěžního prostředí

Microsoft
Autor: StartupStockPhotos / Zdroj: Pixabay

Různé technologické společnosti spolu můžou mít zajímavé vztahy. Takové společnosti jsou konkurenty a zároveň také spolupracovníky. Můžou spolu dělat na nějakém velkém projektu a v tu dobu se potkat u soudu kvůli nějaké žalobě. Sice to není zvykem, ale není to vyloučeno. V tuto chvíli je skvělým příklad Google, který obvinil Microsoft z protikonkurenčních praktik na trhu s Cloud Computingem. Google ve svém dopise úřadu tvrdí, že Microsoft využívá svého dominantního postavení postavení k tomu, aby své zákazníky donutil k používání vlastních cloudových služeb.

Dopis byl směřován k Federální obchodní komisi USA (FTC) a Google v něm uvádí, že Microsoft konkrétně využívá svého dominantního postavení na trhu s podnikovými softwary k tomu, aby přiměl své zákazníky k používání cloudové platformy Azure, která mu patří. Největší problém má americký gigant s integrací produktů Windows Server a Office do Azure. Je toho názoru, že integrace téměř znemožňuje zákazníkům přejít na jiné cloudové platformy, čímž Microsoft vytváří uživatelům závislost na jeho produktu.

Dále se Googlu nelíbí praktiky Microsoftu v ohledu účtování dodatečných poplatků poskytovatelům cloudu třetích stran. Tuto zásadu Microsoft uzákonil již v roce 2019 s tím, že Google ji považuje za vytváření protisoutěžního prostředí v oblasti cloudových služeb. Lidé z oboru se domnívají, že obavy Googlu jsou pochopitelné. Corey Quinn, známý cloudový ekonom, si všiml znepokojivého trendu, který zákazníkům opravdu ztěžuje změnu poskytovatele cloudu. O tomto trendu uvedl, že je protisoutěžní.

Společnost Microsoft na celou situaci vydalo tohle prohlášení: „Provedli jsme změny našich cloudových licenčních podmínek tak, abychom vyřešili problémy s licencemi a poskytli více příležitostí pro poskytovatele cloudu. Po celém světě již těchto změn využilo více než 100 poskytovatelů cloudu. A jak ukazují nejnovější nezávislá data, konkurence zůstává zdravá.“ V posledním čtvrtletí roku 2022 dosáhly společnosti Microsoft a Google pouze malých zisků v rámci cloudu.

Výsledek šetření FTC by mohl mít významný dopad na budoucnost cloudové konkurence. Pokud FTC zjistí, že se Microsoft dopouští protisoutěžních praktik, může společnosti nařídit, aby změnila své podmínky.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *