Šéf obchodu EU varuje, že cla na elektromobily po Brexitu budou výhodná pouze pro Čínu

elektromobily
Zdroj: Škoda Auto

Komisařka Evropské unie pro obchod uvedla, že příliv elektromobilů z Číny ovlivňuje rozhodnutí, zda odložit cla na elektromobily dodávané mezi Evropou a Spojeným královstvím.

  • Valdis Dombrovskis řekl, že pokud si EU a Spojené království navzájem uvalí cla, „našemu průmyslu to nepomůže – pouze Číně, pokud vůbec někomu“.

Podle dohody po brexitu bude od ledna uvaleno desetiprocentní clo na všechny elektromobily obchodované mezi EU a Spojeným královstvím, pokud méně než 45 % jejich hodnoty pochází z obou regionů. Automobilový průmysl vyvíjí tlak na blok 27 zemí, aby tuto lhůtu prodloužil, protože v současné době odebírá většinu baterií pro elektromobily, obvykle asi 40 procent hodnoty vozu z Asie.

Toto clo by zdražilo evropské elektromobily, což by podle odhadů odvětví stálo 4,3 miliardy eur (4,5 miliardy USD). Rovněž by to prohloubilo obavy Bruselu, že čínský automobilový průmysl má v důsledku dotací nespravedlivou cenovou výhodu.

„Doufáme, že se nám podaří vyhnout se clům,“ řekl Valdis Dombrovskis v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung, který byl zveřejněn v sobotu. „Pokud si nyní EU a Velká Británie navzájem uvalí cla, našemu průmyslu to nepomůže – pouze Číně, pokud vůbec někomu.“



Britští a evropští výrobci automobilů chtějí prodloužit plánované období zavádění cel o tři roky, aby měli více času na rozvoj dodavatelského řetězce baterií v regionu. Brusel se neústupně vyhýbá změnám textu dohody o obchodu a spolupráci po brexitu, aby neotevřel dveře dalším revizím.

Dombrovskis novinám řekl, že by bylo možné vyhnout se tarifům na elektromobily „bez otevření dohody o brexitu“, ale blíže to neupřesnil.

Komisař, který byl začátkem tohoto měsíce v Číně, aby jednal o obchodních otázkách, potvrdil, že v rámci protisubvenční sondy EU do čínských elektromobilů by mohly i další značky, jako je Tesla, čelit sankčním clům za to, že využily čínské podpory a vyvážejí do Evropy.

„Řekněme to takto: Řekněme, že žádné rozhodnutí nepadlo, ale řízení se neomezuje jen na čínské značky,“ řekl. Vyšetřování má začít „v nejbližších dnech“, dodal.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ft.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *