HarmonyOS získává významnou podporu od čínské vlády

HarmonyOS
Zdroj: Huawei

Čínská vláda v Šen-čenu představila nový plán na rozšíření operačního systému HarmonyOS společnosti Huawei. Tedy aspoň s tímto tvrzením přišla agentura Xinhua, oficiální státní tisková agentura Čínské lidové republiky. Tento krok má platformu učinit konkurenceschopnější proti Androidu a iOS, což jsou oba systémy, které dominují trhu s operačními systémy pro mobily.

Huawei vyvinul svůj vlastní systém v reakci na americké sankce, které Čínu pořád postihují a zároveň se čím dál více prohlubují. Nyní jej najdeme na mnoha zařízeních od Huawei, a to od telefonů až po chytré hodinky. Dokonce jej používají nebo používali i jiné čínské společnosti, jako je Meizu.

Nyní vláda v Šen-čenu zahájila plán na podporu vývoje nativních aplikací s otevřeným zdrojovým kódem HarmonyOS v roce 2024. Cílem tohoto plánu je do konce tohoto roku mít alespoň 10 % nativních čínských aplikací HarmonyOS vyvinutých v Šen-čenu. V plánu je rovněž zahrnuto vybudování minimálně dvou speciálních průmyslových parků pro vývoj HarmonyOS a školení více než 1000 společností zabývajících se softwarem.

Jako operační systém s otevřeným zdrojovým kódem má HarmonyOS obrovský potenciál pro přijetí i na jiná zařízení než jenom od Huawei. To se už sice v minulosti stalo, ale je možné, že teď by to bylo v ještě větší míře. S podporou vlády má Huawei docela slušné šance na to, aby přilákal kvalitní vývojáře.

HarmonyOS slaví úspěch i díky Mate 60

Nedávno úspěšná řada Huawei Mate 60 položila základní stavební kámen úspěchu, a to ve chvíli, kdy byla velmi pozitivně přijata na domácím trhu. Operační systém od Huawei nyní běží na 16 % smartphonů prodaných v Číně. Je pravděpodobné, že v budoucnu, jak bude mít Huawei lepší zdroje, tohle číslo poroste. Pokud by se čínský gigant dokázal prosadit na globálním trhu, tak by to znamenalo velký problém pro Android i iOS, což jsou systémy, které v tuto chvíli nemají skoro žádnou konkurenci.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, tomshardware.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *