Honor expanduje na další trhy. Jeho cíl je jasný, chce si podmanit Evropu
Přední čínský výrobce smartphonů Honor se pouští na 20 zámořských trhů v Evropě, na Středním východě, v Latinské Americe a jihovýchodní Asii, což znamená ambiciózní pokus o návrat bývalé společnosti, která patřila Huawei poté, co se více než rok soustředila pouze na domácí trh.
- Generální ředitel Honor George Zhao nastínil plány své společnosti v exkluzivním rozhovoru pro Nikkei Asia.
„V podstatě po loňském roce byly všechny naše podíly na zahraničním trhu téměř nulové. Nyní je čas, abychom začali znovu od nuly,“ řekl Zhao. „To ale také znamená, že náš podíl na trhu a tržní příležitosti budou v příštích několika letech v režimu expanze. Oficiálně se vracíme na tento masivní globální trh.
Zhao řekl, že Honor pro začátek určil 20 trhů a čtvrteční zahájení jeho prémiové řady ve Spojeném království bude symbolizovat návrat společnosti na globální trhy. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Španělsko a Česká republika budou hlavním zaměřením společnosti v Evropě, řekl.
Zhao také stanovil ambiciózní časový plán pro expanzi do zahraničí. „Bylo by rozumné odhadnout, že prodeje na zámořských trzích po pěti letech překročí objem prodejů v domovské v Číně.“
Honor znovu získal, a dokonce rozšířil svůj tržní podíl v Číně poté, co byl koncem roku 2020 odtržen od Huawei Technologies. Jeho pracovní síla se rozrostla na 12 000 zaměstnanců, přičemž více než 50 % se věnuje výzkumu a vývoji, z 8 000 ke konci roku 2020 Honor, dříve „druhotná“ značka společnosti Huawei, byla odštěpena, aby ji chránila před americkými sankcemi.
Podle specialistů na průzkum trhu Canalys si v prvním čtvrtletí roku 2022 zajistila pozici číslo 1 v Číně s 20% podílem na trhu, oproti 5% ve stejném období před rokem. Honor byl jedním z pouhých dvou z pěti největších výrobců mobilních telefonů v Číně, kteří v tomto období meziročně rostli, a jeho 205% nárůst daleko předčil 17% nárůst Applu. Celkový trh v Číně klesl o 18 %.
Honor si je vědom svého postavení
Zhao byl optimistický, když byl dotázán, zda nedostatek součástek, geopolitické konflikty a hrozící inflace zatemní výhled Honor na tento rok. „V odvětví chytrých telefonů neexistuje nic takového jako ‚špatný rok‘,“ řekl. „Stále je to masivní trh, i když makroekonomická situace je slabší, než se očekávalo, a spotřebitelé mají tendenci používat stejný smartphone déle.“
Průmysl chytrých telefonů a počítačů čelí poklesu ze strachu z ukrajinské války a dalších omezení z důvodu nového šíření COVID-19 v Číně. Apple omezil objednávky na iPhony a AirPods, zatímco několik výrobců počítačů snížilo své prognózy ohledně výroby a objednávek u dodavatelů, uvedl deník Nikkei Asia.
Nenechte si ujít:
Honor svůj rychlý návrat připsal úzké spolupráci s předními světovými dodavateli, včetně Qualcommu a MediaTeku v oblasti mobilních procesorů, a spolupráci se společnostmi Microsoft a Google při vývoji softwaru. Úzce spolupracovala také s čínským šampiónem ve výrobě displejů BOE Technology, japonskou Sony a tchajwanským Largan Precision, předním poskytovatelem objektivů pro mobilní fotoaparáty.
„Jsme odhodláni přijmout globální dodavatelský řetězec s partnery z USA, Evropy, Japonska, Jižní Koreje a Tchaj-wanu, abychom mohli společně čelit tržní konkurenci,“ řekl generální ředitel. Jako příklad uvedl, že Honor brzy uvede na trh notebooky, které budou poháněny čipy od Intel a Advanced Micro Devices a budou používat vlastní operační systém Honor založený na infrastruktuře Microsoft Windows.
Ohebné smartphony jsou budoucnost
Zhao řekl, že osobně očekává exponenciální růst na trhu se skládacími smartphony. Přestože se skládací telefony dostaly na trh v roce 2018, tento rok bude rokem, kdy se prodeje začnou rozjíždět, řekl generální ředitel. Honor letos představil svůj skládací telefon Magic V a plánuje produktovou řadu každoročně aktualizovat, dodal.
V loňském roce dosáhly celosvětové dodávky skládacích telefonů přibližně 7,1 milionu kusů, což je meziroční nárůst o 264,3 %, přičemž dominantním hráčem je Samsung Electronics, ukázaly údaje IDC.
Nenechte si ujít:
„Očekávám, že dodávky pro segment skládacích smartphonů budou přibližně do roku 2023 pěti až desetinásobkem tohoto počtu,“ řekl Zhao. „Každá společnost představuje své vlastní skládací smartphony, kromě Applu. Postupně se ohebný smartphone stane běžným produktem.
V současné době se 100 % produktů Honor vyrábí v Číně, ale Zhao řekl, že v dlouhodobém horizontu přesune určitou kapacitu mimo Čínu v souladu s potřebami zámořských trhů. Aby bylo možné lépe kontrolovat dodavatelský řetězec a usnadnit rychlejší integraci s výzkumným a vývojovým týmem, 10 % až 15 % chytrých telefonů společnosti, zejména její prémiové nabídky včetně Magic V, se vyrábí v její továrně v čínském městě Shenzhen.
Společnost rozšiřuje svojí zaměstnaneckou základnu
Zhao řekl, že Honor letos přijal 1000 nových zaměstnanců a bude pokračovat v náboru doma i v zahraničí. Do konce letošního roku si klade za cíl rozšířit mzdovou agendu na 13 000 až 14 000.
Ivan Lam, analytik společnosti Counterpoint Research, uvedl, že dobré provedení a konkurenceschopné produkty pomohly Honoru rychle získat zpět svůj podíl na čínském trhu, ale také získal podporu od původní masivní uživatelské základny Huawei.
„Honor zavedl konkurenční produkty, to je jeden faktor, a další je, že si zajistil dobrý technický talent od Huawei. Ale nezapomeňte, v Číně je spousta fanoušků Huawei, kdysi č. 2 výrobce chytrých telefonů.“ globálně, než ztratila přístup ke klíčovým komponentům,“ řekl Lam. „Honor by v podstatě stále mohl mít základ původního ekosystému Huawei, přestože se stal nezávislou společností… Společnost také počítá mezi své nové investory mnoho distributorů.
„Nicméně na mezinárodních trzích to může trvat trochu déle, než Honor skutečně získá zpět podíl na trhu v době, kdy je celkový výhled ovlivněn geopolitickými nejistotami a neustálými inflačními problémy.“
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: asia.nikkei.com