Houstone, máme problém! Našli jsme na povrchu Marsu medvídka

Mars
Autor: WikiImages / Zdroj: Pixabay

Vědci, kteří zkoumají povrch Marsu, nedávno zjistili, že se na ně usmívá krásný medvídek. Na snímku, který 25. ledna sdílela Arizonská univerzita se do kamery sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) šklebí něco, co vypadá jako obličej obrovského marťanského medvídka.  

Samozřejmě má dvě korálkové oči, knoflíkový nos a široká ústa. Podle agentury univerzity byla tato fotografie podivného souboru geologických útvarů pořízena 12. prosince 2022, když sonda MRO prolétala zhruba 156 mil (251 km) nad Rudou planetou.

Co se zde skutečně děje? Podle prohlášení zveřejněného na blogu kamery HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) společnosti jde pravděpodobně jen o rozpadlý kopec uprostřed dávného kráteru.„Je zde kopec s rozpadající se strukturou ve tvaru písmene V (nos a ústa), dva krátery (oči) a kruhový lom (hlava),“ uvádí se v prohlášení. „Kruhový lomový obrazec může být způsoben usazováním nánosu nad pohřbeným impaktním kráterem.“

Diváci mohou vidět tvář medvěda vynořující se ze sbírky zaprášených kamenů a trhlin díky jevu zvanému pareidolie, což je psychologická tendence, která vede lidi k tomu, že v náhodných obrazech nebo zvucích nacházejí význam.

Vesmírný prostor poskytuje nekonečné množství potravy pro pareidolii. Proto rozbitý kopec, dávný kráter a lidský sklon nacházet všude tváře mohou vysvětlit medvídka na povrchu Marsu.

Nově objevený marťanský medvídek byl vyfotografová přístrojem HiRISE, který je jedním ze šesti vědeckých přístrojů na palubě sondy MRO. HiRISE pořizuje snímky Rudé planety z oběžné dráhy od roku 2006 a podle univerzity je nejvýkonnější kamerou, která kdy byla vyslána na jinou planetu.

Další neuvěřitelné snímky a možná i další přítulné tváře, jistě čekají hned za marťanským obzorem. Uvidíme, co nám Mars ještě ukáže.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: livescience.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *