Od rychlosti k výrazné efektivitě. Příchod operační paměti DDR6 vám zvýší tep

DDR6
Autor: Timrael / Zdroj: Pixabay

Technologie paměti RAM se v průběhu let v počítačích výrazně vyvíjela a každá generace přinesla výrazné zlepšení rychlosti, účinnosti a kapacity. Cesta začala s pamětí DDR (Double Data Rate) RAM, která zdvojnásobila rychlost přenosu dat oproti starší paměti SDRAM.

To přineslo výrazné zvýšení výkonu systému. Po paměti DDR následovala paměť DDR2, která nabídla vyšší rychlost a nižší spotřebu energie. Byla oblíbenou volbou po mnoho let. V tomto trendu pokračovala paměť DDR3, která dále zvýšila rychlost a šířku pásma a zároveň snížila spotřebu energie. DDR3 patřila po dlouhou dobu k hlavním standardům. Příchod paměti DDR4 však znamenal další skok kupředu a přinesl ještě vyšší rychlosti, větší šířku pásma a vyšší energetickou účinnost.

Paměť DDR5 dnes představuje nejnovější pokrok v technologii pamětí RAM a nabízí významná vylepšení, jako je vyšší rychlost, větší šířka pásma a lepší energetická účinnost. Podporuje větší kapacity modulů pro náročnější aplikace. Jako současný standard je DDR5 vhodná pro zajištění budoucnosti systémů. Další hranice, DDR6, je však již ve vývoji. Její vývoj přináší příslib ještě většího zlepšení výkonu. Přestože ještě nebyl standardizován ani široce přijat, očekává se, že až bude DDR6 k dispozici, posune hranice paměťové technologie ještě dále.

Připravovaný standard DDR6

Operační paměť DDR6 je připravena být dalším významným pokrokem v technologii pamětí pro špičkové stolní počítače a slibuje poskytnout nebývalý výkon, který překoná i ty nejrychlejší dnes dostupné operační paměti. Je však stále v rané fázi vývoje a mnohé zůstává nejisté. Sdružení JEDEC Solid State Technology Association, které stanovuje průmyslové standardy pro paměti, ještě nedokončilo specifikace pro DDR6.

Přesto již někteří výrobci začali DDR6 zkoumat. První náznaky naznačují, že nabídne výrazně vyšší rychlosti a vyšší energetickou účinnost. I když je vzrušující uvažovat o potenciálu DDR6, není to zatím reálná možnost, pokud jste na trhu s pamětí RAM. Prozatím je nejlepším řešením zaměřit se na současnou generaci, ale zůstaňte naladěni, jak se bude DDR6 dále vyvíjet.

DDR6 – spekulované specifikace

Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný oficiální standard pro DDR6, nemáme v současné době k dispozici přesné specifikace typického modulu DDR6. Nedávné úniky a náznaky z interních dokumentů **JEDEC** z posledních několika měsíců však poskytují určité první informace. Ačkoli jsou tyto podrobnosti spekulativní, naznačují, že DDR6 by mohla mít výrazně vyšší přenosové rychlosti, což by mohlo zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit výkon DDR5. Kromě toho se očekává zlepšení energetické účinnosti a kapacity modulů, což z DDR6 dělá výrazný skok vpřed v oblasti paměťových technologií. Dokud však JEDEC neratifikuje standard, zůstávají všechny tyto informace v rovině spekulací.

Na začátku roku 2024 se objevily zvěsti, že DDR6 zdvojnásobí šířku pásma stávajících standardů DDR5 a nabídne rychlosti od 8 800 MHz do 12 800 MHz. Novější úniky však naznačují, že by DDR6 mohla dosáhnout ještě vyšší šířky pásma. Ve standardních konfiguracích může dosahovat až 17 600 MHz. Některé zprávy naznačují, že u konkrétních modulů by mohly být možné rychlosti až 21 000 MHz, i když se to může týkat budoucího návrhu DDR6X nebo podobného rozšíření.

Kromě toho se objevily zvěsti o mobilní variantě **LPDDR6**, která by mohla začínat na 10 667 MHz a dosahovat až 14 400 MHz. Očekává se také, že spotřeba energie u DDR6 bude nižší než u DDR5, i když není jasné, zda základní konfigurace klesne pod 1 V, ve srovnání se schopností DDR5 pracovat až s 1,1 V.

Výkon

Přestože má paměť DDR6 nabízet mnohem větší šířku pásma než paměť DDR5, neznamená to, že dojde k obrovskému nárůstu výkonu. Srovnávací testy mohou ukázat velký nárůst, ale v běžných aplikacích a hrách bude zlepšení pravděpodobně menší. Při porovnání pamětí DDR5 a DDR4 je rozdíl ve výkonu obvykle menší než 10 %. Společnost Puget Systems zjistila pouze až 20% nárůst.

Dodatečná šířka pásma paměti DDR6 nemusí mít hned velký vliv. Ale jakmile se objeví nové procesory, grafické procesory a technologie úložišť, mohou tuto dodatečnou šířku pásma lépe využívat. Než bude DDR6 k dispozici, očekáváme na současném trhu s počítači určité změny a upgrady.

Zdroj: JEDEC

Dostupnost

Paměť DDR6 nebude v blízké době dostupná, protože pro ni ještě nebyl stanoven standard. První návrh se očekává kolem konce roku 2024 a oficiální specifikace pravděpodobně začátkem roku 2025. To znamená, že první čipy DDR6 bychom mohli vidět koncem roku 2025. Není však jasné, kdy se začnou používat v běžných produktech. Ani nyní není DDR5 stále široce rozšířena, mnoho počítačů stále běží na DDR4 a dokonce i DDR3. I když má DDR6 potenciální výhody, DDR5 se stále musí stát hlavní technologií na trhu.

Zpoždění při rozhodování o DDR6 je částečně způsobeno probíhajícími diskusemi mezi členy JEDEC o tom, jaký standard signalizace použít, přičemž v současné době je upřednostňována signalizace NRZ (Non-Return-to-Zero). Jelikož se očekává, že společnosti AMD a Intel budou podporovat DDR5 ještě několik generací, může trvat několik let, než bude DDR6 široce dostupná.

I když DDR6 není na trhu, proč stále zvolit DDR5 jako standardní paměť RAM?

I když DDR6 stále není realitou, můžeme hovořit o výhodách přechodu na operační paměť DDR5. Oproti svému předchůdci DDR4 přináší několik technických vylepšení. Začíná to zvýšenou šířkou pásma! DDR5 nabízí přenosové rychlosti od přibližně 4 800 MHz. Potenciálně může dosáhnout až 8 400 MHz nebo více. Toto zvýšení šířky pásma umožňuje rychlejší komunikaci mezi pamětí RAM a procesorem, což zvyšuje celkový výkon systému. Paměť DDR5 také pracuje s nižším napětím 1,1 V ve srovnání s napětím 1,2 V u paměti DDR4, což snižuje spotřebu energie a produkci tepla, a je tak efektivnější.

Nová generace podporuje větší hustotu modulů, což umožňuje větší kapacitu paměti v jedné paměti. Kromě toho paměť DDR5 zavádí korekci chyb na desce (ECC), která zvyšuje integritu dat tím, že detekuje a opravuje chyby v reálném čase. A konečně, konstrukce DDR5 zahrnuje dva nezávislé 32bitové kanály na modul. To umožňuje lepší paralelismus a efektivnější přístup k paměti ve srovnání s jednokanálovou konfigurací DDR4. Díky těmto vylepšením je paměť DDR5 výkonnou a efektivní volbou pro moderní počítačové požadavky.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: digitaltrends.com, tlggaming.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *