HUAWEI FreeBuds 5: Unikátní sluchátka, která vás svým podáním hudby vystřelí do nebes

HUAWEI FreeBuds 5
Zdroj: Svět Huawei

Huawei a jeho sluchátková série FreeBuds už patří ke špičce v tomto odvětví. Pokud si chcete užít maximálně každý detail své oblíbené skladby, tak jsem přesvědčen, že Huawei je jedna z mála společností, která vám tento zážitek zprostředkuje. Čínská technologická společnost se letos skutečně vyznamenala, protože takto čistý design sluchátek tu ještě nebyl. HUAWEI FreeBuds 5 vás okouzlí!

Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou říkám, že tahle sluchátka se po designové stránce skutečně povedla. Zda se úplně stejně povedl i zvukový projev, tak na to se podíváme v následující recenzi.

Obsah balení: HUAWEI FreeBuds 5 nabízí malé překvapení

Společnost Huawei mám rád pro její jednoduchost. Na jejích zařízeních je mnohdy vidět, že minimalismus je zkrátka v mnoha případech to nejlepší. To samé platí i o balení těchto sluchátek. Samotná krabička je celá bílá a v horní části najdeme zlatý nápis HUAWEI Freebuds 5 spolu s logem společnosti. Krom toho uprostřed jsou vyobrazeny sluchátka ve vámi zvolené barvě. V mém případě se jedná o barvu Silver Frost.

HUAWEI FreeBuds 5
Zdroj: Svět Huawei

Uvnitř krabičky najdeme samozřejmě sluchátka ukrytá v nabíjecím pouzdře. Dále nabíjecí kabel s koncovkami USB-A a USB-C. Samozřejmě nechybí brožurky, které obsahují důležité informace o produktu. Další věc, kterou tady najdete a která mě skutečně překvapila, jsou silikonové návleky na samotná sluchátka. Pokud se totiž na sluchátka podíváte, tak si můžete všimnout, že nejsou špuntová. Jedná se o klasický open-fit design. Proto tady není samozřejmě možnost si nějak upravit velikost případného silikonového nástavce na vaše uši.

Huawei to v tomto směru vyřešil skutečně brilantně, a do balení přidal silikonové návleky na sluchátka. Tím pádem jsou do ucha poddajnější a umožní vám si je lépe usadit. Navíc se malinko vylepší i utěsnění ucha, takže to zároveň umocní poslech hudby a zlepší funkci potlačení okolního hluku ANC.

Vzhled a zpracování: Krásnější sluchátka na trhu nehledejte

Není to zase tak dávno, kdy jsem na našem webu psal, že sluchátka v dnešní době už mají svůj zažitý tvar a vzhled. Proto když si koupíte sluchátka například od pěti různých výrobců, tak vypadají vždy skoro stejně. Už není mnoho směrů, kam se můžou designéři posunout. Ale je to skutečně pravda?

Dnešní recenzí předchozí slova beru zpátky, protože Huawei nám ukázal, že se dá stále vymýšlet něco nového. Už od prvních úniků, kde byl přibližný náhled na tato nová sluchátka mi nedával spát. Ten designový skok, který proběhl z modelu Freebuds 4 na nynější Freebuds 5 je skutečně ohromující.

Huawei si u letošní generace dal na designu setsakramentsky záležet. Je to zcela nové, uhlazené, nápadité, unikátní a neokoukané. Tahle sluchátka skutečně chcete mít, protože si je oblíbíte už jenom kvůli tomu, jak vypadají. Dá se předpokládat, že tento futuristický design tady bude s námi po několik dalších generací.

Pouzdro na sluchátka už nemá kulatý tvar. Nyní má tvar vajíčka, který skvěle padne do ruky. Zároveň celé pouzdro působí velmi robustně a skutečně cítíte, že držíte v ruce prémiová sluchátka. Barva Silver Frost těmto sluchátkům skutečně padne. Pokud tohle nebude zrovna váš šálek čaje, tak můžete ještě sáhnout po Ceramic White nebo Coral Orange.

Nápis HUAWEI konečně najdeme na přední straně. Pokud si dobře vzpomínáte, tak u předchozí generace byl nápis na zadní straně pod pantem. Takže když vám sluchátka ležela na stole, tak to vypadalo jako nějaká „no name“ sluchátka. Tohle už nyní naštěstí nehrozí.

Po otevření pouzdra se nám konečně naskytne pohled na nová sluchátka. Tady to vzal HUAWEI skutečně poctivě a z předchozí generace tady nenajdeme vůbec nic. Nová sluchátka vypadají jako kapka vody. Minimálně od půlky dolu ta sluchátka skutečně tak vypadají. Jako první vás praští do očí prémiový lesklý povrch, který je jak zrcadlo. Ve sluchátkách se skutečně vidíte a tento prvek částečně opticky přidává na prémiovosti.

HUAWEI FreeBuds 5
Zdroj: Svět Huawei

Když si sluchátka vezmete do ruky, tak vás jako první překvapí jejich váha. Jedno sluchátko váží nějakých 5,4 g. Díky tomu vám bude hned jasné, že se nejedná o obyčejná sluchátka, ale o pořádný kus elektroniky, který je nabitý technologiemi.

Ohledně zpracování jsou HUAWEI FreeBuds 5 extrémně bytelná a nemusíte mít strach ani při hrubším zacházení. To samé platí i o nabíjecím pouzdře. U těchto pouzder jsem skutečně pedant na pant, který při zavírání umí u některých modelů někdy hezky potrápit. Už se mi stalo u několika různých sluchátek, že po pár dnech začal nepříjemně vrzat, případně se také mnohdy rozviklal. Tohle tady skutečně nehrozí, dlouho jsem takto masivní a bytelná sluchátka neviděl.

Zvuk: Jedno velké překvapení

Nebudu lhát. Ze začátku jsem byl k těmto sluchátkům malinko skeptický. Přeci jenom se jedná o open-fit design, takže jsem si říkal, že utěsnění kolem uší nebude zrovna ideální. To bohužel mívá v mnoha případech špatný vliv na samotný zvukový projev, konkrétně hlavně na basovou složku. A další nepříjemnost se poté ukáže u ANC, kdy sluchátko dobře neutěsní zvukovod a do ucha stále pronikají zvuky z okolí.

Jak jsem po nasazení sluchátek a puštění první skladby zjistil, tak jsem se šeredně spletl. Huawei dokázal něco, co trápí většinu výrobců open-fit sluchátek. Přišel zřejmě s unikátním tvarem, který dokáže dobře utěsnit ucho a tím pádem eliminovat průnik okolního zvuku do vašeho ucha. Tento pocit ještě navíc umocní silikonový nástavec, který je přiložen v balení.

Musím uznat, že sluchátka hrají skutečně čistě, bez rušivých faktorů. Pokud jste milovníkem hlasité hudby stejně jako já, tak budete nadšeni. I když si dáte maximální hlasitost, tak nedochází k žádnému zkreslení. Jsem si vědom toho, že vnímání hudby a zvuků je velmi subjektivní, protože to každý máme jinak, takže co je příjemné pro mě, nemusí být příjemné pro vás. Ale z mého pohledu je tento zvukový projev skutečně povedený.

HUAWEI FreeBuds 5
Zdroj: Svět Huawei

Sluchátka HUAWEI FreeBuds 5 jsou vybaveny 11mm duálními magnetickými dynamickými měniči. K tomu si přičtěte skvělý frekvenční rozsah, který je od 16 Hz až po 40 kHz. Díky tomu dokáže Huawei nabídnout skutečně povedený hudební zážitek. Pokud už nějaká sluchátka od Huawei máte, tak i tady poznáte typický rukopis Huawei. V aplikaci AI Life si budete moci celkem šikovně pohrát se ekvalizérem. Společnost Huawei udělala v tomto směru značný pokrok, a personalizace nastavení je skutečně slušná.

Pokud vás na úpravu ekvalizéru moc neužije, tak nemusíte zoufat. Protože ihned po vyndání z krabičky sluchátka hrají skutečně dobře. Pevně věřím tomu, že si jejich defaultní nastavení oblíbíte, a už nebude mít tendenci si provádět případnou pozdější korekci zvuku. Ještě podotknu, že Huawei má v aplikaci přednastaveno několik základních hudebních režimů, ze kterých si případně vybere většina z vás.  

HUAWEI FreeBuds 5
Zdroj: Svět Huawei

Další skvělým prckem je poslech ve vysokém rozlišení. HUAWEI FreeBuds 5 podporují přenosy s vysokou rychlostí až 990 kbps a to hlavně díky podpoře kodeku LDAC s vysokým rozlišením, jakož i certifikaci Hi-Res Audio Wireless. Dále tu najdeme například technologii Bluetooth 5.2 Díky této verzi BT, můžete sluchátka připojit například ke dvěma zařízením naráz. Takže když vám při sledování filmu na vašem MateBooku zazvoní telefon, sluchátka se automaticky připojí k telefonu, a můžete ihned telefonovat. Šikovné, nemyslíte?

Potlačení okolního hluku: Vychytávka, která vám zlepší rušný den

Nejnovější sluchátka od čínského výrobce nabízejí celkem tři varianty potlačení okolního hluku. Jedná se o režim „Příjemné“, „Dynamické“ a „Obecné“. Různé režimy na potlačení hluku si můžete přepínat buď v aplikaci AI Life, případně pouhým gestem na sluchátku.

U režimu „Příjemné“ je potlačení hluku jen skutečně mírné a je ideální, když jste doma a chcete odfiltrovat nepříjemné zvuky z domácích spotřebičů nebo domácích zvířat (hluk ledničky, pračky, hukot počítače). Dále následuje režim „Obecné“, ten se se hodí spíše do hlučnějších míst, například autobusová zastávka, obchodní centra. A jako poslední tady najdeme režim „Dynamické“. Ten automaticky upravuje potlačení okolního hluku podle vašeho okolí. Sluchátka tedy snímají vaše okolí a na základně snímané zvukové frekvence v reálném čase upravují nastavení ANC tak, aby bylo co možná nejlepší.

Ovládání pomocí gest: Bez toho by to nešlo

V dnešní době už je tato vychytávka velmi rozšířená a není to už nic nového. Na gesta si člověk navykne skutečně rychle, při prvním připojení vám aplikace AI Life ukáže, jak s gesty zacházet. Později už je využíváte zcela automaticky a berete to jako samozřejmost.

Na kartě „Gesta“ v aplikaci AI Life se dozvíte, jaká gesta jsou k dispozici s tím, že některá z nich si můžete přizpůsobit. Máte k dispozici „Dvojité poklepání“, které přijímá nebo ukončuje hovory na každém sluchátku, a můžete také přizpůsobit každé sluchátko tak, aby buď „Přehrálo“ nebo „Pozastavilo“ skladbu, přeskočilo na „Další skladbu“, vrátilo se na „Předchozí skladbu“ nebo „Probudilo hlasového asistenta“.

Například potáhnutím prstem po sluchátku nahoru zvýšíte hlasitost a potáhnutím směrem dolů hlasitost zase snížíte. Dále pak při jednom klepnutí a následným podržením sluchátka odmítnete příchozí hovor. Možností je skutečně mnoho a záleží jen na vás, jak si gesta upravíte podle sebe.

Výdrž baterie a nabíjení: HUAWEI FreeBuds 5 nabízí bezdrátové nabíjení

Tady si myslím, že nepotěšíme úplně každého. Společnost Huawei uvádí výdrž u HUAWEI FreeBuds 5 při vypnutém potlačení hluku 5 hodin. Při zapnutém potlačení okolního hluku udává 3,5 hodiny přehrávání vašich skladeb. Po použití dobíjecího pouzdra se dostanete na 30 hodin přehrávání bez potlačení okolního hluku a 20 hodin při zapnuté funkci okolního hluku. To jsou všechno zajímavá čísla, ale jsou vůbec reálná?

V tomto směru musím říct, že Huawei udává víceméně přesné údaje. Moje osobní zkušenost je taková, že při poslechu hudby bez potlačení okolního hluku vydržela sluchátka hrát nějakých 4,5 hodiny při hlasitosti kolem 70-80 %. Se zapnutým potlačením hluku to bylo krapet horší, tady jsem se dostal na čas kolem 2 hodin. Pak už byla sluchátka kapacitou baterie kolem 5 %.

HUAWEI FreeBuds 5
Zdroj: Svět Huawei

Pouzdro nabijí skutečně rychle. Stačí vám pouhých 20 minut, a sluchátka máte opět na 100 % kapacitě baterie. Pokud jde o nabití samotného pouzdra, tak to si myslím, že budete nadšeni. Pouzdro se pomocí přibaleného kabelu, případně kabelu od vašeho mobilního telefonu nabije do plna za necelých 40 minut.

Pro milovníky bezdrátového nabíjení mám skvělé zprávy, protože tyto sluchátka tuto technologii podporují. Tady si ovšem budete muset na dobití pouzdra počkat výrazně déle. Vzhledem k malé účinnosti bezdrátového nabíjení se bude vaše pouzdro nabíjet téměř skoro 4 hodiny. Přímo Huawei udává 240 minut. Podle vlastní zkušenosti se pouzdro nabilo ze 3 % kapacity baterie do plna za nějakých 200 minut. Ani tak to ale není skutečně žádný šlágr.

HUAWEI FreeBuds 5
Zdroj: Svět Huawei

Závěr: HUAWEI FreeBuds 5 jsou revoluce v kapesním balení

Na tyhle sluchátka jsem se skutečně těšil. A jejich odhalení jsem sledoval do poslední minuty. Huawei přinesl do celé této hudební série FreeBuds zcela nový život. Pokud máte doma předchozí generaci FreeBuds 4 doma jako já, tak budete překvapeni tím rapidním zlepšením a pokrokem. Huawei v tomto segmentu odvedl velký kus práce.

Skvělý styl, zpracování, líbivý a skutečně velmi nápaditý design, který tu ještě nebyl. Tohle jsou prvky, které vás budou na sluchátkách udivovat každý den, kdy je budete používat. Přiznám se, že dlouho jsem neměl v ruce sluchátka, která by mě takhle uhranula svým designem. Sluchátka mají navíc certifikaci IPX4, takže nabízí i odolnost vůči vodě. Není tedy možné, že by vás zaskočil nějaký letní deštík. Co vás malinko dokáže zaskočit bude kapacita baterie, pro někoho může být velmi malá. Přeci jenom nějaké 4 hodiny přehrávání nejsou pro každého dostačující. A to se bavíme o výdrži s vypnutým ANC, jinak se dostanete ještě níže.

Po zvukové stránce se nebojím říci, že máme před sebou nejlepší open-fit sluchátka na trhu. Ohledně výdrže baterie toto říct nemůžu. Čistý vyvážený zvuk, který vám tato sluchátka nabídnou budete milovat. K tomu si přidejte silné basy, které vám dokážou vykouzlit úsměv na tváři. Nebojíme se říci, že s touto kombinací uhodil Huawei hřebík na hlavičku. Výbavě těchto sluchátek zároveň odpovídá i cena, která je stanovena na 3799 ,-.

Přiznám se, že testování těchto sluchátek jsem si užil s tím, že se mi budou vracet velmi těžko. Na druhou stranu za pár týdnů mám narozeniny. Tak to vypadá, že jsem si vybral dárek. HUAWEI FreeBuds 5 jsou malou revolucí v hudebním odvětví u společnosti Huawei.


Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.

Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop

HUAWEI FreeBuds 5 na Zboží.cz

HUAWEI FreeBuds 5
Zdroj: Zboží

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *