Huawei je doslova na lopatkách. Americké sankce drtí čínského výrobce tak, že hrozí odchod z evropského trhu

Huawei
Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Všichni víme, co se stalo v roce 2018. Čínská společnost Huawei mířila k tomu, aby se stala největší značkou mobilních telefonů na světě. V té době se už začalo spekulovat o tom, že je Huawei bezpečnostní hrozba.

Následně v roce 2019 USA oficiálně zařadily společnost Huawei na černou listinu, a to byl začátek jejích problémů na trhu s mobilními telefony. V současné době jsou americké technologie klíčem do většiny mobilních telefonů po celém světě. Už jenom pouze fakt, že dva nejznámější a nejrozšířenější operační systémy Android a iOS, jsou z USA. Americké technologie najdeme v mobilním odvětví zkrátka všude. Ať už v mobilním systému, tak i v klíčových komponentech. Všechny velké společnosti, které se zabývají výrobou procesorů používají americké technologie, které jsou chráněny patentem.  Jakmile tedy američtí vlastníci patentu řeknou, že některý výrobce mobilních telefonů nemůže používat jejich technologie, pak si musí tento výrobce hledat jinou alternativu, která mnohdy ani neexistuje.

Přesně tahle situace se stala společnosti Huawei. Vzhledem k silným sankcím, které na společnost uvalila americká vláda, muselo Huawei ukončit výrobu vlastních procesorů Kirin. To byla druhá značná rána, která ovlivnila prodeje smartphonů. První ránou bylo ukončení podpory Google služeb. Nutno říci, že navzdory všem problémům, které Huawei mělo, tak stále mělo dost síly bojovat o své místo na trhu. Proto následovalo několik přednesů o tom, že trh s mobilními telefony Huawei neopustí.

Po skutečně dlouhém boji prezident společnosti Huawei Yu Chengdong (Richard Yu) prozradil, že společnost na trhu mobilních telefonů nekonkuruje, a ani nemůže. Vzhledem k nedostupnosti technologií je to prakticky nemožné. Situace došla dokonce až tak daleko, že samotné vedení společnosti uvádí, že Huawei chce pouze přežít. Ano, je pravda, že Huawei stále přežívá. Ale zdá se, že na některých trzích se jí to již nevyplatí, a uvažuje, o stažení.

Společnost Huawei v Evropě skončí?

Ať chceme nebo ne, tak zákaz ze strany USA má na společnost obrovské důsledky. V Číně způsobuje americký zákaz pouze minimální vrásky. Čína nepoužívá mobilní služby Google (obchod Play, Gmail, mapy atd.), takže blokování toho, co se nepoužívá, nemá pro běžné uživatele žádný význam. Jediný problém, který v Číně stojí za zmínku je používání pouhých 4G čipů. A to v zemi, kde je 5G považováno za základ je skutečný problém. I když je Huawei jedničkou v 5G oboru, tak stále USA mají důležitý vliv na některé klíčové patenty 5G. Navíc vzhledem k tomu, že 5G je na některých trzích stále trochu „nezralé“, má Huawei možnost vylepšit svou síť 4G tak, aby byla téměř na úrovni současných 5G. Chce to jen dobrý marketing, který by nalákal případné zákazníky.

Situace mimo domovskou Čínu je velmi kritická. Je to specifický trh, který má svá jasně daná pravidla. Je zřejmé, že 90 % uživatelů se bez obchodu Google Play neobejde. Přestože existují určitá řešení, jak Obchod Play nainstalovat do zařízení Huawei, uživatelé z tohoto řešení samozřejmě nejsou nadšeni. Stále se ptají, proč nemohou být jako všichni ostatní, a používat klasický Obchod Play normálně. Proto se stále častěji setkáváme s tím, že řada uživatelů radši změní značku, než aby použili nějaké obcházení pro získání základních aplikací.

Pokud sledujete dění, tak víte, že v současné době se přítomnost společnosti Huawei v Evropě ubírá jediným směrem. Pokles zájmu o jejich zařízení je tak rapidní, že to nevypadá dobře, a prakticky neexistuje skoro žádná naděje na oživení. Čínský koncern musí kvůli rozsáhlým embargům pracovat efektivněji a na neustálý boj s přehlížením už zkrátka nemá prostředky.

Aktuální sankce se v podstatě týkají amerického trhu. Mají však drtivý dopad i na schopnost společnosti Huawei působit v Evropě. Vyplývá to z článku v časopise Politico. Společnost se tak dostala do situace, kdy vedení už do značné míry odepisuje Evropu jako strategický zámořský trh. Zbývající aktivity se soustředí na několik málo zemí, které jsou stále ochotny spolupracovat, ačkoli Huawei je všeobecně považován za bezpečnostní riziko.

Společnost Huawei je považována za „bezpečnostní riziko“

Vláda v Číně není vládou, kterou by USA a jejich spojenci v Evropě podporovali. Pokud se tedy USA domnívají, že nějaká společnost má vazby na čínskou vládu, okamžitě ji zakážou a považují ji za bezpečnostní hrozbu. To je případ společnosti Huawei. Stejně jako USA považují společnost Huawei za „bezpečnostní riziko“, tak úplně stejně ji berou i její spojenci v Evropě. V Evropě se již několik let vede spor o to, zda by technologie čínské skupiny měly být povoleny ve vlastní kritické komunikační infrastruktuře. Málokdo na této straně Atlantiku by se dokázal přimět k úplnému zákazu, jaký platí v USA. Nicméně možnosti Huawei jsou nyní natolik omezené, že centrála společnosti již nemůže ani pomýšlet na realizaci svých dřívějších velkolepých plánů.

„Už to není společnost, která se veze na vlně globalizace,“ řekl časopisu jeden z manažerů Huawei, který si nepřál být jmenován. „Je to společnost, která si zachraňuje zadek na čínském trhu.“ K podobnému hodnocení dospěl i zakladatel společnosti Huawei Ren Zhengfei, který to dal najevo v soukromém projevu k vedoucím pracovníkům: „Kdysi jsme měli ideál globalizace, který měl sloužit celému lidstvu,“ řekl. „Jaký je náš ideál dnes? Přežití!“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: winfuture.de

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *