Huawei, kterému byl zakázán přístup k americkým technologiím, tvrdí, že vytvořil vlastní sadu pro návrh 14nm čipů

Huawei
Autor fotografie: Abe Serrano / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Huawei údajně dokončila práce na nástrojích pro automatizaci elektronického návrhu (EDA) pro navrhování a výrobu čipů až do 14nm. Čínská média uvedla, že tato platforma je jednou ze 78, které tento gigant v oblasti telekomunikačních zařízení vyvíjí, aby nahradil americké a evropské sady nástrojů pro návrh čipů, které se staly předmětem vývozních kontrol ze strany USA a dalších zemí.

EDA je souhrnný pojem pro software, hardware a služby nezbytné pro plánování, navrhování a výrobu čipů. Zatímco před desítkami let se integrované obvody navrhovaly převážně ručně, čipy se staly natolik složitými, že počítačový návrh a automatizace byly obecně vzato nevyhnutelné. Platformu EDA společnosti Huawei údajně odhalil předseda Chairman Xu Zhijun během únorového setkání a později ji potvrdila i čínská média.

Trh EDA je dnes z velké části ovládán třemi společnostmi: Synopsys a Cadence se sídlem v Kalifornii a německý Siemens. Podle odborníků z TrendForce tyto tři společnosti tvoří zhruba 75 % trhu EDA. A to představuje problém pro čínské výrobce čipů, kteří se postupně ocitají odříznuti od těchto nástrojů.

Technologie EDA společností Synopsys a Cadence již podléhají několika takovým vývozním kontrolám, které byly loni v létě zpřísněny americkým ministerstvem obchodu a zahrnují nejmodernější tranzistory s hradlovým obvodem (GAA). Letos v lednu Bílý dům údajně také zastavil vydávání vývozních licencí společnostem dodávajícím například Huawei.


Nenechte si ujít:


To je obzvláště nepříjemné pro Huawei, provozovatele SMIC a dodavatele pamětí YMTC, abychom jmenovali alespoň některé společnosti na seznamu amerických subjektů, což je seznam společností, se kterými by strýček Sam raději neobchodoval. Znemožňuje jim to přinejmenším přístup k nejnovějším a nejmodernějším technologiím. Vývoj domácí platformy EDA pro 14nm čipy tak slouží jako pojistka pro případ, že by byl širší přístup k západním výrobním platformám zcela odříznut.

Zaměření společnosti Huawei na software EDA pro 14nm a větší čipy odráží současný stav čínského polovodičového průmyslu. Státem podporovaný provozovatel SMIC má v současné době schopnost vyrábět 14nm čipy ve velkém měřítku, ačkoli se objevily zprávy, že společnost úspěšně vyvíjí 7nm procesory.

Pro představu, společnosti TSMC a Samsung v současné době zvyšují výrobu 3nm procesů, zatímco společnost Intel uvedla, že do konce příštího roku bude vyrábět 2nm čipy. Čínský polovodičový průmysl je tak o dvě až tři generace pozadu za Tchaj-wanem, Jižní Koreou a USA.

V současné době 14nm technologie tedy není nejmodernější, i když také není zbytečná. Stále se v dnešní době používá do většiny elektronických zařízení. Podle místních médií má platforma EDA společnosti Huawei ještě letos projít důkladným ověřovacím procesem.

Stojí za zmínku, že Huawei není jedinou čínskou společností, která vyvíjí platformu EDA. Existuje také společnost Empyrean Technology, která má podle TrendForce vyspělý návrhový software pro analogové obvody a návrh plochých spojů, ale v oblasti EDA pro návrh digitálních obvodů a EDA systémů za USA značně zaostává.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: tomshardware.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *