Spojené státy revidují politiku vývozních licencí společnosti Huawei

Huawei
Autor fotografie: Русский / Zdroj: Pixabay

Vláda Spojených států reviduje svou politiku vývozu určitých produktů společnosti Huawei. Ta čelí kontrole Kongresu kvůli obavám z potencionálních vazeb společnosti na čínskou vládu. Ministerstvo obchodu údajně provádí kontrolu od shora dolů své politiky kontroly vývozů souvisejících s Čínou, která povoluje některé americké vývozy do továren Huawei.

Naneštěstí byla společnost Huawei v roce 2019 zařazena na seznam entit ministerstva obchodu, který zakazuje americkým společnostem obchodovat se specifickými subjekty uvedenými na seznamu, pokud k tomu nezískají licenci. Tu například vlastní Qualcomm nebo Sony. Tento krok byl Donaldem Trumpem učiněn kvůli obavám z pokroku 5G, které má Čína nejvyspělejší na světě. Dále se Trumpova administrativa obávala z možné špionáže čínské vlády. Nicméně Huawei tato obvinění popřel a jeho zakladatel uvedl, že by se společnost bránila jakémukoli úsilí zneužívat jej pro získávání dat čínskou vládou.


Nenechte si ujít:


Podle předsedy Výboru pro zahraniční věci Michaela McCaula však ministerstvo obchodu schválilo žádosti o licence za více než 23 miliard USD pro obchodování s čínskými společnostmi na seznamu entit mezi lednem a březnem 2022. McCaul zpochybnil rozhodnutí ministerstva dávat tyto licence. Americká vláda se snaží odstavit čínské společnosti, a tak nerozumí tomu, proč dostávají licence.

Alan Estevez, jeden z lidí ministerstva obchodu, svědčil v úterý před výborem pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů. Ten uvedl, že licenční pravidlo pro Huawei je v posouzení. Estevez dodal, že omezení na seznamu entit neposkytují plošné embargo na vývoz, ale spíše odrážejí specifická pravidla pro konkrétní vývozy.

V roce 2020 se americké ministerstvo obchodu rozhodlo pro zákaz dodávek čipů vyrobených pomocí amerických technologií. To znamenalo v podstatě konec dodávek čipů Kirin v mobilech Huawei. Ten musel přejít na Snapdragony, což plno lidí rozhořčilo. Dodávky čipů byly hodně omezené a s tím i smartphony. Začal totiž trend s vydáváním jediné vlajkové řady ročně. To by se mělo změnit až v tomto roce, kdy Huawei v březnu uvede Huawei P60 a na podzim řadu Mate 60.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *