Huawei MateBook 14: Maličký pomocník s velkým výkonem

Zdroj: Svět Huawei

S notebooky Huawei už menší zkušenost mám. Měl jsem možnost si několik z nich vyzkoušet a osahat mnohem dříve, než nastalo toto samotné testování. Přiznám se, že mě tento maličký, lehký a přenosný MateBook docela okouzlil, ale asi nebudu cílová skupina pro takovýto typ produktu. Já bych naplno nedokázal využít jeho silný potenciál, ale věřím, že mnoho z vás by ho dokázalo využít do posledního kousku.

Jak už bývá zvykem, tak se nyní podíváme na zásadní klíčové specifikace, ať víme, s jakým strojem máme tu čest. Huawei si tady dal skutečně záležet a v malém přístroji nám ukrývá velké překvapení.


Operační systém: Windows 10 Home

Velikost a hmotnost: 307,5mm x 223,8mm x 15,9mm. Váha 1,49kg

Obrazovka: Velikost 14 palců, rozlišení 2K (2160 x 1440), poměr stran 3:2

Procesor: AMD Ryzen™ 7 4800H

Paměť: 16 GB DDR4 2666 MHz

Grafika: AMD Radeon

Úložiště: 512GB PCIe NVMe SSD

Porty: 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C, 1x 3,5 mm headset a mikrofon, konektor 2v1, 1x HDMI


Obsah balení:

Tady není nad čím spekulovat, Huawei vám nabídne to nejdůležitější, co k zařízení potřebujete. V samotném balení naleznete Huawei MateBook 14, napájecí adaptér o výkonu 65W, nabíjecí kabel USB-C / USB-C. A to je skutečně vše přátelé, ač to působí skromně, tak je to vše důležité, co k provozu nového MateBooku potřebujete.

Vzhled a zpracování:

Líbí se mi, jak Huawei i u klasického notebooku dokáže vytvořit pocit výjimečnosti. Protože když se na nový MateBook podíváte, tak je vám jasné, že se musí jednat o nějaké prémiové zařízení. MateBook je dodávám ve stylové barvě Space Gray, která mu skutečně sluší a jen podtrhuje jeho výjimečnost.

Jako hlavní přednost tohoto modelu vidím jeho lehkost, protože zde máme notebook o váze pouhých 1,5kg. A pokud k tomu přidáme i kompaktní rozměry, kdy v nejširším místě má pouhých 15,9mm, tak není už potřeba nic dodávat. Pokud hodně cestujete, případně jste student a střídáte jednu přednášku za druhou, tak věřím, že tohle zařízení je přesně pro vás.

Samotné tělo je vyrobeno z hliníku, což jenom podtrhuje exkluzivitu tohoto produktu. Díky použitému materiálu nikde nic nevrže ani „nechrastí, necvaká“, a vy si můžete při práci užívat pouze kvalitního kousku hardwaru. V tomto ohledu mám jen jednu malinkatou věc, kterou bych tomuto MateBooku vytknul. Konkrétně díky této povrchové úpravě jsou na horní části zařízení vidět otisky, a při lámání světla to nepůsobí zrovna hezky. Ale není to nic, co by nevyřešil kus hadříku.

Displej:

Na tom si dala společnost Huawei skutečně záležet, a hned vám řeknu proč. Už samotný fakt, že displej má extrémně tenké rámečky, zaručeně přidá na atraktivitě celého zařízení. Dále se mi líbí neuvěřitelný poměr, který je 90% obrazovky k tělu samotného horního víka. Díky těmto tenkým rámečkům Huawei svoji kamerku ukryl opět do klávesnice. Toto řešení bývá už skoro pravidlem, a sám si ho chválím z hlediska bezpečnosti.

Jak už název napovídá, tak se jedná o 14palcový IPS panel s maximálním rozlišení 2K (2160 x 1440). Obnovovací frekvence je klasických 60Hz, které jsou v této kategorii plně dostačující. Maximální jas je 300 nitů, a kontrastní poměr je 1 500: 1. Za zmínku určitě stojí také fakt, že společnost Huawei slibuje u tohoto produktu 100% barevný gamut sRGB.

Nesmíme také zapomenout na to, že zde najdeme 10bodový vícedotykový displej. Je to příjemný bonus v této cenové kategorii, ale přiznám se, že sám jsem ho využil pouze minimálně. Dávám přednost touchpadu, případně myši. Při občasném použití dotyku na displeji mně překvapila čistota displeje, zřejmě dostal povrchovou úpravu, která limituje případně otravné otisky prstů.

Pokud se vrátím k samotné velikosti displeje, tak už při využití poměru stran 3:2 je zřejmé, že Huawei tento MateBook směřuje hlavně na práci. Díky tomu rozvržení vám displej poskytuje vertikálněji více místa, takže je přímo vhodný na vaši produktivitu. Pokud se tedy často pohybujete ve Wordu, dokumentech a Excelu, tak rozhodně tento poměr stran velmi oceníte.

Zvuk:

Tento model MateBooku 14 vám nabídne dva reproduktory o výkonu 2W. Zřejmě si říkáte, že to není zrovna moc, ale můžete mi věřit, že je to plně dostačující. Samotný zvuk je čistý a velmi vyvážený, ani na maximální hlasitost neslyšíte žádné výrazné zbarvení.  Co by mohlo být lepší, tak to je basová složka, ale samozřejmě u takto tenkého zařízení nemůžeme čekat plnotučné basy, jako máme zažité z klasických reproduktorů.

Reproduktorům asistují 4 mikrofony rozmístěné různě po těle zařízení, takže například při videohovoru a telefonátu nebudete mít nouzi o čisté snímání vašeho hlasu. Huawei si dal v tomto směru skutečně záležet.

Klávesnice a Touchpad:

Za svůj život jsem už vlastnil několik notebooků, a ještě více mi jich prošlo rukama. Proto jsem měl možnost si vyzkoušet klávesnice například u Aceru, Asusu, Lenova, Applu nebo MSI. A zatím u mne v pohodlnosti při psaní vede Huawei. Skutečně, ať už se jedná o předchozí generace Matebooků, případně u tohoto konkrétního modelu, psaní je velmi příjemné.

Zdvih kláves je příjemně nízký, ale při psaní dostáváte od klávesnice velmi skvělou odezvu. Malinko mi při dlouhodobějším psaní vadila „hlučnost“ samotné klávesnice, i když to není nijak zásadní, tak při úplném tichu ve vašem okolí to začnete silně vnímat.

Jako skvělý doplněk vnímám podsvícenou klávesnici, a možnost dvojí různé intenzity svícení. Při práci v úplné tmě, případně šeru je to skvělá výhoda. Velkou radost mi udělalo přihlašování do systému pomocí čtečky otisků prstu. Myslím, že mi většina z vás dá zapravdu, že je to velmi pohodlné a rychlé.

Touchpad vám nabídne skutečně velkou plochu na práci. Huawei navíc u touchpadu umožnil podporu několika klasických gest, takže si po jejich naučení můžete velmi usnadnit práci. Nově tady také najdeme zabudovanou funkci HUAWEI Share přímo do touchpadu. Takže stačí přiložit váš smartphone s podporou HUAWEI Share na touchpad, a máte ihned zrcadlení v reálném čase na vaši obrazovku.

Baterie:

Naštěstí ty doby, kdy vám notebook vydržel na jedno nabití necelé dvě hodiny jsou už dávno pryč. Tento maličký MateBook 14 dostal baterii o výkonu 56Wh, a samozřejmostí je funkce rychlého nabíjení. Vybitý MateBook nabijete z 0 na 50% kapacity za příjemných 30 minut. Pokud budete v nabíjení pokračovat dále, tak na plných 100% se dostanete za nějakých 70-75 minut. To všechno díky nabíjecímu adaptéru, který má výkon 65W.

O výdrž baterie jsem měl malinko strach, ale ten mě přešel, hned po prvním dni. Měl jsem otevřeno několik oken ve Firefoxu, napsal si několik článků, zhlédnul nějaké to video na YouTube, případně si pustil hudbu, a po 7 hodinách fungování zůstalo na baterce ještě nějakých 12% kapacity. Věřím tomu, že pokud by se upravil jas, tak se s lehkostí dostanete i přes 9-10 hodin.  

Samozřejmě pokud si zapnete nějakou hru, případně budete editovat videa, tak se vám výdrž baterky sníží například na polovinu.

Zdroj: consumer.huawei.com

Výkon:

U tohoto modelu najdeme procesor AMD Ryzen 7 4800H, který je osazen osmi jádry a šestnácti vlákny. Za zmínku také stojí využití 16GB DDR4 RAM a 512 GB PCIe NVMe SSD disk. Výkon je v tomhle ohledu dostačující, a nenarazil jsem na žádné jeho limity. Pokud si budete chtít po práci malinko za relaxovat, tak tento model samozřejmě rozchodí i méně náročné herní kousky.

Jenom pro zajímavost uvedu, že jsem zkoušel:

  • Battlefield V – 720p, střední detaily (40-50 FPS)
  • GTA V – 720p, nízké detaily (30-40 FPS)
  • Dawn of Man – 2K, vysoké detaily (80-90 FPS)
  • Mafia 2 – 1080p, vysoké detaily (75-95 FPS)

Jak vidíte, tak na MateBooku se hrát dá, ale není k tomu primárně určen. Jeho sílu spíše využijete plnohodnotně jinde. Ať už při renderování videa, případně jenom při úpravě fotek ve Photoshopu.

Systém:

V nejnovějším MateBooku naleznete plnohodnotný systém Windows 10 Home. I když nejsem fanda předinstalovaných programů, tak tady jsem byl mile překvapen programem PC Manager. Tento prográmek sám kontroluje, zda máte aktualizované všechny prvky ovladačů. Mimo jiné také pomáhá hospodařit s vaší energií v baterii. Můžete si v něm přímo nastavit, jestli chcete velký výkon na úkor spotřeby, nebo přesně naopak, kdy radši sáhnete po dlouhodobější výdrži při slabším dodaném výkonu.

Závěr:

Huawei MateBook 14 je díky své váze a rozměrům silný pomocník na vaše cesty. Ať už cestujete za prací, případně do školy, tak vždy budete mít po ruce několik hodin dostatečného výkonu na všechny důležité funkce a požadavky. Při pořizovací ceně 21999 CZK nemůžete prohloupit jeho koupí. MateBook14 si zatím můžete zakoupit na oficiálních stránkách výrobce. Věřím, že řada uživatelů tohoto stroje dokáže ocenit při práci jeho dotykový displej, který přináší další prvky ovládání.

Musím podotknout, že jde skutečně o velmi povedené zařízení, které vás ohromný nejen svým prémiovým vzhledem, ale i svým překypujícím výkonem v této kategorii. Proto pokud hledáte laptop v této cenové hladině, tak vám jednoznačně doporučím Huawei MateBook 14.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *