Huawei Watch 3: Začíná nová etapa smartwatch

Zdroj: Svět Huawei

Jakožto dlouhodobý uživatel hodinek Watch GT, jsem se na nadcházející řadu skutečně těšil. Byl jsem zvědav, co nám Huawei po dlouhé době vývoje nabídne, a zda se konečně dočkáme nového systému HarmonyOS. A je skutečně pravdou, že společnost Huawei neotálela ani minutu, a svým věrným zákazníkům nabízí produkt, který ve světě Huawei zatím nemá obdoby. Máme tady několik novinek, které vám udělají značnou radost, ale naopak jiné vás nejspíše zklamou. Ale nyní si to vezmeme hezky popořádku.

Jak už bývá u nás takovým nepsaným pravidlem, tak se jako první podíváme na nějaké tabulkové hodnoty. Ať víme, s jakým produktem máme vůbec tu čest.


Huawei Watch 3 – Specifikace

Rozměry a hmotnost: 46,2 mm x 46,2 mm x 12,15 mm. 54 g bez řemínku

Displej: 1,43 palce, AMOLED s rozlišením 466 x 466 pixelů při PPI 326

Konektivita: WLAN (2,4GHz), GPS, NFC, Bluetooth (BT5.2 a BR + BLE)

Senzory:

  • Senzor zrychlení
  • Gyroskop
  • Geomagnetický senzor
  • Optický snímač srdeční frekvence
  • Senzor okolního světla
  • Barometr
  • Teplotní senzor

Interní paměť: 16 GB ROM / 2GB RAM

Systémové požadavky: Android 6.0 nebo novější, iOS 9.0 nebo novější


Obsah balení:

Tady se Huawei drží svých zajetých kolejí. V krabičce najdeme to nejnutnější, ale zároveň to nejdůležitější. Po otevření krabičky vás jako první zaujmou skvěle usazené hodinky. Po vyndaní hodinek, už rozbalování příslušenství taková zábava není. V krabičce najdeme samozřejmě také manuál a důležité tištěné informace.

Nedílnou součástí balení je také nabíjecí kabel. Najdeme zde kabel typu USB-A a na konci bezdrátovou nabíjecí plošku, která se magneticky uchytává na spodní část hodinek. Případný adaptér tu nehledejte, v případě nabíjení postačí kabel připojit klasicky přes USB k PC. Případně můžete využít váš nabíjecí adaptér, který máte u mobilu.

Vzhled a zpracování:

U letošních hodinek, si Huawei dal skutečně záležet s každým detailem. Je pravda, že u letošního modelu hraje na hlavní notu elegance. Společnost Huawei nám představila luxusní hodinky, které jsou inteligentní, ale zároveň velmi komfortní, a hodí se do každé situace. U Watch 3. generace je dominantou hlavně displej. Jsem skutečně rád, že Huawei udržel svojí designovou notu, a displej je zde jako jeden celek, a postupně jakoby přetéká přes okraje. U první verze Watch GT mi hrozně vadila vystouplá luneta, a displej jakoby utopený pod ní. To tady nehrozí, a my si můžeme vychutnat skutečně čistý design.

Hodinky v letošní nové verzi působí velmi masivně a těžce, opak je ale pravdou. Při hmotnosti nějakých 54g je na ruce ani necítíte, takže během okamžiku ani nevíte, že je máte stále na zápěstí. Je zajímavé, že například model Watch GT2 Pro má o nějaké 2g méně, ale na ruce působí mnohem bytelněji, a více se i „pronesou“.

Samotné zpracování hodinek je opět na skvělé úrovni. Každý detail tady má své místo, a jejich tělo je skutečným balzámem pro oči. Nejvíce se mi asi líbí nápis „Huawei Watch“ na nové ovládací korunce. Samotné tělo hodinek je vyrobeno z nerezové oceli a spodní část, kde najdeme snímací senzory, je vyrobena z keramiky. Hodinkám to dodává ještě více na luxusu a na ruce to působí skutečně příjemně.

Já jsem dostal k otestování model s řemínkem, který byl zdařilou imitací kůže. A věřím tomu, že pokud nejste profesionální kožešník, tak si ničeho nevšimnete. Řemínek na ruce působí velmi příjemně a skutečně elegantně. Nebojím se říci, že v této verzi jsou tyto hodinky k obleku jak dělané.  

Displej:

U tohoto modelu nám displej malinko povyrostl. Letošní model nám nabídne displej o velikosti 1,43 palce s technologií AMOLED. Samotné rozlišení pak je 466 x 466 pixelů při krásných 326 PPI. V tomto směru nemůžu hodinkám nic vytknout, každý pohled na displej si budete vychutnávat. Bál jsem se, jak bude displej připraven na sluneční světlo. A zde jsem byl také mile překvapen, displej je skvěle čitelný i za silného slunečního dne.

Jelikož displej pokrývá celou horní stranu hodinek, a nic jej nechrání, měl jsem strach, že hodinky budou trpět na klasické škrábance. Nemusí se jednat o žádné obří rýhy, ale bohatě stačí náchylnost na jemné vlasové škrábance. Protože jsem člověk, který pracuje převážně manuálně, a není výjimkou, že sem tam hodinky dostanou nějakou větší ránu, případně se o ně někde otřu. Tak v tomhle směru obstály na jedničku, a po několika týdnech testování nemá displej jediný škrábanec.

Díky pokročilému vývoji nejen po stránce hardwaru, ale i softwaru nám Huawei každým dnem nabízí nové a nové ciferníky. Nebojím se říci, že jich jsou na trhu už stovky, a každý si najde ten svůj oblíbený.

Zdroj: Svět Huawei

Systém a uživatelské prostředí:

Tady konečně narážíme na důležitý milník společnosti Huawei. Huawei se konečně rozhodlo upustit od využívání systému LiteOS, a přešlo na vlastní systém HarmonyOS. Ano, to je ten systém, který v počátcích všichni odepisovali. Protože prý Huawei nebude mít dostatek sil, aby ho dokončilo. Má to své výhody i nevýhody, ale věřím, že to je krok směrem kupředu. Po vzhledové stránce systému se Huawei drží zajetých kolejí. Při ovládání a přesunech po menu nebudete mít sebemenší problém. Všechno je plynulé, jednoduché a během pár okamžiků si s hodinkami rozumíte.

Největší změnou v samotném uživatelském prostředí je to, jak se Huawei vypořádal s nabídkou menu. Místo klasického rolování po menu Huawei letos nabídl mřížkové zobrazení, kde můžete rolovat do všech stran a menu působí přehledněji. Uznávám, může to být pro někoho velmi praktické. Já ovšem nejsem fanda tohoto stylu, tak jsem uvítal v nastavení možnost toto zobrazení vypnout a přejít zpět na klasický seznam.

Zdroj: Svět Huawei

Je vidět, že Huawei to s tímto modelem myslí zcela vážně a míří opravdu vysoko. Zatím je bohužel situace taková, že na našem trhu jsou některé funkce ještě omezené. Například placení pomocí NFC. Tahle funkce by přilákala mnoho zákazníků, protože v dnešní době už po této funkci volá většina uživatelů, a berou ji jako standart. V ČR zatím tato podpora není, takže nemůžete spárovat svoji platební kartu s hodinkami.

Další zajímavá funkce, která je skutečně lákavá je plnohodnotná podpora eSIM. Tato funkce je užitečná, ale na našem trhu funguje pouze zčásti. Samozřejmě, nic vám nebrání registrovat novou eSIM, a udělat si z hodinek nezávislé zařízení. Ale bohužel, na našem trhu operátoři nenabízejí duální SIM + eSIM. Takže neexistuje možnost tyto dvě zařízení přihlásit do sítě současně. Pokud tedy budete chtít vyrazit na kolo, a spoléhat se pouze na hodinky, tak smartphone musíte nechat vypnutý doma. Případně si pořídit do hodinek eSIM s vlastním číslem, a tím je zcela osamostatnit.

Nicméně, abych nebyl v tomto ohledu kritický, tak samotné volání přes hodinky je velmi pohodlné. Sám jsem byl překvapen kvalitou zvuku a mikrofonu, který je ve Watch 3 umístěn. Nejvíce jsem si to oblíbil v autě, kde to skutečně funguje skvěle, máte obě ruce na volantu a můžete pohodlně telefonovat. S Watch 3 jsem měl denně kolem 5-6 hovorů, a skoro nikdo nepoznal, že netelefonuji z klasického telefonu. Hlavním aspektem, který mě „nutil“ používat hodinky k telefonování je fakt, že už tady máme konečně svůj kompletní telefonní seznam. Všechny své kontakty máte na zápěstí a pouhým kliknutím můžete okamžitě volat. Tohle mi u předchozích generací skutečně chybělo.

Jestli bylo na systému LiteOS něco, co mi skutečně drásalo nervy, tak to byla nemožnost odpovídat na jakékoliv zprávy. Ať už to byla běžná SMS, případně zpráva z Messengeru nebo WhatsAppu. Říkal jsem si, že s příchodem HarmonyOS se toto aspoň změní, ale prozatím se tak nestalo. Bohužel i na Watch 3, pokud chcete někomu odepsat pouhé „děkuji, ok, ne, přijdu hned“, tak musíte z kapsy vytáhnout telefon, a naťukat to hezky po staru. Věřím, že se to časem po několika aktualizacích změní, ale skutečně bych uvítal tuhle možnost už v základu.

Tím spíše, když v hodinkách najdeme nově aplikaci AppGallery. Pokud hledáte nějakou aplikaci, vyskočí vám běžná klávesnice, a můžete na ní plnohodnotně psát. Uvidíme, jak se s tím Huawei ještě popere. Pokud tento nedostatek odstraní, tak se výrazně zvedne praktičnost hodinek. Nyní se ještě vrátím k aplikaci AppGallery, protože díky její implementaci do hodinek, můžeme vidět, že společnost Huawei bude nejspíše rozšiřovat dostupné aplikace pro tyto chytré hodinky. Nyní už tam pár aplikací najdeme.

Sportovní aktivita a kontrola zdraví:

Tady Huawei opět nezklamal, a ohledně měření si dává skutečně záležet. Je pravda, že za tu dobu, co provozuji tento web, tak mi prošlo rukama několik hodinek a náramků. A všechny se vyznačují velikou přesností. Ať už se jedná o sportovní analýzu, tak i o monitoring zdraví. Mnohdy až žasnu, jaké všechny informace dokáží hodinky během spánku vytáhnout. Kolikrát se v noci probudím, abych se jenom napil, a hned je v hodinkách záznam o probuzení, rovnou to následně ukáže, za jak dlouho jsem zase usnul. Přitom ani nevstanu z postele.

Hodinky se skutečně zajímají o váš zdravotní stav, a měří několik vašich klíčových hodnot během dne zcela automaticky. Během dne vám hodinky sledují tepovou frekvenci, hladinu stresu, okysličení krve, a dokonce dokážou změřit teplotu vaší pokožky. Huawei v tomto směru skutečně exceluje a všechna měření vám nabídne jako vždy s vysokou přesností. Před testováním se mě několik našich čtenářů ptalo, jak to bude s měřením glukózy u těchto hodinek. Bohužel tuto funkci hodinky nemají.

Pokud jste vášnivý milovník sportu, tak si u Watch 3 přijdete na skutečně své. Hodinky podporují více jak sto sportovních režimů, a zároveň nabízejí i běžecké kurzy. Během sportování vám hodinky zaznamenávají i nadmořskou výšku, takže poté můžete sledovat převýšení, které jste zdolali během sportování.

Při testování hodinek jsem využíval nejnovější verzi aplikace Huawei Health. Tuto verzi si můžete stáhnout pomocí přiloženého QR kódu případně aktualizací pomocí AppGallery.

Výdrž baterie:

Pokud jste měli předchozí generace, tak víte, že výdrž u dřívějších modelů byla s přehledem i 14 dní na jedno nabití. To celé bylo způsobeno malou energetickou náročností systému LiteOS. V současné době, kdy hodinky fungují na systému HarmonyOS se běžná výdrž zastavila na hodnotě 4-5 dní.

Hodinky jsem používal v „Chytrém režimu“ v tomto režimu Huawei uvádí výdrž kolem 3 dní. Já se dostal několikrát i na 5 dní, takže v tomhle směru jsem byl spokojen. Samozřejmě je potřeba si uvědomit, že v tomto režimu jsou hodinky neustále v pohotovosti, a snímají vaše zdravotní a pohybové aktivity. Do toho přidejte občasné hovory, notifikace, rozsvěcení displeje při podívání se na čas. Proto nemohu ohledně výdrže nic vytknout.

Huawei dále nabízí režim „Ultra“, který prodlouží výdrž hodinek až na 14 dní. Samozřejmě se tím utlumí automatické funkce snímaní. Pokud se nerozhodnete je aktivovat sami.

Cena a dostupnost:

Společnost Huawei spustila na našem trhu od 1. 7. předobjednávky. Díky předobjednávce můžete hodinky HUAWEI Watch 3 získat se slevou 1000kč na verzi s hnědým koženým řemínkem, a 500kč slevu na verzi s černým silikonovým řemínkem.  Jako bonus k obou verzím hodinek dostanete nejnovější sluchátka HUAWEI Freebuds 4i za pouhou 1kč.

Zdroj: consumer.huawei.com/cz/

Kompletní fotogalerie:

Finální hodnocení:

Oproti předchozí generaci udělalo Huawei obrovský krok kupředu. Ať už se jedná o design, technologie nebo uvedením svého vlastního systému HarmonyOS. Využití tohoto systému vidím jako takovou investici do budoucna, tento systém má v hodinkách velký potenciál. A můžeme být svědky toho, jak se tento segment hodinek zcela změní.

Osobně jsem na těchto hodinkách byl zklamán pouze dvěma věcmi. První byla nemožnost odpovědí na příchozí zprávy. Na druhou stranu vím, že díky novému systému to může být otázka dvou, případně tří aktualizací, a tento problém může být zcela vyřešen. A jako další nemožnost placení pomocí NFC. To nejspíš není chyba Huawei, ale musí se vyřešit spolupráce bankovních společností. Pokud se podaří odstranit tyto dva nedostatky, tak věřím, že Huawei získá mnoho dalších uživatelů.

Pokud jste milovníci krásného designu, a kvalitního zpracování, tak jsou tyto hodinky určeny přesně pro vás. Huawei u letošních hodinek opravdu sází na eleganci a využití špičkových materiálů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *