Huawei MateBook D16: Plnohodnotný kolega do vaší kanceláře

Huawei MateBook D16 / Autor fotografie: Lukáš Drahozal
Huawei MateBook D16 / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

Jedná se o první generaci modelu Huawei MateBook D16, proto jsem si nemohl nechat ujít jeho testování. Doposud na našem trhu byla pouze série D14 a D15. Navíc tento model vůbec poprvé v historii MateBooků přináší plnohodnotnou numerickou klávesnici. Po tomto doplňku jsem já sám volal už několik let. Nyní je konečně tady, tak se rovnou vrhneme na testování.

Jak už bývá tradičně zvykem, tak nyní omrkneme specifikace. Už dříve jsem zmínil v předchozích několika článcích, tže jsem silný fanoušek Intelu. Proto mám obrovskou radost, že v nové generaci MateBooku najdeme Intel 12. generace s pořádnou porcí výkonu.


Huawei MateBook D16 – Specifikace

Operační systém: Windows 11 Home

Velikost a hmotnost: 356.7 mm x 248.7 mm x 18.4 mm, váha 1,7kg

Obrazovka: Velikost 16 palců, rozlišení 1920 x 1200, poměr stran 16:10

Procesor: 12ᵗʰ Gen Intel® Core™ i7-12700H

Paměť: 16 GB DDR4 2666 MHz

Grafika: Intel® Iris Xe Graphics

Úložiště: 512 GB NVMe PCIe SSD

Baterie: 60 Wh

Porty: 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 2.0, 2x USB-C, 1x 3,5 mm headset a mikrofon, konektor 2v1, 1x HDMI 2.0


Obsah balení: Méně je někdy více

Tuto kategorii vezmeme velmi rychle. Huawei vám nabídne to nejdůležitější, co k zařízení potřebujete. Proto v balení naleznete Huawei MateBook D16, druhou generaci napájecího adaptéru o výkonu 65W, nabíjecí kabel USB-C / USB-C. A tím tato nabídka končí, více toho v balení skutečně nehledejte.

Vzhled a zpracování: Jednoché, geniální a bez kompromisů

Společnost Huawei má u svých MateBooků skutečně jedinečný rukopis. Když zařízení někde uvidíte na stole, hned je Vám jasné, že se jedná o Huawei. Navíc i tento model bude dodávám ve velmi oblíbené barvě Space Gray, i když musíme v redakci uznat, že barva Spruce Green, kterou známe z modelu MateBook 14s by mu slušela o poznání více.

Huawei MateBook D16 / Autor fotografie: Lukáš Drahozal
Huawei MateBook D16 / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

I přesto, že se jedná o 16palcový model, tak se Huawei snažil zachovat příjemné rozměry a velmi nízkou hmotnost. Proto nová D16 váží pouhých 1,7kg, a rozměrově zapadne do každého středně velkého batohu, případně dámské kabelky.

Bohužel, jak bývá u MateBooků zvykem, tak jejich povrch je lapač na otisky prstů a různé šmouhy. Garantuji Vám, že po pár dnech používání budete mít na Vašem přístroji řadu otravných otisků. Naštěstí to není nic, co by nevyřešil kousek navlhčeného hadříku.

Zpracování je opět na špičkové úrovni, nikde nic nevrže a neskřípe. V tomto směru se na Huawei můžeme spolehnout. Za celou dobu, co děláme tuto práci, jsme se ještě s žádným takovým případem od Huawei nesetkali.

Jak už jsem psal v horní části článku, tak se jedná o první MateBook, který svým uživatelům nabídne numerickou klávesnici. Jsme rádi, že jí tady konečně máme, protože to výrazně ulehčí kancelářskou práci. Samozřejmě je to také dáno tím, že se jedná o větší model, numerickou klávesnici do 13palcového modelu přeci jenom implementujete hůře.

Displej: Mohl nabídnou více

Ohledně displeje jsme v redakci malinko zklamaní. Přeci jenom jsme očekávali minimálně 2K rozlišení. Místo toho tady máme klasické Full HD s rozlišením 1920 x 1200 pixelů. Díky tomuto rozlišení nabídne poměr stran 16:10. Osobně jsem zastánce poměru 3:2, protože v případě práce je to mnohem přehlednější.

Abych pouze nehanil, tak musíme pochválit 100% sRGB barevný gamut, dále musíme pochválit jas, který nabídne hodnotu 300 nitů. Díky antireflexní úpravě displeje, nebudete mít problém při práci ani na zahradě při poledním slunci. Displej bude i za této situace plnohodnotně čitelný.

Huawei MateBook D16 / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

Pokud se vrátím k samotné velikosti displeje, tak už při využití poměru stran 16:10 je zřejmé, že Huawei tento MateBook směřuje hlavně na multimédia než na klasickou kancelářskou práci. Pokud se tedy často pohybujete ve Wordu, dokumentech a Excelu, tak rozhodně tento poměr stran bude pro vás nejspíše nevhodný. Pokud to ovšem řešíte jako my, že si k MateBooku připojíte druhý monitor, poté Vás tento poměr stran nerozhodí.

Zdroj fotografie: Huawei

Jako poslední u displeje musíme vyzdvihnout technologii Eye Comfort, která má certifikaci TÜV Rheinland. Jedná se o technologii, která redukuje spektrum modré barvy. Díky tomu nebudou Vaše oči při práci unavené. Navíc Huawei tuto funkci vyřešil pomocí hardwaru, a nikoliv pouze softwaru. Díky tomu docílil mnohem lepších výsledků.

Zvuk: Zlatá střední cesta

Tento model Vám nabídne dva reproduktory o výkonu 2W. Samotný zvuk je čistý a velmi vyvážený, ani na maximální hlasitost neslyšíte žádné výrazné zbarvení, případně šum.  Co by mohlo být lepší, tak to je klasicky basová složka, ale samozřejmě u takto tenkého zařízení nemůžeme čekat plnotučné basy, jako máme zažité z klasických reproduktorů.

MateBook D16 disponuje 4 mikrofony, a vlastní Huawei technologií na rozpoznávání hlasového otisku. Navíc modelová technologie algoritmu AI zaostřuje a vylepšuje hlas mluvčího a snižuje zvuky na pozadí, což vytváří prostorový zvuk bez šumu pro případné videokonference.

Mikrofony snímají zvuk v kompletním rozsahu 360 stupňů kolem zařízení, a MateBook je schopen zaznamenat zvuk na vzdálenost i 5m od zařízení.

Klávesnice a Touchpad: Perfektní jako vždy s jedním, ale…

Jak už jsem psal v několika dřívější recenzích. Tak za svůj život jsem už vlastnil několik notebooků, a ještě více mi jich prošlo rukama. Proto jsem měl možnost si vyzkoušet klávesnice například u Aceru, Asusu, Lenova, Applu nebo MSI. A zatím u mne v pohodlnosti při psaní vede Huawei. Skutečně, ať už se jedná o předchozí generace Matebooků, případně u tohoto konkrétního modelu, psaní je velmi příjemné.

Díky tomu, že je zdvih kláves optimálně nastaven, tak při jakémkoliv psaní dostáváte od klávesnice velmi skvělou zpětnou odezvu. S inovativním designem Huawei Soft-landing a vysokým zdvihem 1,5 mm je psaní velmi pohodlné. U dřívějších modelů mi občas vadil hlasitější projev samotné klávesnice, i když to nebylo nic zásadního, tak při úplném tichu ve vašem okolí to začnete silně vnímat. U modelu Huawei MateBook D16 tento pocit nemám, a přijde mi klávesnice o chlup tišší než například u modelu MateBook 14s.

Huawei MateBook D16 / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

U tohoto modelu je podsvícená klávesnice skvělý doplněk, který by měl být už dneska základ. Při práci v úplné tmě, případně šeru, je to skvělá výhoda. Velkou radost mi udělalo přihlašování do systému pomocí čtečky otisků prstu. Myslím, že mi většina z Vás dá zapravdu, že je to velmi pohodlné a rychlé.

Jsem rád, že Huawei u tohoto modelu skutečně sáhl po fyzické numerické klávesnici. Navíc nahoru nad ní umístil také 4 klávesové zkratky, které poskytnou praktické funkce, které oceníte při rychlé kancelářské práci.

Huawei MateBook D16 / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

Důležitá věc, kterou tu už nenajdeme, je webová kamerka, která by byla ukrytá pod tlačítkem. Huawei ji u této generace umístil klasicky nad displej, kam si osobně myslím, že asi patří. Na druhou stranu znám hodně lidí, kteří se bojí, že je někdo může přes webkameru sledovat, proto jsou za kamerku ukrytou pod tlačítkem rádi.

Zdroj fotografie: Huawei

I když je tato klávesnice skvělá, tak si neodpustím menší kritiku. První a docela zásadní věc je ta, že ani v roce 2022 nenajdeme u Huawei českou klávesnici. Proto tady stále nemáme české popisky, a klasickou diakritiku. Tento problém se dá vyřešit dvěma způsoby, buď se naučíte psát bez českých popisků, protože už si pamatujete kde, co najdete nebo si za pár korun koupíte polepy na klávesnici, a tento způsob vyřešíte cestou nejmenšího odporu.

Touchpad vám nabídne skutečně velkou plochu na práci. Huawei navíc u touchpadu umožnil podporu několika klasických gest, takže si po jejich naučení můžete velmi usnadnit práci. Podobně jako u jiných MateBooků si na něj zvyknete velmi rychle, a jeho ovládání pomocí gest se naučíte používat během pár hodin.

Baterie: Dostatek energie na celý pracovní den

Nový MateBook D16 dostal baterii o kapacitě 60 Wh, a samozřejmostí je funkce rychlého nabíjení. Vybitý MateBook nabijete z 0 na 50% kapacity za příjemných 35 minut. Pokud budete v nabíjení pokračovat dále, tak na plných 100% se dostanete za nějakých 90 minut. To všechno díky nabíjecímu adaptéru, který má výkon 65 W.

Je pravda, že baterku dokáže vyždímat mnohem rychleji než například jeho menší bráška MateBook D15. Při klasické práci, kdy jsem měl otevřeno několik oken ve Firefoxu, napsal si několik článků, zhlédnul nějaké to video na YouTube, případně si pustil hudbu, tak po 7 hodinách fungování byla baterka už prázdná. Věřím tomu, že pokud by se upravil jas, spustil úsporný režim, tak se s lehkostí dostanete i přes 8-9 hodin.  

Samozřejmě je důležité brát v potaz, že pokud zapnete nějakou hru, případně budete editovat videa, tak se vám výdrž baterky může rapidně snížit. Potom není problém se dostat i na pouhé dvě hodiny výdrže, vše se odvíjí od využívaného výkonu.

Výkon: Silák k neutahání

Jsem si jistý, že výkonu dostanete tolik, že ho plně ani nevyužijete. I při trošku větším pracovním tempu, kdy mi jelo několik programů, prohlížeč s přibližně 15 záložkami a na pozadí k tomu mi hrála muzika, tak ani tohle nedokázalo procesor utahat. Stále kmital na první dobrou bez jakéhokoliv problému.

Hlavní výhodou je tiché chlazení, kterého si při běžném režimu ani nevšimnete. Ono většinou ani nesepne, větráčky se roztočí až skutečně při velké zátěži, a to se mi stalo pouze párkrát při zkoušce editování videa ve 4K rozlišení, případně při modelování v programu pro 3D tisk.

Huawei MateBook D16 / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

Huawei pro MateBook D16 zvolil nejnovější procesor Intel 12. generace. Konkrétně se jedná o model i7-12700H, který Vám nabídne pro práci svých 14 jader. Maximálně frekvence procesoru je 4.70 GHz, jinak běžná pracovní začíná na 3.50 GHz. Jedná se o nejnovější procesor z řady Alder Lake.

O grafický výkon se stará nová generace integrované grafické karty Intel Iris Xe. I když se jedná o integrovanou grafiku, tak Vám dokáže poskytnout i dostatek výkonu na hraní některých běžných her. Při klasické práci je tento Matebook k neutahání, a nedělá mu problém ani renderování videa, úprava fotek, případně 3D modelace.  


Jenom pro zajímavost uvedu, že jsem zkoušel:

  • Battlefield V – 1080p, max detaily (100-110 FPS)
  • GTA V – 1080p, střední detaily (60-70 FPS)
  • Dawn of Man – 1080p, max detaily (150-160 FPS)
  • Mafia 2 – 1080p, max detaily (100-110 FPS)
  • CS: GO – 1080p, max detaily (100-110 FPS)
  • CoD: Warzone – 1080p, max detaily (110-120 FPS)

Systém: Nové Windows 11 si zamilujete

Tady to vezmeme rychlostí blesku. V nejnovějším kousku od Huawei naleznete nejnovější systém Windows 11 Home. Pokud se s tímto systémem setkáte poprvé, tak budete ze začátku malinko zmaten, ale během pár hodin se Vám systém dostane pod kůži. Ovládání se pak stane intuitivní, a na starší verzi Windows 10 rychle zapomenete.

 I když nejsem fanda předinstalovaných programů, tak tady jsem byl mile překvapen programem Huawei PC Manager. Tento prográmek sám kontroluje, zda máte aktualizované všechny prvky ovladačů. Mimo jiné také pomáhá hospodařit s vaší energií v baterii. Můžete si v něm přímo nastavit, jestli chcete velký výkon na úkor spotřeby, nebo přesně naopak, kdy radši sáhnete po dlouhodobější výdrži při slabším dodaném výkonu.

Závěr: Budete spokojeni

Loučení s tímto MateBookem bude skutečně těžké. Je to model, který přesně splňuje všechny má kritéria, které jsou potřeba pro přenosný počítač. Hlavním požadavkem je silný výkon, který když nepotřebuji, tak mi nevysává baterku. Zkrátka tady je, a víte, že jakmile bude potřeba, tak ihned nastoupí.

Dalším skvělým doplňkem je numerická klávesnice, kterou využijete při každodenní práci na počítači. Doplněk, který chyběl mnoha uživatelům po celém světě, a nyní je konečně tady, aby usnadnil Vaši práci.

Huawei s tímto modelem udeřil hřebík na hlavičku. Věříme tomu, že tento model si zamilují hlavně uživatelé, kteří míří na kancelářskou práci. Díky konektoru HDMI si jednoduše v práci připojíte MateBook na Váš monitor, a budete mít na vaši pracovní náplň mnohem větší plochu.

Musíme podotknout, že jde o velmi zajímavé zařízení, které Vás ohromí nejen svým prémiovým vzhledem, ale i svým překypujícím výkonem v této kategorii. Proto pokud hledáte laptop v této cenové hladině, tak Vám tento model jednoznačně doporučíme.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *