Huawei MatePad 11: První vlaštovka, která přináší HarmonyOS na náš trh

Zdroj: Svět Huawei

Od mého posledního testu tabletu je to už téměř rok. Tenkrát jsem testoval model Huawei MatePad Pro ještě se systémem Android. Rok utekl jako voda, a nyní tu máme další tablet, ale tentokrát s nejnovějším systémem HarmonyOS. A na jeho vyzkoušení jsem se skutečně těšil.  

Obsah balení:

Huawei nám v tomto případě nenechává prostor na změnu, a balení je naprosto identické s ostatními modely značky Huawei. V krabičce najdeme samozřejmě samotný tablet, nabíjecí adaptér, kabel USB-A / USB-C a redukci z USB-C na 3,5mm Jack.

Vzhled a zpracování:

I když víme, že Huawei neprochází zrovna nejlepším obdobím, tak neusnul na vavřínech, a stále přináší kvalitní zpracování. Tablet je dodávám pouze v tmavém provedení, konkrétně se jedná o barvu matně šedá. Nutno podotknout, že zařízení působí pevným a masivním dojmem.

Nový MatePad mi velmi rychle sedl do ruky, protože jeho ergonomie je vážně skvělá. Tablet má díky jeho zaobleným rohům perfektní držení, takže vám v ruce neklouže a vy ho tak můžete pevně uchopit bez strachu, že vám vyklouzne.

Rámeček kolem samotného tabletu je vyroben z hliníku, což podtrhuje luxusní dojem z celého produktu. Určitě za zmínku stojí perfektně rozmístěné reproduktory. Na každé straně najdeme totiž dva, celkem si tedy můžete vychutnat audio ze čtyř kvalitních reproduktorů na kterých se podílela společnost Harman/Kardon.

Displej:

Tady se Huawei skutečně vyřádil, protože to, co umístil do tohoto tabletu je naprosto božské. Displej má velikost 10,95 palce s rozlišením WQXGA 2560 x 1600 pixelů. Hustota pixelů je ideálních 275 PPI a jeho poměr obrazovky k tělu je krásných 86%. Malinko mě mrzí jedna věc, a to, že tady Huawei sáhl po „stařičkém“ LCD panelu namísto například OLED.

Na druhou stranu se Huawei nebál použít displej s obnovovací frekvencí neuvěřitelných 120 Hz. Proto jsou přechody po menu, případně hraní her skutečnou lahůdkou. Najednou si zamilujete i „scrollování“ po webových stránkách. Všechno je naprosto hladké a čistě plynulé.

Navíc díky barevnému gamutu DCI-P3 nemáte nouzi o podání živých barev. Displej na tomto tabletu je skutečně jedno z hlavních lákadel. Samozřejmostí jako skoro u každého produktu Huawei je i tady certifikace od TÜV Rheinland. S certifikátem Low Blue Light máte všechny výhody v oblasti péče o oči, aniž byste museli přepínat mezi režimy zobrazení a barevného ladění.

Jestli si tablet berete rádi ven, tak i tady budete spokojeni. U tohoto modelu nejde nepochválit jeho vysokou možnost volby jasu, takže ani silné slunce vám nebude bránit ve sledování displeje. Nepocítil jsem sebemenší problém s čitelností textů, ani na nejostřejším poledním sluníčku. V tomhle směru dávám společnosti Huawei skutečně palec nahoru.

Zvuk:

Pokud už jste někdy nějaký tablet od společnosti Huawei měli, tak jistě víte, že jejich zvuk má z pravidla důstojnou úroveň. A nepřekvapivě u tohoto modelu tomu není jinak. Na reproduktorech pro tento tablet opět Huawei spolupracovalo se společností Harman/Kardon, a nebojte se, je to skutečně znát. Tablet sice nenabídne moc silnou basovou složku, ale to je opět dáno slabou tloušťkou. Fyziku v tomhle směru neoklamete. Ale na druhou stranu, pokud jde o střední a vyšší tóny, tak to si budete vyloženě užívat. Pokud jste vášnivým hráčem, tak si buďte jistý, že vám budou reproduktory plně asistovat.

Baterie:

Tady to bude skutečně rychlé. Je skvělé, že i tento model dostal obří baterii s kapacitou 7250mAh. Baterie je ohledně velikosti skutečně dostatečná a nějaké náročné hry nebo případného sledování filmu se jen tak nezalekne. Pokud si zjistíte pár informací o tomto tabletu, tak samotný Huawei dokonce uvádí výdrž baterie až 12 hodin při přehrávání videa ve Full HD. V tomhle ohledu se přiznám, že osobní zkušenost je malinko jiná. Při sledování jsem se dostal maximálně někam k 10 hodinám s hlasitostí přibližně na 70%. Na druhou stranu musím říci, že velkou roli také hraje momentální nastavení jasu podle okolních podmínek. To bylo během sledování filmů nastaveno na automatickou regulaci.

Malinko jsem byl zklamán tím, že tablet nemá podporu super rychlého nabíjení. Přeci jen u takto velké baterie by se hodilo aspoň těch 40W výkonu. Místo toho tu najdeme 22,5W, které neurazí, ale zároveň u takhle velké baterie moc nenadchnou.

Výkon:

Díky současné situaci, ve které Huawei nachází, nenajdeme po dlouhé době procesor Kirin. Společnost Huawei byla donucena z důvodu omezení sáhnout po konkurenčních procesorech Snapdragon. Najdeme zde konkrétně procesor Qualcomm Snapdragon 865. V zásadě se jedná o 1 x Cortex-A77 na základě 2,84 GHz + 3 x Cortex-A77 na základě 2,4 GHz + 4 x Cortex-A55 na základě 1,8 GHz. A v neposlední řadě tady najdeme grafický čip Adreno 650 587 MHz.

Výkonu má tablet na rozdávání, a ani jednou jsem nepostřehl, že by se tablet při nějaké náročnější operaci „zadýchal“. Ohledně výkonu je tablet opravdu skvěle vybaven, a za celou dobu používání jsem s ním neměl sebemenší problém. Takže pokud jste fanoušek náročných herních titulů, tak si zde užijete spoustu zábavy.

Pokud máte pocit, že úložiště o velikosti 128GB je pro vás malé, tak máte možnost si ho dále rozšířit. Když použijete paměťové karty, tak se můžete dostat až na velikost 1TB.

Na druhou stranu, pokud delší dobu sledujete náš web, tak víte, že na procesory Snapdragon mám malinko averzi. Přeci jen firma Qualcomm je jedna z mála společností, kde bylo několikrát dokázáno, že ve svých procesorech má „zadní vrátka“ k umožnění vzdálenému přístupu.  To už samo osobně je minimálně zavádějící.

Zdroj: Svět Huawei

Konektivita:

Samozřejmostí je fakt, že tablet podporuje WiFi 6, 802.11a/b/g/n/ac/ax, 2 x 2 MIMO. Přičemž je samozřejmostí pásmo 2,4 i 5 GHz. Nechybí ani nejnovější Bluetooth 5.1. Za nejlepší věc ovšem považuju to, že na obrazovku tabletu můžete zrcadlit obrazovku z telefonu, přičemž ji lze přímo z tabletu ovládat a pomocí drag&drop z ní přetahovat soubory a texty do tabletu nebo lze takto skrze tablet vyřizovat i SMS zprávy či hovory z vašeho telefonu. Tato funkce mi udělala asi největší radost při ovládání a propojitelnosti obou zařízení.

Spolupráci na více obrazovkách nyní navíc podporuje interakce mezi tabletem a počítačem, která nabízí tři různé režimy, díky nimž mohou zařízení spolupracovat novými způsoby. Zrcadlový režim umožňuje uživatelům promítat obrazovku počítače na tablet a přeměnit tablet na kreslicí podložku, kterou lze spárovat s HUAWEI M-Pen pro rychlé kresby a jemné kaligrafické práce.

Při práci v kanceláři můžete využít rozšířeného režimu a získat tak druhou obrazovku pro PC, a užít si tak ještě více místa na pracovní obrazovce. Inovativní režim Collaborate Mode umožňuje skutečné interakce mezi platformami HarmonyOS 2 a Windows a umožňuje uživatelům přenášet obsah (text, obrázky a dokumenty) mezi připojenými zařízeními jednoduchým přetažením.

Vedle funkce Multi-screen Collaboration podporuje nová funkce Multi-Window zobrazení až čtyř aplikací současně. Podporuje také dvě souběžná plovoucí okna pro ještě lepší multitaskingový zážitek. Pokud nejsou potřeba, lze plovoucí okna uložit do App Bubble pro snadný přístup, kdykoli to zase potřeba bude.

Vylepšený multiplikátor aplikací umožňuje, aby v jedné z nich běžely dva úkoly samostatně, a to díky nové funkci Window Lock, podporující paralelní a nezávislé operace ve dvou oknech. Například při používání nákupní aplikace můžete otevřít samostatná okna pro dva produkty a porovnat je. Nebo můžete psát e-mail v levém okně a v pravém okně odpovídat na rychlé zprávy, což zvýší efektivitu práce. V červnu 2021 se téměř 4 000 aplikací zapojilo do App Multiplier, aby tím zlepšilo své uživatelské prostředí na tabletech.

Fotoaparát:

Tuhle kategorii vezmeme skutečně fofrem, protože tablet není o fotografování.  Na zadní straně tohoto MatePadu najdeme jeden snímač o rozlišení 13MPx s clonou f/1.8. Věřím, že vítanou funkcí pro vás bude automatické ostření. I když zde najdeme pouze jeden objektiv, tak v omezené míře můžeme použít například možnost panoramatického snímku.

Pokud jste milovníkem selfie, tak i na vás Huawei myslel. Na přední straně totiž najdeme snímač o rozlišení 8MPx s clonou f/2.0.

Klávesnice a stylus:

Když se nyní rozhodnete si udělat radost, tak při zakoupení MatePadu 11 u českého zastoupení Huawei, tak k němu dostane dárek pouzdro, stojánek s integrovanou klávesnicí a stylus M-Pen 2. generace. Jak už asi víte, tak například stylus na rámečku tabletu drží magneticky a díky tomu se i nabijí. Nemusíte se tedy starat o případné dobíjení a hledání volného konektoru na napájení. Jednoduše přicvaknete na vrchní část tabletu a máte o starost míň. Jako velký bonus vidím i přídavnou klávesnici. Bál jsem se jaké na ní bude psaní a musím uznat, že jsem byl mile překvapen. Klávesnice nemá moc velký zdvih, takže se tlačítka nevyklají a působí opravdu kvalitně. Navíc je vyrobena z velmi kvalitního materiálu a je velmi příjemná na dotek. Stejně jako tomu bylo u předchozí generace tabletu Huawei MatePad Pro.

Docela mě mrzí, že klávesnice nemá české rozložení. Proto věřím, že vás možná jako první praští do očí, že se jedná o klasické QWERTY rozvržení. Absence českých znaků mi naštěstí v tomto ohledu nevadí, naštěstí si poté můžete rozložení na klávesnici upravit přímo v nastavení samotného tabletu, takže při psaní budete mít klasickou QWERTZ. Mám pocit, že Huawei dokonce prodává i písmenka na případně přelepení klávesnice, ale to si nyní nejsem jistý. Navíc klávesnice slouží jako designový obal a stojánek zároveň, po rozbalení tabletu máte navíc možnost dvou ideálních úhlů naklonění displeje.

Software:

Tak u tohoto modelu jsme se konečně dočkali, a máme tady první zařízení na našem trhu, které je plnohodnotně poháněno systémem HarmonyOS. Většina uživatelů se hrozně bála, že si se systémem nebudou rozumět, a budou v něm úplně ztraceni. Tak pro ně mám skvělou zprávu, nemusíte se ničeho bát. Systém je postaven klasicky na vzhledu EMUI, takže si ničeho nevšimnete. A když říkám ničeho, tak skutečně ničeho.  

Aplikace, a všechno ostatní tady funguje úplně stejně, jako kdyby tady byl Android 10. Fungují tady klasické aplikace jako například Facebook, Messenger, Instagram, Netflix, HBO GO, atd. Takhle bych mohl pokračovat skutečně do nekonečna. Několik našich čtenářů mi psalo, jak na nákup aplikací v případě HarmonyOS.

AppGallery: Je to obchod, který spadá přímo pod Huawei a Huawei zajištuje jeho provoz a kontroluje přidávání aplikací od ostatních vývojářů. Je to alternativa k Obchodu Play od Googlu.

Petal Search: Tuto aplikaci vydal Huawei několik měsíců poté, co vylepšil své služby HMS. Aplikace funguje jako klasický vyhledávač informací na webu, tak i jako vyhledávač aplikací. Do Petal Search napíšete jméno aplikace, které chcete a ona vám najde následný zdroj, odkud se dá daná aplikace stáhnout. Aplikaci Petal Search si stáhnete přímo v obchodě App Gallery, připadně už je předinstalovaná ve vašem novém zařízení.

Aurora Store: Tento obchod znám teprve krátce, ale dají se tam stáhnout aplikace jako Netflix, Call of Duty: Mobile, PUBG atd. Jedná se o to, že jde o neoficiální klient pro Google Play. V praxi to znamená, že tento obchod nabízí stejné instalační soubory jako Obchod Play. Aplikace, které si instalujete, jsou tedy stejně bezpečné, jako kdybyste si je stáhli přímo z Google Play. Není tu riziko, že by cizí uživatel upravil instalační soubor a ten nahrál do obchodu, protože Aurora Store přistupuje přímo na servery Googlu.

Z hlediska bezpečnosti instalačních souborů můžeme říci, že Aurora Store je stejně bezpečný jako samotný Google Play.

Osobně velkou výhodu v systému HarmonyOS vidím v tom, že si Huawei sám rozhoduje o jeho úpravách. Takže se můžeme těšit mnohem lepší optimalizaci než kdykoliv dříve. Dalším klíčovým aspektem je fakt, že tento systém bude už v každém novém zařízení, takže ať už budeme mít například hodinky, tablet, smartphone nebo televizor, tak propojení a spolupráce mezi těmito produkty bude vždy ukázková.

Odladění současného systému je skutečně na jedničku, a nesetkal jsem se s žádným padáním aplikací, sekáním, případně zamrzáním. Už se těším, až budu mít doma více produktů s tímto systémem, a budu moci vyzkoušet jejich interakci mezi sebou. Je pravda, že k dokonalosti chybí už jen podpora Huawei Pay na našem území.

Závěr:

Už dlouhou dobu jsem tu neměl žádný produkt, kterému by nešlo nic vytknout. Skutečně, vždy jsem tady měl nějaké zařízení, která měla alespoň nějakou drobnou vadu, která mi při užívání vadila. Ale u tohoto modelu si připadám až malinko trapně, protože Huawei nám nachystal skutečně noblesní zařízení.

Ať se jedná o stránku zvuku, obrazu nebo dokonce výdrže baterie, tak jsem byl vždy mile překvapen. Dlouho se mi tohle nestalo, a marně hledám nějaké nedostatky, které bych mohl vyzdvihnout. Možná bych si mohl malinko postěžovat na cenu, ale to také nejde, protože Huawei se do toho pustil naplno, a k tomuto produktu nabídl zajímavé akční nabídky. Tablet jde do předobjednávek už během zítřka, a to s cenovkou nastavenou na 10 990 Kč. Jenže to by nebyl Huawei, aby si nevymyslel nějakou úvodní akci na začátek prodeje. Takže pokud se rozhodnete tento tablet nyní zakoupit, tak němu dostanete následující dárky. Konkrétně se jedná o sluchátka FreeBuds 4i, a k tomu hodinky Watch GT2 Pro. Nebo klasické pouzdro s klávesnicí k MatePad 11 + Huawei M-Pen 2. generace + sluchátka FreeBuds 4i. Jedná se o pouzdro a M-Pen 2.generace, které jsem měl k testování.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *