Huawei nova 9 SE: Král střední třídy je zpátky

Huawei nova 9 SE / Zdroj fotografie: Huawei

Čas neúprosně letí, a máme tu další model ze slavné série nova. Konkrétně se jedná o nejnovější model Huawei nova 9 SE, který nyní přichází na náš trh. Přiznávám, že nás tento model zaujal mnohem více, než jeho větší bráška klasický model nova 9.

Huawei a jeho mobilní série nova má moje sympatie už dlouhou řádku let. Pro mě byl hlavním modelem v této sérii Huawei Nova 5T, který se alespoň za nás stal ikonou v celé plejádě těchto telefonů.  Současně nově představený model nova 9 SE je mu tak trochu podobný, a jde malinko i v jeho stopách. Nyní se mrkneme na specifikace, a pak se vrhneme na samotnou recenzi.


Smartphone Huawei nova 9 SE – Specifikace

Rozměry:

164,64 x 75,55 x 7,94 mm, hmotnost 191g

Displej:

6,78 palců – TFT LCD FHD + 2388 x 1080 pixelů s obnovovací frekvenci 90Hz

Procesor:

Qualcomm Snapdragon 680 4G

Operační systém:

EMUI 12, které je postaveno na Androidu 11

Paměť:

8GB RAM + 128GB interního úložiště

Fotoaparát:

Zadní kamera:

108 MPx snímač s clonou F1.9

8 MPx ultra širokoúhlý snímač, F2.2

2 MPx makro snímač, F2.4

2 MPx snímač hloubky obrazu, F2.4

Přední kamera:

16 MPx selfie snímač, F2.2

Baterie:

Kapacita baterie 4000 mAh s podporou rychlého 66W nabíjení

Barevné varianty:

Crystal Blue a Midnight Black


Obsah balení:

V balení najdeme kromě telefonu také nám už dobře známou 66W nabíječku, která tu je s námi už od dob modelu Huawei Mate 40 Pro. Spolu s ní napájecí kabel s koncovkou USB-A a na druhé straně USB-C. Součástí balení je i důležitá jehla na uvolnění šuplíčku na SIM kartu.

Vzhled a zpracování: Láska na první pohled

Už na první pohled je zřejmé, že model nova 9 SE po vzhledové stránce vychází ze svého „silnějšího“ brášky nova 9. Tyto telefony jsou krom malinkého detailu na foto modulu zcela identické, a věřím tomu, že pokud je položím před vás, tak je od sebe prakticky nerozeznáte. Tohle hraje do karet samozřejmě levnějšímu modelu nova 9 SE.

Kromě toho je telefon po vzhledové stránce krásný, a jeho lesklá záda s nápisem „nova“ si zamilujete. Do redakce nám smartphone dorazil v barevné variantě Crystal Blue. Jedná se o modrou barvu, která se při určitém světle lehce vybarvuje do fialova. Velmi povedená barevná kombinace. Jedinou nevýhodou jsou v tomto směru všudy přítomné otisky prstů, na které zadní strana funguje jako magnet.

Když si pořádně prohlédnete zadní uspořádání fotoaparátů, tak si všimnete, že rozložení se tu drží ve stejném duchu, jako u modelu nova 9. V oválném ostrůvku najdeme dva kruhy, které v sobě mají uložené objektivy fotoaparátu. V horním kruhu najdeme hlavní snímač, kdežto ve spodním je uložen širokoúhlý snímač. Zbylé dva senzory a blesk jsou uloženy uprostřed mezi kruhy.

Na přední straně vás určitě zaujme drobný průstřel, ve kterém je umístěna selfie kamera. Huawei už ji u nových modelů umísťuje do středu v horní části obrazovky, žádnou pilulku už u nových modelů bohužel nenajdeme. Za mě je to škoda, i když věřím tomu, že řada z vás by se mnou nesouhlasila.

Stejně jako u klasického modelu nova 9, tak i tady najdeme optickou čtečku otisků prstů. Ta funguje skutečně skvěle za každé situace. I když jsem měl zrovna ruce od vody, tak čtečka otisk dokázala bezpečně rozeznat během několika milisekund. Jsme rádi, že se Huawei stále drží technologie čtečky v zapínacím tlačítku, a netlačí čtečky už pouze jenom do displejů.

Displej: Klasické TFT, které vás ale překvapí

Jak už název napovídá, tak model SE je brán jako cenově dostupnější model. Díky tomu tady nemáme klasický OLED panel, ale byla zvolena levnější varianta TFT LCD (IPS). Ano, tento typ displeje není žádný vrcholový, ale Huawei ho dokázal skutečně zajímavě vyladit, takže nemusíte mít obavy.

Barvy jsou úžasné za každé světelné situace, displej má skvělé pozorovací úhly a jeho obnovovací frekvence je ideálních 90 Hz. Huawei se v tomhle směru umí skutečně trefit do vkusu, takže barvy nejsou ani moc studené, ale zase ani moc přepálené. Samozřejmě si je v nastavení můžete ještě dále upravit a nakonfigurovat podle sebe. Záleží už jen na vás, jak si chcete barevné podání upravit.

Zvuk: Stereo tu nehledejte

Cena hraje prim, proto se muselo udělat několik ústupků, to je jasné. Proto u tohoto modelu nenajdeme stereo reproduktory. Ano, já vím, že v dnešní době už je to pomalu standard, ale tady je od Huawei nedostaneme. Při poslechu hudby z telefonu se tak vracím opět zpět do éry modelů P40 a P30, které měly také pouze mono reproduktory.

I když tu máme jen jeden reproduktor, tak telefon hraje dostatečně hlasitě, a do přibližně 80 % hlasitosti je bez značného zkreslení. Při dalším navýšení hlasitosti už pak následuje lehký šum, a u některých skladeb i zmíněné zkreslení tonů. Jsem rád, že repráček dokáže i malinko zvýraznit basovou složku, sice jen lehce, ale dokáže.

Baterie: Výdrž dva dny? Pro Huawei není problém!

Ohledně baterie tady budete skutečně nadšeni. Můžete namítat, že smartphone je dodáván „pouze“ s 4000mAh baterií, ale sami uvidíte, že je zcela dostačující. Na baterii jsem vydržel fungovat plnohodnotné dva dny, a to jsem telefon nikterak nešetřil.

Každý den několik desítek minut hovorů, nebojím se říct, že stovky SMS a zpráv přes různé aplikace Messenger, WhatsApp. Dále několik hodin na sociálních sítích jako FB a Instagram. Většinou jsem večer ulehal s tím, že jsem měl kapacitu baterie kolem 55-60%. Většinou jsem nabíjel až druhý den před spaním, případně při příchodu z práce, kdy mi ještě zbývalo několik procent.

U tohoto modelu nenajdeme bezdrátové nabíjení. Sám s tím nemám problém, protože jsem nabíjel bezdrátově jen párkrát, ale v mém okolí znám několik lidí, kteří nabíjejí pouze bezdrátově. Ale vzhledem k cenovce telefonu, nad tímto omezením mávnu rukou a posuneme se dál.

Díky tomu, že u tohoto smartphonu najdeme 66W nabíječku, tak dokážeme celý telefon z 0 na 100% nabít kolem 30 minut. Pokud máte skutečně na spěch, tak stačí telefon napojit na nabíječku pouze na 5 minut, a máte s energií vystaráno na několik hodin.

Výkon: Na smartphone střední třídy ho má dostatek

Jak už víte, tak Kirin je pryč, a nyní tu máme Snadpdragon. Konkrétně je tento model vybaven procesorem Snapdragon 680. Procesor má 8 jader (4 x [email protected] GHz + 4 x [email protected] GHz). I když se to nemusí zdát, tak telefon vám nabídne pořádnou hromadu výkonu, a přitom zaručí nízkou spotřebu energie.

Pokud jste milovníky her, případně náročnějších aplikací na grafiku, tak nemusíte mít strach. Procesor vás podrží za každé situace, a jeho 8 jader umí být při práci velmi efektivní. Sám jsem se nesetkal s aplikací, kterou by telefon nedokázal rozchodit, případně utáhnout.

Vzhledem ke stále trvajícímu embargu ze strany USA, tak ani tady nenajdeme technologii 5G. Huawei údajně pracuje na několika řešeních, které mají nejnovější síť 5G do telefonů vrátit, ale na konečně řešení si budeme muset ještě počkat. Pokud vás tohle téma zajímá více, tak další informace naleznete pod tímto odkazem.

Nedostupnost 5G konektivity může být pro některé zákazníky odrazující faktor. Samozřejmě v našich končinách není 5G tak moc rozšířené, aby to byl nějaký zásadní problém, ale jednou bude. A pak to ten tížený problém už být může. Proto si myslím, že pokud si kupuje telefon na delší časový horizont, tak je potřeba tento problém brát v potaz.

Konektivita: Umí vše, co je pro Huawei důležité

V této kategorii nemá cenu chodit kolem horké kaše. Smartphone vám momentálně nabídne to nejdůležitější, co k jeho užívání potřebujete. Proto nemusíte mít strach, že by vás ve výsledku něco limitovalo. Samozřejmostí je Bluetooth 5.0, podporující BLE, SBC, AAC, LDAC. Dále podpora Wifi 2.4GHz a 5GHz 802.11a/b/g/n/ac/ax. Pokud využíváte NFC čip, tak ani o ten nebudete u tohoto modelu ochuzeni. A jako poslední je samozřejmostí podpora sítí 2G, 3G a 4G.

Fotoaparát: Občas umí potrápit, ale fotky jsou krásné

Oproti hlavnímu modelu nova 9, tady Huawei sáhl po snímači s větším rozlišením. Konkrétně model nova 9 má 50 MPx hlavní snímač, a model nova 9 SE získal 108 MPx hlavní snímač. Ostatní parametry zadních fotoaparátů jsou téměř totožné. I když model Huawei Nova 9 SE míří do nižší střední třídy, tak se za své fotografické schopnosti nemusí stydět.

Hlavnímu senzoru dále asistuje 8MPx ultra širokoúhlý snímač s clonou f/2.2. Pokud máte ideální světelné podmínky, tak z fotek budete nadšeni. Ale jakmile se začne stmívat, tak můžete očekávat nastupující šum, který vám pokazí nejednu fotku. Trvalo mi delší dobu, než jsem se naučil využít co nejvíce zbytkového světla na fotografii k potlačení šumu při focení.

Podobný problém s ubývajícím světlem jsem zaznamenal i u hlavního 108MPx snímače. Pokud máte světla dostatek, tak jsou fotky skutečně krásně ostré, skvěle saturované a budete z nich nadšeni. Pokud se ovšem začne stmívat, tak nastupuje nepříjemný šum, a fotoaparát má problém zaostřit. Věřím, že tento problém vyřeší pozdější aktualizace. Přeci jenom testujeme smartphone v době, kdy ještě není primárně na trhu.

A jako poslední fotoaparáty na zadní straně najdeme dneska už typické duo, takže 2MPx makro objektiv s clonou f/2.4 a 2MPx snímač hloubky také s clonou f/2.4. K těmto dvou doplňujícím kamerám ani nemám co říci, svoji základní funkci plní dokonale. I když nalejme si čistého vína, kdyby místo dvou byl využit pouze jeden snímač, tak by se nic nestalo. Za zmínku také stojí přední selfie fotoaparát, který vám nabídne rozlišení 16 MPx s clonou f/2.2.

Videokamera: Na 4K rychle zapomeňte

Huawei umí skvělé fotoaparáty, ale s kvalitou videa malinko pokulhává. Samozřejmě s každou nastupující generací najdeme nová zlepšení, ale tady to moc neplatí. Vzhledem k tomu, že se jedná o cenově dostupnější model, tak jsou tady možnosti omezené. Konkrétně na tomto modelu můžete natáčet videa při klasickém rozlišení 1080p (16:9) při 30 FPS. Bohužel, na video ve 4K tady zapomeňte stejně jako na video v rozlišení 1080p při 60 FPS. To tady prostě nenahrajete.

Software: EMUI 12 s prvky HarmonyOS

Jakmile jsem se dostal do systému, tak mě ihned praštila do nosu ta velká podobnost se systémem HarmonyOS. Už dříve jsem vám na webu vydal článek, že nové EMUI 12 je upravený HarmonyOS do kabátu Androidu. A nyní se o tom budete moci přesvědčit sami. Nové EMUI 12 má tolik podobných prvků z HarmonyOS, až to vyráží dech. Ať už se jedná o animace, zvuky, možnosti nastavení, prostě vše.

Bohužel i v tomto případě ve smartphonu nenalezneme klasické Google služby. Tento problém je pro drtivou většinu zákazníků nepřekonatelný, a radši sáhnou po telefonech jiných značek. Huawei stále více pracuje na zprovoznění vlastních služeb pod jménem HMS, ale to zatím nechává většinu zákazníků chladnými. I když je to velká škoda, protože se služby stále vylepšují, a rozdíly mezi telefony s Google a bez Googlu se začínají postupně umazávat.

Huawei nova 9 SE / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Aplikace: Každý si najde tu svou

Stále narážíme na názor, že nové smartphony bez Google služeb nemají základní aplikace jako Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Twitter, Netflix, atd. Tyto aplikace tam samozřejmě jsou a fungují naprosto stejně, jako když máte Huawei se službami Google. Jediný rozdíl je ten, že ty aplikace stáhnete z AppGallery, Petal Search nebo Aurora Store.  

Pokud jde o Google aplikace, tak Vám například nebude fungovat klasické YouTube, ale na to existuje aplikace YouTube Vanced. Ta vám nabídne ty samé možnosti, navíc je zcela bez reklam a může vám běžet i na pozadí. Nepůjde Vám samostatná aplikace Gmail, ale do Gmailu se můžete přihlásit například přes aplikaci Email, kterou máte předinstalovanou v mobilu. Například aplikace Google Maps vám bude fungovat normálně, akorát se nebudete moci přihlásit do svého Google účtu a takhle bych mohl ještě samozřejmě pokračovat. Navíc Huawei nabízí k těmto mapám alternativu pomocí svojí vlastní aplikace Petal Maps.

Já tady nebudu říkat, že bez Google služeb se dá normálně žít a ani to nepoznáte. Nemůžu to říct, protože to není pravda. Pokud máte všechno nastavené přes Google, tak to pro vás bude velký problém. Myslím tím například Google Drive, YouTube Premium, Google kalendář, Google Fotky, tak to bude pro vás citelná rána a věřím, že takové užívání telefonu bude pro vás velmi nepohodlné.

Jako další možné řešení se nabízí aplikace GSpace, kterou naleznete v obchodě AppGallery. Tato aplikace funguje jako takový emulátor, a bude simulovat zařízení, které má stále ještě Google služby. Takže po zapnutí aplikace se vám ukáže například nápis, že fungujete jako zařízení Huawei P30 Pro, a vyskočí vám všechny potřebné aplikace od Googlu, které jsou samozřejmě plně funkční.

Pokud vám můžu doporučit ještě jednu věc, tak to je, abyste zašli do vašeho nejbližšího prodejního místa, kde si nové modely bez Google služeb budete moci prohlédnout a případně i vyzkoušet. A věřím tomu, že Vám tam proškolený pracovník určitě rád ukáže, jak to s tím Googlem skutečně je.

Závěr: Cenově dostupný Huawei

Jedná se o cenově dostupný skvělý telefon, který je určen převážně pro mladší zákazníky, kteří si chtějí užívat kouzlo sociálních sítí. Díky zajímavé sestavě kamer, dokážete udělat působivé fotky, které zaujmou nejen vás, ale i vaše okolí. Vzhledem k nižší ceně smartphonu musela společnost Huawei udělat nějaké hardwarové ústupky, které nemusí být každému příjemné. Pro ty tady je stále klasický model Huawei nova 9, který jim nabídne to, co u modelu nova 9 SE postrádají.

Hlavní výhody vidíme v těchto aspektech:

  • 16MPx přední & 108MPx zadní fotoaparát
  • 66W HUAWEI SuperCharge
  • Displej s obnovovací frekvencí 90Hz
  • Unikátní neokoukaný design

Nevýhody tohoto modelu:

  • Chybějící Google služby
  • Absence stereo reproduktoru
  • Nemožnost natáčet videa ve 4K

Společnost Huawei zvolila u tohoto modelu na zajímavou cenovku, konkrétně se tento model Huawei nova 9 SE bude prodávat na stránkách výrobce za 8499 Kč a bude dostupný k prodeji od 21.3. Jak už bývá u Huawei zvykem, tak se při začátku prodeje můžete těšit na dárek zdarma, proto si spolu s telefonem odnese nejnovější Huawei Watch Fit NEW.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *