Huawei se obává vyloučení z 5G infrastruktury Španělska

Huawei
Autor: Z z / Zdroj: Pexels

Huawei je čínský telekomunikační gigant. Podílí se na drtivé většině mobilních sítí napříč celým světem, ale je možné, že v budoucnu to bude jinak. V tuto chvílí čínská společnost podnikla právní kroky proti postupu španělské vlády. Ta totiž společnost potencionálně vyloučila ze státní podpory na rozvoj sítí 5G. Španělsko vyčlenilo na podporu mobilních sítí 500 milionů EUR. Žádnou část peněz však neobdrží společnosti, které budou na seznamu Španělska zařazené jako „vysoce rizikové“.

Zastupitelé španělského Huawei se rychle odvolali a argumentovali tím, že vyloučení některých dodavatelů ze seznamu je v rozporu s jejich právem. Podle nich je krok španělské vlády nepřiměřený a zdánlivě vedený politickými motivy. Španělsko požaduje nová zařízení, komponenty a k tomu související software. Někteří operátoři již technologii 5G nasadili. Pokud je od Huawei, tak je možné, že ji budou muset vyměnit z toho důvodu, že je potencionálně riziková. Avšak ministerstvo hospodářství ještě definitivně nevytvořilo seznam se všemi postiženými společnostmi.

Huawei dále uvádí, že nová pravidla brání operátorům ve svobodné volbě výběru dodavatelů na základě objektivních kritérií, jako jsou obchodní nebo technické požadavky. Místo toho společnost tvrdí, že pravidla mají za úkol vyloučit určité dodavatele na základě svévolných politických kritérií. Už delší dobu Evropská komise tlačí na členské státy EU, aby postupně ze svých telekomunikačních sítí vyřazovaly čínské giganty – Huawei a ZTE. Evropská unie se bojí bezpečnostních rizik, se kterými se pravidelně ohání Spojené státy, avšak i ty dodnes Huawei nic nedokázaly. Jako alternativa za čínského výrobce jsou zpravidla vnímány evropské značky Nokia a Ericsson.

Pyrenejský poloostrov Huawei nepřeje

V prosinci 2022 společnost Strand Consult uvedla, že 38 % španělských 5G sítí se zásobuje součástkami čínského giganta. Je to poměrně velký podíl, který se v budoucnu snadno nenahradí. Rozhodnutí Španělska navazuje na rozhodnutí Portugalska, které rovněž vyřadilo Huawei z 5G sítí. V tuhle chvílí to vypadá tak, že se bude muset nyní Huawei potýkat s právními bitvami na Pyrenejském poloostrově.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *