Huawei Watch GT Runner: Sportovní hodinky s váhou ptačího pírka, které se stanou vaším osobním trenérem

Huawei Watch GT Runner / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Na tyhle hodinky jsem byl skutečně zvědav. Když Huawei model Watch GT Runner odhalilo v domovské Číně, tak se nevědělo, zda se vůbec dostanou do Evropy. Nyní jsou tady, mám je na ruce, a tak se můžeme pomalu vrhnout na jejich recenzi, která bude stát skutečně za to. Dlouho jsem neměl z hodinek, tak příjemný pocit jako nyní.  

Než se pustíme do samotné recenze, tak se mrkneme na klíčové parametry, které nám odhalí s kým, že máme tu čest. Série Watch GT je moje srdcovka už od prvního modelu, tak doufám, že budete nadšeni stejně jako já.


Huawei Watch GT Runner:

Velikost pouzdra: 46 mm

Obvod zápěstí: 140 – 210 mm

Váha hodinek bez řemínku: 38,5 g

Displej: 1,43 palcová barevná AMOLED obrazovka

Tělo hodinek: Černé odolné polymerové vlákno, titanová korunka

Řemínek: Silikonový

Senzory: Senzor akcelerometru, Gyroskopický senzor, Geomagnetický senzor, Optický snímač tepové frekvence, Snímač tlaku vzduchu

Paměť: Interní úložiště 4GB

Konektivita: GPS, GNSS, Bluetooth, Mikrofon, Reproduktor, NFC


Obsah balení:

Huawei nás jako vždy nezklamal. Jak je známo, tak do svých balení dává vždy jen to nejnutnější, proto mu nemůžeme nikdy nic vytknout. V balení u samotných hodinek najdeme pouze několik menších, ale důležitých drobností.

Hlavní součástí balení je napájecí kabel typu USB-A s tím, že je zde bezdrátová nabíjecí ploška, která se magneticky uchytí na spodní část hodinek. Případný běžný napájecí adaptér tu opět nehledejte, buď vám na nabíjení postačí kabel připojit klasicky přes USB k PC nebo ho můžete připojit na adaptér od vašeho smartphonu. K hodinkám a jinému příslušenství Huawei nabíjecí adaptéry nedodává. Zda to je dobře nebo naopak špatně, necháme čistě na vašem posouzení.  Dále u hodinek v krabičce najdeme také manuál a doplňkové tištěné informace.

Vzhled a zpracování:

Jak už z názvu samotných hodinek tušíte, tak se jedná o model, který je koncipován převážně pro milovníky běhání. Věřím tomu, že jako první vás upoutá samotná váha hodinek. Huawei nám představil nadupané hodinky s váhou pouhých 38,5 g. Můžu vám garantovat, že jakmile je nasadíte na ruku, tak během pár minut ani nevíte, že nějaké hodinky na ruce máte.

Štíhlé tělo a velký displej, to je věc, kterou si okamžitě zamilujete. Samotné tělo je vyrobeno z polymerových vláken kompenzované keramickou povrchovou úpravou, a korunka byla vyrobena z titanové slitiny. Na první pohled mohou hodinky vypadat lacině, ale nenechte se oklamat. Při bližším pohledu zjistíte, že jsou doladěny do posledního detailu. Ať už se jedná o elegantní korunku nebo jemně broušenou hliníkovou lunetu kolem obřího displeje.

Tělo samotných hodinek je velmi pevné a bytelné. Proto nemusíte mít strach, že je při aktivnějším sportování ihned poškodíte. Jsou koncipované tak, aby snesli obrovskou zátěž za každých podmínek. Jsem rád, že Huawei u tohoto modelu použil klasický silikonový řemínek. Ten se mi jeví u sportovní verze jako nejrozumnější možnost. Ať už při samotném sportu, kdy mu pot nedělá žádný problém, nebo když máte dosportováno, tak vezmete klasický vlhčený ubrousek, a řemínek pouze otřete bez větších problému a bude zase jako nový.

Ze spodní části hodinek najdeme nově vylepšený senzor srdečního tepu. Ten obsahuje osm fotodiod v kruhovém uspořádání a dvě sady světelných zdrojů v kombinaci se zakřivenou skleněnou čočkou pro pohodlné nošení a snížení ruchu vnějšího světla. Pokud se na spodní část hodinek pozorně zadíváte, tak všechny tyto senzory můžete vidět pouhým okem. Nová verze TruSeen™ 5.0+ v těchto hodinkách poskytuje výrazně lepší monitoring srdečního tepu i při náročném intervalovém tréninku oproti předchozím verzím.

Displej:

Podle dostupných specifikací se jedná o stejný zobrazovací panel AMOLED, který najdeme v nedávno odhalené generaci Watch 3. Konkrétně u tohoto modelu dostaneme displej o velikosti 1,43 palce s rozlišením 466 x 466 pixelů při ideálních 326 PPI. Jako u jiných modelů, tak i s tímto displejem se nemusíte bát špatné čitelnosti na slunci. Díky vysokému jasu a kontrastu je displej skvěle čitelný i na ostrém slunci.

Huawei u tohoto modelu zvolil už větší velikost, protože 46 mm už může být na něčí ruku přeci jen příliš. Proto si myslím, že tyto hodinky nebudou pro každého. Minimálně ženy sáhnou po jiném modelu, který jim nabídne komfortnější velikost. Bylo by fajn, kdyby Huawei později uvedl například i menší verzi hodinek. Myslím si, že taková verze se 42mm displejem by mohla stačit.

Systém a uživatelské prostředí:

Stejně jako u normální verze Watch 3 najdeme i tady vlastní operační systém společnosti Huawei, HarmonyOS. Je vidět, že si společnost dala skutečně hodně práce, aby systém dotáhla do této finální podoby. Všichni víme, jak si Huawei na běžném uživatelském zážitku zakládá, proto se nebojím toho, že by něco zůstalo nedomyšlené.

Samotný systém je velmi jednoduchý, a zapadá do předchozí koncepce systémů u nositelných zařízení. Proto je vzhled systému podobný tomu, který známe z LiteOS. Díky tomu si po pár minutách s hodinkami rozumíte, a víte, co kde přesně najdete. Takže věřím tomu, že při manipulaci v menu, a mnoha nastaveních nebudete mít žádný problém.

Nyní se v rychlosti podíváme na možnosti volání. Tady to bude naprosto stejné, jako u klasického modelu Watch GT 3 Pro. Díky tomu, že hodinky nabízí velmi kvalitní mikrofon a reproduktor, tak je tato možnost k nezaplacení. Je to velmi příjemné při jízdě v autě, pokud nemáte zabudované klasické handsfree. Další bonus vidím při práci na počítači, můžete telefonovat, ale obě ruce máte volné na psaní.

Kvalita samotného hovoru je skvělá. Vy volajícího slyšíte skutečně čistě, a úplně stejně to má druhá strana. Denně jsem měl několik hovorů, a člověk si na to velmi rychle navykne. Bohužel i tady najdeme jeden zásadní problém s kontakty. Nepodařilo se mi do hodinek dostat všechna svá telefonní čísla, ale vždy mi to nabídlo pouze 10 oblíbených čísel, což je alespoň za nás nedostatečné. Na druhou stranu to nebyla jediná věc, která mi na těchto hodinkách vadila.

Stále mě trápí fakt, že neexistuje možnost odpovídat na příchozí zprávy. Je jedno jestli jde o zprávy z Messengeru, WhatsAppu nebo běžné SMS. Prostě nemáte žádnou možnost klasicky odepsat. Jediná možnost, která se nabízí, je si vybrat z několika předem připravených odpovědí. Což je výrazné zlepšení oproti minulé generaci, protože tam nebyla ani tato možnost. Takže pokud jste chtěl dříve odepsat pouhé „ok“, tak stejně jste musel telefon vytáhnout z kapsy.

Myslím si, že se to v následujících verzích HarmonyOS změní pomocí nějaké aktualizace, stejně jako tomu bylo v případě modelu Watch 3 Pro. Notifikace jsou u této generace problém číslo jedna, a budeme doufat, že si Huawei s tímto nedostatkem brzy poradí. Pokud by se možnost klasické psané odpovědi později nabídla, tak to bude pro uživatele jedno velké plus.

Dále mě mrzí prozatím nepřítomnost některých klíčových aplikací. Ano, v hodinkách už najdeme samostatný obchod AppGallery, ale ten zatím obsahuje něco kolem 30 aplikací, které jsou nám Evropanům téměř k ničemu. Je pravda, že Huawei na rozšíření pomalinku pracuje, tak budeme doufat, že se nabídka brzy zlepší. Nejvíc mi asi chyběla aplikace Spotify, případně emailový klient, kdy pouhým jedním kliknutím zkontroluji na zápěstí příchozí emaily.

Sportovní aktivita a sledování zdraví:

Z názvu je poměrně dost jasné, že se jedná o hodinky určené pro běžce. Jejich tenké tělo a nízká váha tuto celistvost jenom podtrhují, a jejich sportovní programy jsou jen takovou sladkou tečkou na konec toho všeho. Huawei sportovcům nabídnul klasické sportovní hodinky, které splní každý jejich tréninkový požadavek.

Huawei v oblasti měření vašich tělesných funkcí opět nezklamal. S měřením si dává skutečně záležet, jako u každého takového produktu. Jak už jsem psal v předchozích recenzích na chytré hodinky od společnosti Huawei, tak stále platí, že v oblasti snímání zdraví Huawei spadá do absolutní špičky na trhu. Samotná vaše sportovní analýza, případně běžný monitoring vašeho zdraví během normálního pracovního dne je naprosto přesná. Díky tomu máte stále vaše hodnoty pod kontrolou.

Já rád například sleduji moji spánkovou aktivitu. Díky dlouhé výdrži baterie nemusím hodinky sundávat na noc z důvodu nabíjení, takže mám ráno přehled o mém spánku. Věřím, že budete velmi překvapeni z toho, co vám dokážou hodinky všechno během spánku změřit. Mnohdy se v noci probudím, abych se napil, a hned je v hodinkách záznam o vašem probuzení, rovnou to následně ukáže, za jak dlouho jsem zase usnul. Jsou to drobnosti, ale v celku to vytvoří krásný uživatelský zážitek.

Hodinky se skutečně zajímají o váš zdravotní stav, a měří několik vašich klíčových hodnot během dne zcela automaticky. Hodinky vám sledují základní hodnoty jako například tepovou frekvenci, hladinu stresu nebo okysličení krve.

Pokud jste vášnivý milovník sportu, tak si u této generace skutečně přijdete na své. Watch GT Runner vám nabídnou několik sportovních režimů. Ať se jedná o klasické aktivity jako běh, chůze, cyklistika, rotoped nebo plavání. Tak vám nabídne i možnosti jako skákání přes švihadlo, lyžování, běh na lyžích, přespolní běh, veslovací trenažér, případně triatlon.

Huawei šlo ještě o malinko dál, a nabízí vám si poskládat vlastní cvičební plán, a umístit si do něj vlastní sporty, které preferujete.  Například spinning, aerobik, stepper, hiit, jógu, pilates, CrossFit, atd. Je toho skutečně mnoho, a věříme, že si každý přijde na své.

Hlavní novou funkcí, kterou jistě oceníte je laktátový práh. Pokud provozujete běh na trošku vyšší úrovni, tak vám tato informace pomůže při zdokonalování sebe sama. Laktátový práh označuje intenzitu cvičení, při které se začne akumulovat laktát (kyselina mléčná) v krevním řečišti. Při běhu se jedná o odhadovanou úroveň námahy nebo tempa.

Tento práh je jeden ze základních tréninkových ukazatelů a představuje konkrétní míru vynaloženého úsilí či tempa, kdy se začíná zrychlovat únava. Trénovaný běžec této hodnoty dosáhne přibližně při 90 % maximální tepové frekvence, a to při běžeckém tempu odpovídajícímu závodu o délce mezi 10 kilometry a půlmaratonem. Méně zkušený běžec se na tuto hodnotu často dostane ještě dřív, než dosáhne 90 % maximální tepové frekvence.

Pokud jste nadšený běžec, tak obzvláště oceníte technologii Huawei Running Ability Index. Tento software na bázi umělé inteligence vám poskytne veškeré potřebné údaje, aby vaše tréninky byly co nejefektivnější. Mimo jiné získáte přesný rozpis svých aktuálních běžeckých schopností a jejich srovnání se zadanými cíli. Díky těmto informacím si můžete sestavit osobní tréninkový plán. Navíc vám chytrý virtuální trenér pak zanalyzuje vaše týdenní tréninkové údaje a automaticky upraví váš běžecký plán na následující týden podle toho, jak se vám dařilo v současném týdnu.

Výdrž baterie:

V této kategorii je Huawei opět na koni. Pokud znáte sérii Watch GT, tak víte, že 14 dní na jedno nabití je normální hodnota. Nebojte, nebudu vás dlouho napínat, protože tady to stále platí taky. Výdrž u těchto hodinek zůstává totiž stejná. Huawei nám garantuje výdrž při běžném používání 14 dní. Pokud se rozhodnete dát hodinkám skutečně zabrat, tak jejich výdrž klesne na nějakých 8 dnů. Jedná se o skutečně krásné hodnoty, které jistě oceníte, pokud nechcete být každý den otrokem své nabíječky.

Já sám se při testování dostal na optimálních 11 dní při jednom nabití. A to jsem hodinky nikterak nešetřil, bylo tam několik cvičení, telefonování a poslech hudby přímo z hodinek. Ať už přes Bluetooth do sluchátek, tak i klasicky z reproduktoru hodinek. Je to takový můj rituál, který opakuji při testování každých hodinek.

Ceny a dostupnost:

Huawei Watch GT Runner se začnou prodávat dnes za cenu 6999 Kč. Sportovní hodinky bude možné zakoupit pouze v černé variantě. Jak už bývá u Huawei zvykem, tak i nyní dostanete k těmto hodinkám nějaký ten dárek zdarma.

V tomto případě se bude jednat o bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds 4i, která budou dostupná až do 20. 3. Hodinky bude možné zakoupit na oficiálních stránkách výrobce, kde k nim obdržíte i zmíněný dárek.

Finální hodnocení:

Tady to bude velmi rychlé a stručné. Mohu říci jen „WoW“. Hodinky se mi skutečně líbí, ať už jejich funkcionalitou, tak i designem, ale hlavně jejich lehkostí. Samozřejmě jsou tady stále nedostatky v podobě nemožnosti odepisování na zprávy. Dále mě mrzí nemožnost placení pomocí NFC, u mobilu to Huawei už vyřešil, teď jen počkat, až se řešení najde i u hodinek. Věřím tomu, že tyto dvě věci jsou pro mnohé uživatele klíčové, a někoho mohou od prodeje odradit.

Pokud se zaměřím na operační systém, tak jsme svědky toho, jak ho Huawei stálé vyvíjí, a mění se nám pod rukama. Proto pevně věřím tomu, že se brzy dočkáme nějaké klíčové aktualizace, která nám doplní možnosti odepisovat na zprávy, umístit do telefonu celý telefonní seznam nebo možnost placení pomocí NFC.

Za naši redakci s klidným srdcem hodinky Huawei Watch GT Runner s radostí doporučím. Myslím si, že takto specifické sportovní hodinky tady Huawei ještě neměl možnost představit. Za své peníze dostanete produkt, který vypadá skvěle, nabídne mnoho užitečných funkcí, a ještě vám pomůže se zdokonalit v běhu.

Huawei Watch GT Runner / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *